| RedBull9988 a întrebat:

Crestinii zic, ca dumnezeu e iubitor, e atotstiutor, e corect, drept, dar intrebarea este: ce vina are un copil care se naste, sa zicem cu o malformatie sau o boala grea, adica ce vina are acel copil, care se naste asa, ca doar nu a pacatuit inainte sa se nasca? Parca suntem toti egali in fata la spiridus, si parca spiridusul e bun, iubitor, nu am ce sa mai cred din povestea asta cu "dumnezeu". Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

"Atunci dupa nqstere lasa copilul sa se descurce singur, poate, sigur nu, deci raspunderea este a creatorilor."

E treaba parintilor sa aiba grija de copil, insa asta nu le da drept de proprietate asupra sa.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Drepturile_copilului

Copilul are dreptul la o viata normala, iar daca asta nu se intampla datorita partintilor,atunci la nivel religios TOT Dumnezeu e vinovat.
Ca doar el a creat intreg mecanismul prin care o mama naste un copil dupa care trebuie sa aiba grija de el,etc,etc.

Iar daca acest mecanism da nastere la nedreptati, raspunderea ii revine creatorului. Care dupa religia ta e Dumnezeu.

In definitiv Dumnezeu ar fi putut face lucrurile complet diferit: Copiii sa apara din nimic gata formati fizic si intelectual, fara a mai depinde de parinti.
Sau copiii sa se formeze in pastai de fasole gigant, pana ating varsta maturitatii. Fara a mai depinde de parinti.

Imi spui ca Dumnezeu nu a putut gasi o varianta mai putin nedreapta decat cea de mai sus?
Pai atunci, ghici ce, nu e omnipotent. Si probabil e mai putin inteligent decat sunt eu, ca eu am gasit doua alternative fara sa imi bat capul prea mult.

42 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Copilul s-a nascut asa din vina unor modificari genetice petrecute in corpul parintilor sau la conceptie, oare cine este de vina pentru defectele copilului daca mama sau tatal au probleme cu alcoolul, tutunul, drogurile, boli, samd.
De ce nu se consulta un doctor inainte de conceperea unui copil, pai din cauza ca-s facuti la curvie, betie, petreceri, violuri sau intre partinti care nu ar trebui sa aiba copii. Si uite cum vina o poarta Dumnezeu pentru parinti, tare neamule.

| RedBull9988 explică (pentru danut):

Da, ai dreptate, dar se presupune ca TOT creatia lui dumnezeu este, iar cum ziceti voi, toti suntem egali in fata lu' dumnezeu, de ce nu se nasc toti copiii sanatosi, aici nu intervine liberul albitru, pentru ca, acel copil nu poate sa aleaga cum se naste, iar daca parintii se drogheaza, consuma alcool sau tutun, atunci de ce nu intervine dumnezeu, ca sa "opreasca" boala si sa se nasca acel copil sanatos, dupa cum spuneam, nu are treaba cu liberul albitru.Asta nu inteleg.

P.S Scriu de pe telefon, asa ca scuza-mi greselile, daca am.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Da varianta in care parintii nu beau, nu fumeaza, nu iau droguri, consulta un doctor inainte si cu toate acestea se naste un copil cu probleme, ei bine, varianta asta ti-a scapat.

Ce tare in gura esti cand iti selectezi scenariul dorit, dar ia sa te vedem cum raspunzi la varianta de mai sus.

Sau in mintea ta mutatiile genetice pot fi evitate, iar un consult la doctor poate anticipa toate anomaliile?

Raspunde si la scenariul in care parintii sunt la locul lor si nu e vina lor.
In care vina e a radiatiei electromagnetice provocatoare de mutatii. Radiatie creata de Dumnezeu.

Vina e a virusurilor create de Dumnezeu.

E vina nondisjunctiei cromozomilor, multumita mecanismului imperfect al diviziunii celulare. Creat tot de Dumnezeu.

E vina replicarii imperfecte a ADN-ului, mecanism creat de Dumnezeu.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Chiar si daca parintii ar fi niste mizerabili si tot nu vad pic de dreptate in ceea ce spui.
De ce sa sufere copiii din vina parintilor?
Numai in primitivismul religios copiii nu au drepturi, fiind bunuri ale parintilor.

| RealRap a răspuns (pentru danut):

Ba ce tare esti, serios rolling on the floor)
Mai cunosc oamenii ca tine, cand e ceva de rau, bagi imediat varianta ca nu e de la dumnezeu, ca e stiintific, o dai pe biologie si altele, dar cand e vorba de ceva bun, gata boss, dumnezeu a facut, e cel mai tare. Sunteti amuzanti rau rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Atunci dupa nqstere lasa copilul sa se descurce singur, poate, sigur nu, deci raspunderea este a creatorilor.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Vina tot a omului este, vrei nu vrei, ceea ce a dus la deprecierea elementelor naturale de acum au dus si la modificarile genetice, poluare, incalzire globala, radiati de tot felul, agenti chimici, toate astea duc la mutatii genetice, toate sunt produse ale pacatului. Ce vina are Dumnezeu cum isi conduc oamenii pamantul impreuna cu aliatii lor?

| danut a răspuns (pentru RedBull9988):

Dumnezeu a spus ca, copii sunt mostenitori pana la a patra generatie a "greselilor" facute de parinti. Nu sunt vinovati dar poarta urmarile facute de parinti. Uite un exemplu real, daca parintii s-au imbolnavit de sifilis inainte de a concepe un copil acesta va purta acel stigmat si il va transmite pana la a patra generatie cu urmarile respective. Am cunoscut persoane care erau in stadiul de prima generatie si de a doua, urmarile sunt diferite dar sunt.

| danut a răspuns (pentru RealRap):

Ma bucur ca te inveselesc, tu ar trebui sa te maturizezi dar asta cred ca mai necesita cativa ani buni. P.S. Nu cred ca mai ai timpul necesar, dar spera, cine stie.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Radiatia electromagnetica nu a creat-o omul.
Mutatiile se impart in mutatii naturale si artificiale.
Iar eu ma refer la alea naturale.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Asa este radiatia de ori ce fel nu a fost creata de om dar este produsa de om. Si pana la coada voi considerati ca mutatile fac parte din evolutie asa ca asa e bine, nu?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Nu dragule, nu este de vina Dumnezeu pentru ca parintii sunt atei deci Dumnezeu nu exista, oare cine e de vina acum?

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Tu clar trebuie sa pui mana pe o carte de biologie, ca esti praf.

Dupa efectul lor, mutatiile se impart in :
Folositoare
Neutre
Daunatoare
Si letale.

In cazul nostru vorbim de mutatiile daunatoare sau letale.

Dupa modul in care apar mutatiile se impart in:
Naturale
Artificiale.

Iar noi vorbim de cele naturale.

Ne referim deci la mutatiile daunatoare/letale si naturale.

Ar trebui sa pui mana si pe o carte de fizica, sa vezi ce inseamna radiatia electromagnetica (si lumina vizibila), care e produsa de Soare, nu de om(aia care o produce omul nu te influenteaza cu nimic, decat daca e atac nuclear, sau explodeaza intamplator o centrala nucleara. Incidente ce nu reprezinta nici 2℅ din totalul mutatiilor produse de radiatii electromagnetice.
Dar tu clar nu ai habar ce e aia radiatie electromagnetica, si o confunzi cu radiatia gama, obtinuta in urma fusiunii nucleare. Ce e in adevar o forma de radiatie electromagnetica, insa nu e cea despre care vorbim.

In mintea ta radiatia electromagnetica e ceva rau, pentru ca o corelezi puternic cu radioactivitatea. Tu, neavand habar ce inseamna o asociezi etimologic cu ceva "cunoscut".
Ce sa-ti fac tata, te bagi in subiecte ce te depasesc. Nu te punea nimeni sa vorbesti de mutatii si sa emiti teorii despre cum apar, atat timp cat esti paralele cu subiectul.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

"Nu dragule, nu este de vina Dumnezeu pentru ca parintii sunt atei deci Dumnezeu nu exista, oare cine e de vina acum?"

Ce a fost asta? Recunosti ca esti incapabil sa ma contrazici? Si logica isi bate joc de tine?

Argumentul meu ca Dumnezeu e vinovat era :

Premise : Dumnezeu a creat mecanismul biologic prin care copiii se nasc.
Dumnezeu a creat necesitatea copilului de a fi crescut de parinti pentru a se maturiza.
Concluzie: Daca mecanismele biologice de mai sus dau nastere la nedreptati, atunci vinovatul este cel ce le-a creat : Dumnezeu.

| RedBull9988 explică (pentru danut):

Sa zicem, ca doua persoane au sifilis, si ca femeia, naste un copil cu sifilis, dar daca dumnezeu este atotputernic, atotstiutor, atotorice, de ce nu "opreste" acea boala? Pentru ca acel copil chiar nu are nicio vina. Deci, acum se presupune, ca acest dumnezeu de care ziceti voi, nu e mai inteligent decat o broasca.(Imi pare rau ca am jignit broasca)

| RedBull9988 explică (pentru Inferno):

Uite, asta incercam sa le explic, iubitorilor de dumnezeu, dar, din cate am vazut eu, nimeni nu zice: "Da, in aceasta privinta aveti dreptate, ateilor, chiar nu are nicio logica dumnezeul asta, dar in continuare tot cred in el, chiar daca nu are niciun sens." Nu inteleg, de ce o tin tot pe a lor, chiar daca stiu si ei cum sta treaba.Chiar asa indoctrinati pot fii?

| danut a răspuns (pentru RedBull9988):

Dupa cum gandesti nu meriti un raspuns dar ca sa fiu civilizat iti voi raspunde: pentru ca omul raspunde de ceea ce se intampla pe pamant, nu Dumnezeu. Pamantul a fost dat in grija omului, daca nu PACATUIA, nu ar fi existat boli, radiatii, microbi distrugatori si MOARTE, dar oma s-a crezut DASTEPT, asa cum te crezi tu de exemplu si de aia suferim acum, esti lamurit?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

DACA omul nu intervenea si distrugea stratul protector al atmosferei nu aveam radiati cosmice daunatoare, deci tot la interventia omului ajungem. Ce vrei sa studiez mai intai radiatile cosmice, electromagnetice sau ceva biologie? Suntem la ora de religie nu la fizica sau biologie. Din cate imi dau seama esti expert in fusiunea nucleara si explozile atomice, tare neicusorule. P.S. Test, la o explozie nucleara gen Hirosima pana la ce distanta este mortala radiatia electromagnetica? Care si cate sunt efectele exploziei nucleare, asta asa ca te pricepi.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Nu dragule, iti pot raspunde cum doresti dar ti-am dat satisfactie si te-am adus pe terenul tau. Dumnezeu a creiat conditile, ai liberul albitru. Daca vremurile actuale sunt propice de a creia monstri, cine te pune sa-i faci, de ce e devina Dumnezeu ca ai tu mancarici, abtine-te.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Si cu strat de ozon si fara strat de ozon, tot patrunde radiatie electromagnetica de frecventa suficient de mare incat sa provoace mutatii.

Nu stiu ce tot bati campii, ideea e ca exista mutatii naturale, adica mutatii ce nu sunt provocate de om.
Ca se datoreaza radiatiei electromagnetice, virusurilor, variatiilor bruste de temperatura sau altor factori, asta e irelevant. Ca doar nu rescriem catalogarea mutatiilor. Asa ca nu are niciun sens discutia despre radiatii electromagnetice.

1.)Eu te-am intrebat cine este vinovat in cazul mutatiilor naturale. Simplu.
Nu are niciun sens sa incepi ca "nu exista mutatii naturale", ca in secunda doi am terminat discutia.

Explica-mi cine e vinovat cand mutatiile sunt naturale si nu omul e vinovat.

"Daca vremurile actuale sunt propice de a creia monstri, cine te pune sa-i faci,"

Biblia, care spune sa ne inmultim.
Vezi tu, in Biblie nu este specificat ca daca vremurile ar fi "propice pentru monstrii" atunci ar trebui sa nu ne mai reproducem.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Sau daca mintea ta nu poate lucra decat cu cazuri particulare, atunci fie, uite unul.
Ai auzit probabil expresia ca fiul primeste o jumatate din informatia ereditara de la mama si jumatate de la tata.

Adica daca ai o celula cu 4 cromozomi se divide in doua celule, fiecare cu 2 cromozomi.
Problema e ca mecanismul asta e imperfect. Asa e el. Asa l-a lasat Dumnezeu.
Si exista cazuri in care cromozomii se "agata" intre ei si nu se mai impart in mod egal. O sa ai 3 cromozomi intr-o celula si 1 cromozom in alta.

Asa ca ies copii ce au un nr diferit de cromozomi, si apare sindromul Down, sau eu stiu ce alt sindrom.
S-a nascut un monstru.

Cine e de vina?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Nu, Biblia ne-a spus sa populam pamantul, nu sa facem aglomeratie de sapte miliarde. Aglomeratile urbane nu sunt creatia Bibliei ci a Satanei dar este un subiect destul de vast pentru a fi dezbatut in doa cuvinte. Mutatile "naturale", eu nu prea stiu dar sa admitem, nu ar fi aparut sau am fi fos aparati de ele DACA omul era cum trebuie dar aparitia pacatului a indepartat pe Dumnezeu de pamant si om. Evident ca natura din ziua de astazi a omului l-a facut pe acesta sa fie sensibil la radiatile naturale(?). Daca omul nu cadea in pacat sigur acele radiatii misterioase de care vorbesti nu ar fi avut efect asupra ascestuia.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Nu am ajuns atat de "specializat" in cromozomi DAR sa admitem ca este asa, agatarea se poate produce doar daca exista un carlig caci altfel toti ar fi cu sindrromul down. Deci avem un carlig, oare ce ar face sa apara acel carlig care nu-si are locul acolo, ceva care poate a influentat acel cromizom, poate cafeaua, nopti nedormite, vici ascunse, radiatii sau mai stiu eu ce, tot numai lucruri care nu ar fi trebuit sa existe in mod natural, ce este nenatural de la creatie, pai pacatul in diverse si deosebite forme perpetuate dealungul istoriei, zi o celula, maine alta pana ce apare carligul. Si cine e de vina, sigur omul.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Deci daca omul nu cadea in pacat fotonii de inalta energie nu ar mai fi provocat modificari in structura ADN?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Nu am auzit inca de modificarile facute de fotoni, sunt ignorant, zi-mi si mie cateva.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Aoleo, fotoni=radiatie electromagnetica.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Nu m-am referit la ce sunt fotonii ci la ce modificari genetice cunoscute sunt influentate de fotoni.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

"Atunci dupa nqstere lasa copilul sa se descurce singur, poate, sigur nu, deci raspunderea este a creatorilor."

E treaba parintilor sa aiba grija de copil, insa asta nu le da drept de proprietate asupra sa.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Drepturile_copilului

Copilul are dreptul la o viata normala, iar daca asta nu se intampla datorita partintilor,atunci la nivel religios TOT Dumnezeu e vinovat.
Ca doar el a creat intreg mecanismul prin care o mama naste un copil dupa care trebuie sa aiba grija de el,etc,etc.

Iar daca acest mecanism da nastere la nedreptati, raspunderea ii revine creatorului. Care dupa religia ta e Dumnezeu.

In definitiv Dumnezeu ar fi putut face lucrurile complet diferit: Copiii sa apara din nimic gata formati fizic si intelectual, fara a mai depinde de parinti.
Sau copiii sa se formeze in pastai de fasole gigant, pana ating varsta maturitatii. Fara a mai depinde de parinti.

Imi spui ca Dumnezeu nu a putut gasi o varianta mai putin nedreapta decat cea de mai sus?
Pai atunci, ghici ce, nu e omnipotent. Si probabil e mai putin inteligent decat sunt eu, ca eu am gasit doua alternative fara sa imi bat capul prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca te raportezi cam prea important tu in fata lui, care e vesnic, si tu care-ti tarai parturile doar 70-80 de ani cel mult, pi fata pamantului.si orbul din nastere acela de 40 de ani vindecat de Iisus,era asa din vina nimanui,si s-a nascut asa,ca sa fie vindecat aratandu-se astfel slava, gloria si puterea lui Dumnezeu, asa cum eu de pilda ma apuc sa pictez un tablou, il fac cum vreau si generatiile urmatoare e treaba lor ce spun si ce cred, EU sant autorul.Ca sa nu mai spun ca ceilalti vazand minunea vor incepe sa rodeasca fapte de credinta demne de imparatia bunului Dumnezeu.Si cum Bunul Dumnezeu ii face berzei oarbe, cuib, tat la feliu va avea grija si de acel copil care zici tu ca s-a nascut ase.stii cum se zice; nu e treaba magarului de unce beu oile apa, deci nici treaba ta, de unde-si lua moise berea.

| RedBull9988 explică (pentru anonim_4396):

"si orbul din nastere acela de 40 de ani vindecat de Iisus, era asa din vina nimanui, si s-a nascut asa, ca sa fie vindecat aratandu-se astfel slava, gloria si puterea lui Dumnezeu"

Tu vezi ce prostii ai scris? Ce spiridus e asta, care isi bate joc de o persoana nevinovata, o naste oarba, asteapta 40 de ani, numai ca sa fie vindecat, sa isi arate el puterea in fata noastra. Deci acel orb, era asa din vina nimanui, atunci presupun ca nu spiridusul l-a creat, iar dupa spui ca l-a creat spiridusul, dar orb ca sa isi arate el puterea lui de spiridus. Nu vedeti ca va contraziceti singuri, logica crestineasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RedBull9988):

Ba tatica,tu nu intelegi pana ti se va deschide mintea,daca asta se va intampla vrodata,se va datora cuvantului,numit lumina lumii,care luminati-va bezna din tartacuta si vei incepe sa vezi si tu ceia ce pentru tine acuma e de nevazut si de neinteles, fiindca intr-adevar maaaari minuni facu domnul cu unii care injurandu-l, urmarindu-l rastignindu-l au ajuns sa creada, sa-l iubeasca, si sa-l urmeze ducandu-si crucea. problema ta nu e cat de bine explic eu, ori daca ma contrazic singur ori nu.problema ta adevarata, este una mare de tot si ampla, dar tu o restrangi la un om, ori din Adam s-au nascut miliarde, iar iisus a restaurat conditia omului de la creatie, in relatia cu Doamne-Doamne.ca ai vrea tu sa nu fie asa fiindca nu prea iti convine e alta mancare de peste, despre care trebuie sa mai citesti inca multe, nu sa vii ca prostu si sa pomenesti de spiridusi si zane.aias in cartile de povesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un copil se naste asa din cauza pacatelor parintilor lui. Pentru ca copii pot fi pedepsiti pentru pacatele parintilor lor. Si da e mai bine sa suferi in viata asta pentru pacatele tale decat in viata unrmatoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Userrr a răspuns:

Fiecare are rostul lui in viata, nimeni nu poate sti ce este in capul Lui si de ce a facut lucrurile astea.

| corinelmik a răspuns:

Dumnezeu e mult peste intelegerea noastra,e mereu drept si face numai lucruri frumoase,pamantul, apa, plantele, animalele, stelele si cerul sunt creatia lui.Tot ce e rau noi facem cu mana noastra si vrem sa indrepte el(poluare,paduri distruse,bombe atomice, arme si razboaie, crime si jafuri... uita-te la asta si lasa-te condus de invataminte-le lui, nu ai nimic de pierdut, dar daca nu il crezi si exista o sa pierzi totul https://www.youtube.com/watch?v=a3x4ObnpRcM

| RedBull9988 explică (pentru corinelmik):

Chiar ai de pierdut foarte mult, de exemplu timp, bani, sperante false, si cei care castiga sunt popii, o pomana, un botez, un blestem, acatist, totul costa.

| corinelmik a răspuns (pentru RedBull9988):

Ce bani? ce sunt banii? Mi-as dori sa ai si tu cati bani iti doresti, macar pentru o perioada si atunci sa imi zici daca esti cu adevarat fericit cu banii tai.

| RedBull9988 explică (pentru corinelmik):

Zi-mi tu, mie, daca tu, sa zicem ca ai o nunta, sau un botez, sau orice altceva, nu platesti nimic popilor.Si nu, nu am zis ca vreau sa am multi bani.

| corinelmik a răspuns (pentru RedBull9988):

Da platesc.Si Isus a zis sa dam cezarului ce-i al cezarului! Nu sunt foarte atasat de bani.Si popii astia nu sunt toti la fel, am intalnit si altii care nici nu vor sa auda de bani si care chiar fac ce fac pentru ca le pasa de oameni.Intradevar sunt putini dar sunt, nici cei care cred in Dumnezeu nu sunt multi, dar cei care cred trebuie macar sa incerce sa aduca si pe ceilalti pe calea cea dreapta.N-as spune ca eu sunt cel mai credincios, dar incerc sa nu fiu ca o oaie si sa ma iau dupa celelalte fara sa gandesc. Uita-te te rog la clipul asta, o sa-ti aduca raspunsul la multe intrebari.Sa ai rabdare dureaza destul de mult https://www.youtube.com/watch?v=a3x4ObnpRcM

| DanielCibu a răspuns:

Bai RedBull... daca tu dimineata te.ai trezi orb si surd nu ai mai avea tupeul asta si i.ai cere Lui Dumnezeu vederea din nou! Pentru ca asa e omul cat ii merge bine se crede buricu' si cand vine necazul sau boala hopa. exista Dumnezeu... oricum o sa platim toti cand va veni Ziua Judecatii. tine minte asta

| DanielCibu a răspuns:

Io zic sa va bagati mintea in cap sa nu va dea si voua Dumnezeu cate un copil cu probleme ca pai atunci veti folosi timpul altcumva nu sa rasturnati si sa dezbateti probleme pe care nu le veti intelege niciodata

| RedBull9988 explică (pentru DanielCibu):

"sa nu va dea si voua Dumnezeu cate un copil cu probleme "
Deci si tu esti de acord, ca dumnezeu este de vina, pentru un copil care se naste cu probleme.

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns:

Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care PEDEPSESC NELEGIUREA PARINTILOR IN COPII până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc şi Mă îndur* până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele. Exod 20:4-6