| traiescdeciexist a întrebat:

Crestini,ce parere aveti despre dreptul la libera exprimare?

Cam asa sunt toti crestini >>>===== http://www.youtube.com/watch?v=wWqqaczRuAQ

36 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

In timpul pe care l-am petrecut alaturi de crestini am observat ca ei nu inteleg corect notiunea de "libera exprimare". Libera exprimare pentru ei reprezinta toate ideiile care suna bine in viziunea zeului lor(zeul lor fiind o carte, biblia).

NOname
| NOname a răspuns:

Ce m-am mai exprimat liber astăzi...fix două ore jumate!

http://www.tpu.ro/......le-citesc/

La cât de iute se raporta, se vede cam ce părere despre libertate au unii dintre ei.
Toată mizeria este ascunsă sub preş, fără măcar vreo încercare de contraargumentare.

"Sunt un cetăţean european şi am drepturi"...la naiba!

| RAY a răspuns:

Daca spun adevarul voi vi banat din pacate in asa zisa democtratie romaneasca care e de fapt comunism daca ma exprim de ce trebuie sa fiu cenzurat?

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor Logic! Doar dumnezeu exista si Iisus e calea, adevarul si viata.

| zurick a răspuns:

Asa intr-adevar nu pricep de ce se enerveaza crestinul daca altul are o alta religie. Oricum eu tot crestina sunt.

| traiescdeciexist explică (pentru zurick):

''are o alta religie'''? Ateismul nu e o religie!

| zurick a răspuns (pentru traiescdeciexist):

Ma refeream de obiceu nu numai nla ateism

| martzian a răspuns:

Imi cer iertare pentru interventie, dar mi se pare o mare prostie sa comentezi toata ziua (unii si toata noaptea, de zici ca nu au slujba, scoala sau familie) la categoria "religie" si apoi sa te plangi ca esti agasat de crestini. Iar milioanelor de pacaliti din tara noastra, care merg la biserica doar de Paste si de Craciun, la nunta, la botez sau la inmormantare, nu li se poate pune in carca incercarea de a va converti. Ei insisi au nevoie de Dumnezeu...

Ce credem despre dreptul la libera exprimare? Nu ar strica sa invatati sa il respectati. Cu alte cuvinte, nu va tine nimeni la categoria asta. Nu cred ca sunt multi crestini care vorbesc despre credinta lor la "gastronomie". Iar daca tot puneti intrebari, cu o frecventa sora cu psihopatologicul, de ce va plangeti ca se discuta pe marginea lor? Nu de asta ati intrebat?

| traiescdeciexist explică (pentru martzian):

Poftim?
''Ce credem despre dreptul la libera exprimare? Nu ar strica sa invatati sa il respectati.'' Dupa ce ca voi crestini tipati pe la fiecare colt de strada ''Dumnezeu'',''Dumnezeu''! ca ultimi retardati... si cand spune si un ateu ''Nu cred!' Ii sariti in cap, de parca ar fi facut o crima! Atei vor o societate civilizata si educata, dar cum voi nu ati consultat pana acum Dexul ca sa vedeti ce inseamna ''Ateism'', si doar spuneti ateu=satanist, imoral e clar ca nu am ce discuta cu asemenea fiinte!

| martzian a răspuns (pentru traiescdeciexist):

Cred ca raspunsul asta spune totul despre tine. O zi buna!

| Angel0 a răspuns (pentru martzian):

Are doar 13 ani saracuta, nu te mai lua de ea.
Ar fi trebuit sa stie deja sa scrie corect la varsta asta, dar nu este indispensabil ca sa ai "succesuri".

| Exilee a răspuns (pentru traiescdeciexist):

Apropo, nu ai teze de dat?

| martzian a răspuns (pentru Angel0):

Nu am nici un dubiu ca are 13 ani, poate si mai putin. Sunt curios daca parintii aproba hobby-ul asta al insultarii oamenilor necunoscuti pe net. Nu doar pentru ca avem triplul scolii dar si al varstei ei, dar nu i-ar strica un dus rece...

| martzian a răspuns:

Poate ca nu ar strica sa luam in calcul si bunul simt. El nu ar trebui sa fie arestat de crestini si unora dintre voi le-ar sta bine cu el. Spun "unora", pentru ca exista si oameni care, desi au credinte diferite, sunt exemple de civilizatie si bun simt.

Spre exemplu, distinsul user de fata posteaza un filmulet absolut cretin si nefondat in realitatea vietii cotidiene. E dreptul lui. Omul incearca, insa, sa faca misto de altii, in conditiile in care inca nu a invatat sa scrie corect romaneste. Habar nu are! Are toate sansele ca intr-o zi sa stea in biroul meu sa ceara un loc de munca (de ce nu?) si tare mi-ar placea sa vedem cum mi-ar spune asta in fata. Eu nu l-as discrimina pentru ca este ateu, dar nu i-as indica usa pentru un astfel de discurs. Ma intreb cum ar suna speech-ul lui daca ar sti ca parintii, familia, iubita, etc. il vor citi? I-ar face cinste ura si discriminarea indreptate impotriva unor oameni pe care nu i-a intalnit in viata lui? Asta cum vi se pare?

PS: Prietene, mai pune un "i" la "crestini", pentru ca se scrie cu doi... Apoi o sa incercam sa ne intrebam daca exista sau nu un sambure de adevar, pentru a ne corecta.

| Exilee a răspuns:

Daca citeai Biblia, sau Vietile Sfintilor ai fi vazut cateva pasaje cum ca acele zeitati demonice (,)gen Apollo, Baal, zeita Diana, Dagon etc. au fost facut ''praf'' de catre Dumnezeul Cel Adevarat. Chiar si Sfantul Ilie a aratat ipocrizia celor ce i se inchinau lui Baal.

| traiescdeciexist explică (pentru Exilee):

Dar ipocrizia crestinilor de pe aici nu o vezi?

| Exilee a răspuns (pentru traiescdeciexist):

Care? Eu vad ca de cand am venit de pe softpedia aici vad discriminari la adresa crestinilor. Poate te referi la ateii care se dau drept crestini.

Fetito. Spuneai ca-ti place sa cercetezi. E un lucru magnific, uimitor. Dar de ce nu cercetezi si vietile sfintilor? Sau Viata Maicii Domnului? De ce nu vrei sa cercetezi si martirajul unor mari sfinti ce si-au aparat credinta cu propria-i viata?

Asa este, alegerea fiecaruia, dar sa avem grija ca aceasta alegere sa fie una corecta, si nu una gresita.Totusi, ai spus ca vizitezi site-uri de stiinta? CU ce contrazic acele descoperiri religia? Dar mai ales, poti sa deduci denumirile spre exemplu a particulelor, fenomenelor de interactiune ce se exercita, etc? De ce vrei sa te ''adancesti '' direct?
Normal, cand parcurgi acest ''drum'' trebuie sa fi precum un ''vector'' avand: un punct de aplicatie ( in cazul tau o ''pozitie de unde poti sa pleci), o directie si un sens.

| Exilee a răspuns (pentru traiescdeciexist):

Deci, ateii sunt civilizati, drepti, inteligenti( PARDON, E PREA MULT SPUS INTELIGENTI, NICI VORBA), iar crestinii sunt ipocriti, rai, needucati nu?

| Exilee a răspuns (pentru traiescdeciexist):

Totusi nu esti in masura sa critici pe nimeni.
Daca cineva greseste mereu, nu este datoria noastra sa-l judecam, pentru ca nimeni nu este mai presus de altul.
Daca cineva se crede mai ''deosebit'' astfel incat sa critice pe cineva se inseala amarnic, deoarece ar fi ''catalogat'' drept perfect, ceea ce ese fals pentru ca nu exista om perfect. ( nici chiar perfect prin imperfectiuni, dupa cum sustin unii)

Stephen W. Hawking - "The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Exilee):

Gogule fugi cu crecul! esti... facut gramada!

| Kabuto79 a răspuns (pentru Exilee):

Eu zic ca trebuie sa fi foarte redus mintal sa crezi in crestinism.
Dintre 40.000 de religii si secte si miliarde de zei si dumnezei fix cel crestin este cel real.

| Exilee a răspuns (pentru Kabuto79):

Adica ei au fost redusi mintal?

http://sanduandronic.wordpress.com/2013/01/22/oameni-de-stiinta/

Si ei au fost tot crestini.

| Kabuto79 a răspuns (pentru Exilee):

Sa sti ca si Hitler si Stalin au fost crestini. la fel de crestini ca si cei de pe acel site

| LordBolton a răspuns:

Tare seamana cu ai de pe TPU, ce criza face alahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma nu mai postati ma deseni animate, ca sa lamuriti probleme di religie? voi va traiti viata ca la televizor si numa cu sfantul clik? si numiti asta inteligenta si stiinta? mai copi-lasilor? formati-va pareri proprii in probleme serioase precum religia. Dumnezeu nu e nici televizor nici calculator si cand spun Dumnezeu ma refer la unicul creator ca toate ca religii sant multe.

Răspuns utilizator avertizat
| Buresbista123 a răspuns:

Genial-))

| Crâstoşelul a răspuns:

Creştinul ăla seamănă cu creştinii de pe TPU.

Interesant.

| Tomanecre a răspuns:

Misto filmuletzul!
Parca si aia doi discuta ca si cei de pe TPU.
Nu vi se pare?

| Al99 a răspuns:

Cam asa este postarea ta:
Cam asa sunt scortenarii:

http://www.youtube.com/watch?v=K27bAl35Isk

| traiescdeciexist explică (pentru Al99):

Si tot cam asa arati tu... http://i4.ytimg.com/vi/_x-jWm1qrUo/mqdefault.jpg
Frate crezi ca ma deranjeaza parerea unui ''fanatic''? lol

| Al99 a răspuns (pentru traiescdeciexist):

Am incercat doar sa te fac sa intelegi ca generalizarea este mama idioteniei.
Daca o sa mai cresti poate o sa intelegi.
Sterge-ti nasul si mai rasfoieste cartea de gramatica ca faci Scorteni-ul de ras.
rolling on the floor