| IoanieCriminalul a întrebat:

Crestinii spun ca animalele nu au suflet! Dar omul ce este? Nu-i tot animal? Omul e mamifer adica face parte din regnul animalia.Deci in concluzie omul e animal si nu are suflet!

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Da, omul e un animal, e o fiinta, o vietuitoare.
Dar eu cred ca animalele si oamenii au ceva in ei, au suflet sau oricum s-ar numi acel ceva.

Cei care afirma ca animalele nu au suflet fac discriminare fara motiv intre om si animal.
Ori au ambii suflet ori nu mai are nici unul, nu?

Nu stiu de ce cred unii ca omul e mai presus si mai special cu ceva...toate fiintele sunt speciale cu ceva chiar daca e vorba de o rama sau furnica...

Cateodata cred ca oamenii se cred prea importanti in Univers...

27 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Daca nu crezi in existenta sufletului si nici nu ai idee ce reprezinta, ce rost mai are intrebarea ta?

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei omul e sufletul.Geneza2:7.Eclesiastul3:19,20

| 4b a răspuns:

Sentimentele de iubire, de ura, de gelozie, de intristare cum le explici? inteligenta, vorbirea, libertatea vointei si a constiintei sunt ele numai productivul intamplator al conglumeratului de celule constitutive ale corpului? Multumita acestor simturi si insusiri, omul paseste peste hotarul regnului animal.
Deci in concluzie, ''Tu nu ai un suflet. Tu esti un suflet. Tu ai un trup.''
Numa' binewinking

| imale a răspuns:

Daca tu te consideri animal, ii ok..fiecare cum se simte.

| IoanieCriminalul explică (pentru imale):

Vrei nu vrei omul e animal invatate cu ideea

| milan9 a răspuns:

Animalele au şi ele un suflet biologic. Informaţii despre asta chiar nu avem.
Dacă cineva în schimb şi-a dat cu părerea, nu trebuie să generalizezi şi să atribui asta învăţăturilor creştine...

| milan9 a răspuns:

Atenţie!
ECCLESIASTUL 3,19 PREZINTĂ UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual. Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

ESTE CLAR CĂ ACEST PASAJ, ECCLESIAST 3, 19 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!

În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată EXEMPLU DE ALTĂ IDEE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu restul Scripturii. Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar acolo este prezentat doar un PUNCT DE VEDERE UMAN!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

SUFLETUL ESTE NEMURITOR! Nu se face confuzie între sufletul nemuritor şi trupul muritor!

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;
Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

| milan9 a răspuns:

Spre exemplu, primele zece versete din capitolul 9 redau PERSPECTIVA PROFANĂ, UMANĂ, coruptă asupra vieţii. Se spune astfel că morţii "niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că TOŢI morţii au dispărut PENTRU TOTDEAUNA?

În finalul cărţii, este contrazisă şi depăşită CONCEPŢIA GREŞIT-UMANĂ de la începutul Ecclesiastului (inclusiv Eccles. 3, 19 amintit în mod greşit de @danay)!

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă: "Dar adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale..." (Eclesiastul 12, 1-13).
"ŞI CA PULBEREA SĂ SE ÎNTOARCĂ ÎN PĂMÂNT cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat." - Ecclesiast 12, 7

| zurick a răspuns:

Omul spre deosebire de animale are rationament, este o fiinta superioara care are suflet.

| Lizzu a răspuns:

Bine.
Parerea ta. Nu si a mea.

| IoanieCriminalul explică (pentru Exilee):

Si de ce ma rog frumos imi dai un clip inutil?

| Exilee a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Stii, in acel filmulet vei gasi o mica povestire:
"Iordan l-a intrebat pe un demon care poseda o persoana si l-a intrebat:
-care este cel mai dureros chin din infern?
- sa fii exclus din prezenta lui Dumnezeu".

| Maxim96 a răspuns:

Nu,omul e o fiinta inteligenta si capabila care are suflet de la Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru Maxim96):

Repetitio mater studiorum est. In cazul tau, cred ca ti-ar prinde bine sa mai repeti anul. Oricum, tinand cont de modul in care se prezinta lucrurile probabil ca ai repetat anul de multe, multe ori. Nu vad ce profesor intregg la minte te-ar trece clasa. Sau poate ca ai facut scoala in Evul Mediu, cand biologia era cu totul alta.
Doar de curiozitate: Ce profesori ai avut in scoala generala? Sunt dispus sa-i dau in judecata pentru incompetenta.

| Buresbista123 a răspuns:

Nu exista suflet...e doar mintea, sunt sentimentele procesate

| Mikhtarian a răspuns:

Omul e cel mai rau animal pentru natura,e cel mai vanat intre semeni, si cel mai iubit de persoana de langa el.
Omul e un biet muritor care trece prin viata pana sa ajunga la Dumnezeu, omul e cel mai impresionant, caci el are sentimente si putere de a decide ce vrea, Domnul fi-e laudat.

| casablanca40 a răspuns:

Crestinii nu fac parte din aceeasi categorie cu noi. Ei sunt intr-adevar mult mai superiori si speciali decat restul oamenilor pentru ca ei NU sunt animale.
De parca a fii un animal e o insulta, de parca existanta lor ar fi o insulta.

| Al99 a răspuns (pentru casablanca40):

De acord cu tine.
"Asadar, ceea ce il deosebeste pe om de dobitoc, este calitatea de a-si insusi o invatatura concreta si corecta despre Dumnezeu, pe care sa o transmita si altora. Omul are sadita in fiinta sa nevoia de a raspandi stiinta despre Dumnezeu, exprimata in psalmul 50: "invata-voi pe cei faradelege caile tale, si cei necredinciosi la Tine se vor intoarce". Indeplinind aceasta conditie, omul incepe sa nu mai fie dobitoc, pentru a deveni ceva mai mult."

| Lizzu a răspuns (pentru casablanca40):

"De parca a fii un animal e o insulta, de parca existanta lor ar fi o insulta. "
---Bravo! bine spus...

| Ironicnαme a răspuns:

Încă o dovadă că (,) creştinii sunt cre(ş)tini. Animalul are un suflet mai mare ca al meu, ca al nostru. Sigur iubeşte mai mult ca noi şi simte mai multe ca noi.

| Angel0 a răspuns (pentru Ironicnαme):

"Animalul are un suflet mai mare ca al meu, ca al nostru."
Este posibil ca un limbric sa aiba sufletul mai mare ca al tau?
Si el este tot un animal.
El macar nu se crede mai destept decat este in realitate.

| Ironicnαme a răspuns (pentru Angel0):

Ei haide, de ce ai luat un exemplu atât de incomod pentru tine? Eu mă refeream la câine.

| DemonMv a răspuns:

Animalele gandesc, vorbesc? ca noi?
tu din religie o dai in biologielaughing

| IoanieCriminalul explică (pentru DemonMv):

Animalele gandesc dar nu ca noi.Au tehnicile lor de comunicare