| Rafayel a întrebat:

Crestini voi chiar va iubiti familia? Daca da, ce veti face cu rudele voastre care nu se pocaiesc?

Apocalipsa 20:15

15 Oricine n-a fost găsit scris în Cartea Vieţii a fost aruncat în lacul de foc.

Matei 25:41-46

41 Apoi le va zice celor din stânga:

– Plecaţi de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit pentru diavolul şi pentru îngerii lui! 42 Căci Mi-a fost foame şi nu Mi-aţi dat să mănânc, Mi-a fost sete şi nu Mi-aţi dat să beau, 43 am fost străin şi nu M-aţi primit între voi, am fost gol şi nu M-aţi îmbrăcat, am fost bolnav şi în închisoare şi nu m-aţi vizitat!

44 Atunci şi ei Îl vor întreba:

– Doamne, când Te-am văzut noi flămând sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în închisoare şi nu Ţi-am slujit?!

45 Atunci El le va răspunde:

– Adevărat vă spun că, ori de câte ori n-aţi făcut aşa unora dintre cei mai neînsemnaţi dintre aceştia, Mie nu Mi-aţi făcut!

46 Şi aceştia vor merge în pedeapsa veşnică, iar cei drepţi vor merge în viaţa veşnică.

Dumnezeu spune cine nu este mantuit va ajunge in iad. Va ganditi vreodata cum va fi viata voastra in rai stiind ca o parte din rudele voastre vor arde in iad pentru o eternitate sau vor fi anihilate.

Pe mine acest lucru ma face sa ma intreb ce sens mai are viata de aici si faptul ca avem familii daca in final vom ramane fara ele. E posibil sa ne fie memoria stearsa in rai? Nu pot concepe sa stau in rai fericit in timp ce rudele mele ard vesnic in iad chinuite de diavoli.

Răspuns Câştigător
| Scotianca a răspuns:

Dumnezeul care ti-a creat familia nu ar face un lucru atat de grotesc doar pentru ca rudele tale din diverse motive nu cred in el. De aceea nu cred ca Dumnezeul Biblic este acel Dumnezeu deoarece se contrazice cu propriile sale atribute divine.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti exemplu perfect de minte imbolnavita de religie si exti exemplu perfect de cat de toxica e in realitate religia.

In loc sa te bucuri de viata alaturi de familie si de cei dragi tu te gandesti la povesti...

| EestiSodalane a răspuns:

Nu are niciun sens să te temi pentru soarta familiei tale. În primul rând pentru că Iisus ne-a interzis să ne temem sau să ne îngrijorăm. Dar nu e o simplă interdicție pe care o urmăm orbește. Ne-a dat motive bune să ne ferim de teamă. În primul rand Dumnezeu e iubitor și vrea sa-i mantuiasca pe toti oamenii. Crezi asta? Daca nu crezi, inseamna ca nu crezi in Dumnezeu pentru ca Dumnezeu este iubire.

| Rafayel explică (pentru EestiSodalane):

Sa demonstrat ce patesc oamenii care urmeaza oameni ce ''aud de la Dumnezeu'' gen cum e cazu Jim Jones. Doar pentru ca Dumnezeu a zis sa nu ne temem nu inseamna ca nu ma tem deoarece imi pasa de familia mea. Dumnezeu zice ca vrea sa salveze toti oamenii insa adevaru e ca multi oameni vor ajunge in iad iar acest lucru nu ma face sa ma simt bine si nu-mi permite sa imi traiesc viata ca un om normal daca toata viata ma va bantui gandul ca ai mei pot ajunge in iad chinuiti de diavoli in flacari.

Tu chiar iti iubesti familia?

| EestiSodalane a răspuns (pentru Rafayel):

Normal că îmi iubesc familia. Și Dumnezeu îmi iubește familia. Chiar mai mult decât o pot iubi eu și de asta nu mă pot teme. Familia mea e în grija Creatorului lor și de asta nu am de ce să mă tem. Plus că ni se cere să ne rugăm pentru ai noștrii. Dacă ne rugăm ca Dumnezeu să-i milostivească de ce să nu ne asculte rugăciunea? E Dumnezeu mincinos când zice "cereți și vi se va da"? Nu cred că Dumnezeu e mincinos deloc. Mai ales când vine vorba de rugăciuni făcute din iubire și nu pentru interese personale. Nu consider că îngrijorarea ajută pe nimeni. Dacă Dumnezeu nu există atunci familia mea moare pe veci. Dacă există știu că există un Dumnezeu iubitor care îi vrea mântuiți. Oricum ai lua-o poti găsi motive pentru care să fii anxios. Dar oare ajută anxietatea pe cineva? Oare e utilă? Oare e logică? Bineînțeles că nu.

Ca o notă de final, nu am auzit niciodata de acest Jim Jones, dar citind 1 minut despre el vreau să zic că această comparație e pur și simplu idioată. Jim Jones e un criminal care s-a folosit de creștinism ca să-și urmărească proprile scopuri demonice. Nimic din ce a făcut el nu se află în Scriptură. Eu nu ți-am zis ție să omori pe nimeni. Ți-am zis că Iisus a zis să nu te temi. Să nu fii anxios. Asta e acelasi lucru cu a ucide pe cineva? Ce ridicol!

| Rafayel explică (pentru EestiSodalane):

Pai eu mam rugat la el dar nu s-a schimbat nimic. Aceleasi rude care nu crede in el le am si acum.

Deci am ajuns la concluzia ca nu exista ori nu-i pasa ori lumea ea sa cum a creat-o el.

Tu crezi ca anxietatea asta o pornesc si o opresc cand vreau eu? Nu am control asupra ei. Cu ce ma ajuta ca Iisus zice sa nu am anxietate daca mi-a dat o familie care ma ameninta ca mi-o ia daca nu crede in el.

Ma face sa cred ca tu nu iti iubesti familia cu adeavrat daca stai asa linistit dar in Biblie zice ca cine moare in pacat(fara sal cunoasca pe Dumnezeu) ajunge in iad. Si aceste rude care le am nu par sa aiba vreun interes sa-l cunoasac pe Dumnezeu deci am toate motivele sa am stari anxioase. Ce usor vorbesti tu.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Rafayel):

Știu că anxietatea e greu de controlat, dar greșeala ta e să ți-o justifici. Anxietatea NU trebuie justificată. E interzis să zici "da, am anxietate, dar am motive bune să am". Nu ai motive bune, crede-mă. E în regulă să fii anxios pentru că e o slăbiciune umană, una de care sufăr și eu. Dar primul pas spre vindecare e să n-o justifici. Spune frate că e irațională și ăsta e drumul spre vindecare.

În al doilea rând, rugăciunile noastre nu sunt ca și o cerere la telefon care se rezolvă în 5 zile lucrătoare. Rudele tale sunt încă în viață. Deci încă au șansa la pocăință. Nu minimiza puterea lui Dumnezeu. Dumnezeu nu e așa mic și nepriceput cum Îl crezi. Nu știi ce se va întampla nici mâine nici poimaine. În al doilea rând nu știi ce e în inima omului. Poate rudele tale zic ca nu cred în Dumnezeu, dar poate ele întreprind o pocăință de care tu nu ești conștient. Dumnezeu lucrează în inima omului și lucrează în ascuns. Nu știi tu ce se întampla acolo. De multe ori avem impresia ca altii sunt mai păcatoși ca noi, dar poate la final vom afla că noi ajungem în iad și păcătoșii pe care îi credeam noi necredinciosi ajung în rai. Nu se știe. De asta nu trebuie sa judeci. În al treilea rand, nu doar ca nu stii ce se intampla in inima lor acum, dar nu stii nici cum îi va judeca Hristos. Te-a pus pe tine judecator cineva? Nimeni! Nu te teme, Dumnezeu judecă, nu tu. Și asta e vestea bună!

M-ai acuzat că nu-mi iubesc familia. O prostie. Îmi iubesc foarte mult familia. Și hai să-ți explic de ce nu mă tem. Când eram mic și eram în vacanțe cu familia uneori se întamplau anumite ghinioane în care am fost în pericol cu toții. Dar eu în mintea mea de copil mă gândeam "taică-meu le va rezolva pe toate. Ne iubește și e inteligent. Am totală încredere în el". Și așa a fost tot timpul. Dar dacă un simplu om, un simplu tată poate să-și salveze familia de la pericole cu cât mai mult Tatăl nostru ceresc? El e oare mai puțin iubitor ca un simplu păcătos? El e oare mai slab? Bineînțeles că nu. Cu atât mai mult El își va salva copiii. De ce nu putem oare accepta iubirea lui Dumnezeu? E prea mare pentru noi? E prea infinită? Sau pentru că noi n-avem iubire credem că nici Domnul n-are?

| Scotianca a răspuns:

Si daca ti-ar sterge memoria in Rai asta demonstreaza ca nu e nici bun nici corect.