| Geass a întrebat:

Crestinii le cer celor care nu cred in religia lor dovezi ca Dumnezeul lor nu exista ca moastele sfinte nu sunt sfinte ca numai stiu eu ce, dar cand intrebi pe un crestin despre dovezi i se blocheaza creierul ca sa ne dam bine pe langa americani si sa le folosim vorba lor pentru aceasta stare "lockdown" atunci iti spune ca el a vorbit cu Iisus, ca scrie in Biblie deci inseamna ca e adevarat si numai stiu ce. Oare de ce fac asta de ce cer numai dovezi de la altii iar cand vine vorba sa demonstreze si ei ceva nu vor sa sa spuna nimic si o fac pe ignorantii?

20 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Dragostea exista, o simti, stii ca exista dar nu o poti dovedi.arata-mi dragostea.nu poti arata:"uite aici ai o cutie de dragoste". asa e si cu Dumnezeu. Dumnezeu este peste tot, Dumnezeu este dragoste desavarsita. Dumnezeu se simte cu inima si cu sufletul.
http://www.TPU.ro/......obiceiuri/

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Allrc24):

Sunt de acord cu Allrc24

| Vladuthz a răspuns (pentru Allrc24):

Tot ceea ce este numit dragoste, sunt pur si simplu neuroni care se varsa prin Sistemul Nervos Central.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru Allrc24):

Dragostea e o stare, o emoţie, ce poate fi percepută cu ajutorul creierului nostru, deci există.
Analogia ta e impertinentă, juvenilă şi eronată.
Nu ai demonstrat nimic, ci doar ai scos un copy-paste care să înmoaie creierele ale celor ca tine.

| Allrc24 a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Din ceea ce ai spus tu, mi-ai demonstrat stiintific ca dragostea exista.
http://www.descopera.ro/dnews/4036700-credinta-se-naste-in-creier
reiese din studiu ca Dumnezeu exista, la fel are loc un proces psihic ca si in cazul dragostei.
tu imi vei spune ca nu e o dovada ca Dumnezeu exista.asta iti raspund si eu in cazul argumentului tau.aia nu e o dovada ca dragostea exista.deci te intreb inca odata.arata-mi dragostea.arata-mi dragostea fizic.sa o pot vedea.caci si voi ateii ne spuneti noua crestinilor sa vi-L aratam pe Dumnezeu. poate dovedi stiinta asta.bineinteles ca nu

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru Allrc24):

Ultima picătură care a umplut paharul.

| shadovv a răspuns:

Eu am dovezi logice si chiar si empirice. Nu inteleg care e treaba...

| Shaoran a răspuns:

Dovezile crestinismului sunt vi. Printre altele si moastele de care ai amintit tu. Trupurile Sfintilor neputrezite si bine mirositoare si facatoare de minuni... Si de ce generalizezi prin "crestinii"? Adica, vorbeste si tu cu un duhovnic si o sa afli mai multe raspunsuri decat crezi.
Cercetati!

| Catalinnna a răspuns:

Ce dovada vrei, zi un exemplu? Astfel de dovezi exista de la crearea lumii pana in prezent, trebuie doar sa le vezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta nu cere dovezi si doar sa crezi, stinta cere dovezi de aia e viitorul nu toti putem evolua spre viitor uni sunt mai redusi la minte

| Geass explică (pentru anonim_4396):

Mă bucur ca măcar doar câţiva cred ca tine deşi eu nu sunt ateu eu măcar ştiu ca toate astea cu Dumnezeu si creştinism sau alte religii sunt doar de manipulare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma cum puteti fi atat de prosti? ce dovezi vrei sa-ti dau eu? in afara de faptele mele care arata CREDINTA mea? dar ce treaba am eu sa-ti dau tie dovezi? dovezi a ceia ce cred? e treaba mea si a celor ce cred la fel ca mine.tu si altii ca tine ori santeti prosti ori nebuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece majoritatea celor care se angreneza in motivatii,vrand sa dovedeasca credinta lor,au o cultura precara si un mod de judecata incatusat.Cel mai clar,sincer si corect raspuns este:intrucat prin insasi natura ei credinta religioasa nu este un adevar demonstrabil ci o atitudine individuala si liber consimtita (pacat ca din acest punct de vedere exista inca multe intrebari), pe care o pot explica sau respinge numai fata de constiinta mea. Daca toti credinciosii religiosi ar simti asa si ar actiona din constiinta si nu din ineterese meschine (cum se comporta majoritatea clerului), poate ca intr-adevar religia nu ar deveni o frana in dezvoltarea personalitatii umane.

| Allrc24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce interese meschine au avut pustnicii care s-au izolat derestul lumii, au vandut tot si si-au dedicat viata Domnului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allrc24):

Dece nu ma citezi corect? Am spus:"majoritatea clerului", deci matematic pot spune 51%. Sunt intrutotul de acord ca multi credinciosi,cu precadere cei din manastiri, o fac din convingere sincera, insa si aici sunt multi cointeresatiAi vazut si tu in presa cate apar.Nu ma deranjaza atat de mult ce fac, ci fatarnicia cu care una spun si cu totul alta fac.

| Shaoran a răspuns (pentru anonim_4396):

In presa cu tendinte "sioniste" apar foarte multe impotriva bisericii in general. Partea proasta e ca apar doar cele rele.
Nu a zis nicaieri de parintele Ilie Lacatusu de exemplu... E destul de multa manipulare si ce apare in presa chiar nu e un argument.
Clerul... Biserica inseamna "Cler + Poporul drept credincis" dar trebuie sa admit cu intristare ca la nivelul conducerii bisericii lucrurile nu merg asa de bine. Insa se uita un lucru, partea "administrativ bisericeasca" nu are nici o valoare pentru drept credinciosi, deoarece Biserica e condusa de Unul Singur Nascut, Iisus Hristos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shaoran):

Imi repugna afirmatiile fara acoperire,de complzenta. Daca-mi dadeai macar cateva exemple de presa cu tendinta "sonista", poate ca iti dadeam si eu exemple de alta presa care face afirmatii asemanatoare Asa, totul este vorba goala.In rest, asa cu ti-am mai spus:pana la D-zeu ne mananca sfintii. Logic spus.Cum pot crede in dreptatea cuiva care-si alege drept intermediari intre el si mine, persoane care se compromit usor?

| Shaoran a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmmm... In intreaga presa se popaga desfranarea, scandalul, mizeria. Orice, impotriva virtutilor ortodoxe.

Despre Sfinti... Ai sa iti zic comceptia mea. Daca Iisus ar fi patronul firmei "rai", Sfintii ar fi angajatii acestei firme. Si tu, ca sa te duci la patron si sa te angajezi, e bine sa ti se puna o vorba buna de catre angajatii cu experienta care au adus beneficii firmei. Sper sa imi intelegi parabola...

Apropo, citeste despre "Valeriu Gafencu". Ii porti numele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shaoran):

Te grabesti cu concluziie categorice.Din INTREAGA presa,fac parte si:Curierul Ortodox,Ekklesia,Implinirea Vremii,Rost,Ortho Logia,Lumina,Sfatul Ortodox,etc.,asa ca enuntiativ le condamni si pe ele.Mi-a placut parabola-metaforica, dar nu asta este intelesul in general acceptat, ci cel dat de mine.Dar sa vedem daca si acest inteles este! 00% OK. Daca patronul se bazeaza numai pe verdictul angazatilor cu experienta risca sa nu poata angaja tocmai pe cei mai competenti(deoarece primii de teama de a nu avea "inlocuitori"vor evita sa-i recomande. Asa ca parabola pamanteana nu se potriveste intrutotul si in ceruri, la fel de fapt si cu cea spusa de mine, care insa avea un corespondent mult mai vizibil in viata pamanteana(clerul). Sa stii ca am citit ceva despre Gafencu si-i apreciez eruditia.Am insa convingerea ca daca aveam ocazia sa dialoghez cu el mi-ar fi fost mult mai greu sa gasesc argumente de bun simt.Cred ca renuntam, ramanand fiecare cu credinta lui si eu cu convingerea ca adevarul poate fi undeva la mijloc.

Răspuns utilizator avertizat