| FashionKitty a întrebat:

Crestinii cred in stiinta? Daca da, in ce masura? Si ce legatura are totul cu Biblia?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Unii cred, altii nu cred. Depinde de gradul de fanatism religios al fiecaruia. Cat despre biblie, ea nu contine deloc stiinta, pentru ca e scrisa cu prea mult timp in urma, cand oamenii nu stiau inca pe ce planeta traiesc. In vremurile mai moderne, odata cu noile descoperiri stiintifice, multi crestini, vazand ca acestea contrazic biblia, au incercat disperati sa gaseasca noi interpretari ale textului biblic, in asa fel incat sa corespunda cat de cat cu descoperirile stiintifice, si ei sa mai poata crede in omul invizibil din cer. Pe deasupra, ar incerca sa-i pacaleasca si pe altii cu aberatiile lor, dar din fericire nu sunt toti atat de creduli, iar textul biblic nu mai poate fi schimbat, desi sunt sigur ca daca ar putea sa faca asta, crestinii nici n-ar ezita.

19 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Anumiti crestini nu cred in stiinta ci in "adevarata stiinta", care consta in operatii matematice simple: 2+2=4 si 2x2=4 sunt in principal singurele adevaruri acceptate de ei.

| danay72 a răspuns:

Biblia nu este o carte de stiinta, dar se impleteste cu stiinta.

| Mădă0611 a răspuns:

Stiinta, care inseamna cunoastere, si credinta sunt doua lucruri diferite, oricat ar incerca unii sa le innoade, folosind tot felul de povesti sau personaje.
1. stiinta e perfectibila, functioneaza cu dovezi, credinta (religia) se crede perfecta, nu are nevoie de dovezi si ignora cele existente.
2. oamenii de stiinta crestini nu sunt dovada ca cele doua se completeaza, ci ca indiferent in cei ai crede, dovezile ca lumea e cum e, nu cum spune biblia, se gasesc peste tot.
3. biblia e o carte de basme interzise minorilor sau celor instabili psihic, a caror cititori, majoritatea din a 2-a categorie, vor sa faca din ea o carte de stiinta.

| milan9 a răspuns:

Cele doua sunt absolut complementare.
Singura contradicţie reală care apare între ştiinţă şi învăţătura creştină este cea referitoare la modul diferit în care este prezentată apariţia vieţii.

Printr-o constatare justă se poate afirma că celelalte contradicţii se datoreză fie diferitelor interpretări subiective, fie faptului că pseudoştiinţa, pe baza teoriilor şi a ipotezelor nedemonstrate, intră în mod eronat în contradicţie cu credinţa şi astfel devine instrument de inducere în eroare.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Citez:

"Evoluționismul contrazice direct cartea Genezei [87]. În primul capitol al Genezei, se arată că Dumnezeu a făcut:

„pomi roditori, care să facă rod după soiul lor" (Geneza 1:11),
„iarbă cu sămânță după soiul ei" (Geneza 1:12),
„peștii cei mari și toate viețuitoarele care se mișcă și de care mișună apele, după soiurile lor;... orice pasăre înaripată după soiul ei" (Geneza 1:21),
„viețuitoare după soiul lor, vite, târâtoare și fiare pământești, după soiul lor" (Geneza 1:24),
„fiarele pământului după soiul lor, vitele după soiul lor și toate târâtoarele pământului după soiul lor" (Geneza 1:25).

Formularea „a făcut... după soiul lor" implică o creare simultană a tuturor acestor forme de viață de către Dumnezeu, ceea ce contrazice dovezile materiale privind evoluția acestora, independent de voința lui."

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Ai afirmat ca stiinta si religia sunt complementare. Cum pot fi complementare din moment ce se contrazic? Ti-am dat u nexemplu. Evoluta vs geneza.

Faptul ca ignori problema si dupa faci afirmatii similare nu e o solutie.

Astept un raspuns.

| milan9 a răspuns (pentru Inferno):

Evolutionismul este inca o teorie nedemonstrata, unu la mana, iar exprimarea biblica ea cartii Genezei este una figurata, adaptata intelegerii oamenilor de acum 4000 de ani.
Referatul biblic al creatiei prezinta desfasurarea lumii vii intr-o ordine progresiva. Dificultatea provine din faptul ca aceasta carte contine o exprimare metaforica.
Pana aici nici o contradictie...

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Ai raspuns bine. Asa da.

E vorba de o exprimare mataforica, ce e interpretata eronat de anumiti carestini.
Posaibil, poate ai dreptate.
Ma bucur insa ca ai ales varianta une imetafore si nu ai contestat realitatea evidenta spunand ca viata a aparut spontan: Pac, toate formele de viata.

| express11 a răspuns:

Nu are nici o legatura cu biblia stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit de crestinii :
Johannes Kepler,Isaac Newton,Michael Faraday, Samuel Morse, Matthew Maury,
James Joule, William Thomson (Lord Kelvin), James Clerk Maxwell, Louis Pasteur, etc?
Se pare ca nu.

| FashionKitty explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream la crestinii de rand, care traiesc azi, nu la oamenii de stiinta care au fost crestini. Voiam sa stiu care e legatura dintre stiinta si religie pentru ca par opuse si multi vorbesc despre ideile aparent absurde care sunt expuse in Biblie referitoare la lucururi demonstrate de stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred in stiinta si privind toate,vad in toate slava si puterea lui dumnezeu, urmand prin mintea si aptitudinile date sa, stapaneasca planeta, universul si sa le gospodareasca, ca niste buni ascultatorisi harnici robi ai celui ce i-a facut liberi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea crestinilor (a se citi majoritatea, nu toti) sunt mult prea batuti in cap pentru a avea cunostinte asupra stiintei. De fapt, nici asupra religiei nu detin prea multe infromatii. Ei spun ca exista Dumnezeu si ca trebuie sa mearga la biserica, dar cand vine vorba de diferenta dintre Paste si Craciun, multi raman incuiati.

| dragos38 a răspuns:

Buna,crestii cred in stiinta? depinde, sunt unii care inteleg stiinta (stintele exacte,socio-umane si ale naturii, iar altii care sunt mai lenesi si nu inteleg o iota desi le explici tot nu intelg, aceia cred in religie, pentru ca acolo nu mai trebuie sa cercetezi ci pur si simplu sa crezi, foarte simplu.
Ce legatura are cu Biblia? nu are nici o legatura.In biblie sunt descrise evenimente istorice ale iudeiilor, deci Istoria poporului evreu care s-a razboit cu Imperiul Roman

| FashionKitty explică (pentru AnnaaaMaria):

Mi se pare ca are dreptate Vlad si e interesant ce zice. Plus ca imi place ca explica totul nu doar arunca chestii pe care ar trebui sa le crezi doar asa.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru FashionKitty):

Chiar are...

| anamary a răspuns:

Logic! Stiinta este o studiere amanuntita a naturii.A naturii create de cine? De Dumnezeu.Tot ce vedem in jurul nostru, toata armonia si echilirul naturii se datoreaza Lui.

| 2PacMachiavelli a răspuns:

Există, se numește și îmbină cele două, se numește Teosofie