| Monyyyyy a întrebat:

Verișoara mea spune ca ea a fost un copil cuminte și se întreabă dacă ii va da Dumnezeu si ei un copil cuminte. Adica așa este corect, ce părere aveți? Fără aberații nu cred in D-zeu etc.Sau cum îl educi depinde și de cum se naște

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Bunica mea este crestina dupa Evanghelie(pocaita) si din cauza asta am intalnit foarte multi crestini si pot spune ca numai copiii japonezilor se pot compara cu ai lor; sunt foarte cuminti!
Nu mi-au spus-o chiar asa, dar am tras concluzia ca daca doi crestini se casatoresc sunt binecuvantati cu un copil, nu pedepsiti cu unul(genul ala de copil de te enerveaza in transportul in comun, producator de cearcane si generator de stres).

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da chiar conteaza genetica si educatia primita si frica, omul in lipsa frici o ia razna, asta se vede in ziua de azi, anarhie totala, omul trebuie sa traiasca in frica doar asa poate fi educat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zilnic mi se întărește impresia ca toți care postați la secțiunea asta trageți ceva serios pe nas inainte

| Nirvanaaa a răspuns:

Depinde si de educatie, da.Insa indiferenta daca ea a fost cuminte, copilul ei e posibil sa nu. happy

| Monyyyyy explică (pentru Nirvanaaa):

De ce nu?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Monyyyyy):

E vorba de trasaturile de personalitate pe care le avem fiecare.Nu poti garanta ca va fi cuminte daca e posibil ca acel copil sa fie mai energic din fire.

| Panamax a răspuns:

Daca este cuminte cum sa faca copil?
Il asteapta pe Duhul ca Maria?

| Octavian199 a răspuns:

rolling on the floor

| Mclaren12 a răspuns:

Aberatie este ce ai zis tu, nu ca "nu cred in d-zeu etc."
Depinde evident de ce educatie o sa-i dea. Daca o sa-l invete sa fie cuminte, cuminte o sa creasca. Tu crezi ca un copil se naste cu caracterul deja format?

| Octavian199 a răspuns (pentru Mclaren12):

Sau se naste cu zeul evreu in gand, sau alt zeu?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Octavian199):

Primeste duhul sfant cand se naste si o sa fie cuminte laughing

| Octavian199 a răspuns (pentru Mclaren12):

Si dacase bate duhul musulman cu cel crestin? Nu zic de iudaic, ca ambele se trag din iudaism rolling on the floor

| Mclaren12 a răspuns (pentru Octavian199):

Ii sa ala musulman un allahu akbar aluia crestin si castiga laughing

| Octavian199 a răspuns (pentru Mclaren12):

Cum ma sa se razboiasca islamul cu, crestinismul, ca sunt facuti de acelasi zeu fictiv rolling on the floor

| Mircea08 a răspuns:

Desi nu crezi in Dumnezeu eu voi lega parerea mea de invatatura lui Iisus pe care o consider CEL MAI BUN MODEL DE VIATA, o consider normalitate (anormal e sa furi, sa ucizi, sa minti etc)
Cumintenia este desigur un lucru bun, dar nu suficient pentru a te sfinti, ori numai cei sfintiti vor avea fii sfinti.
1 Corinteni 7:14 "Căci bărbatul necredincios este sfinţit prin nevasta credincioasă, şi nevasta necredincioasă este sfinţită prin fratele; altminteri, copiii voştri ar fi necuraţi, pe când acum sunt sfinţi."
Ori daca copii sunt sfinti cu siguranta vor fi si cuminti.
Exista multe familii care sunt oameni de treaba si au cate un copil rau - am spus "oameni de treaba" dar asta in viziunea celor din jur, si asta nu inseamna sfinti. Sfintii sunt cei fara de pacat, iar pe pamant, cei fara de pacat sunt adevaratii crestini (in Evanghelie se spune EXACT cine sunt acestia)

| Irinel15123532 a răspuns:

Depinde de educatie 100%. Dumnezeu iti da, dar modul in care il cresti face diferenta, daca il cresti ascultand de Dumnezeu, adica sa ii prezinti principiile Lui Dumnezeu, sa fie cuminte, sa nu fure, sa nu injure, sa nu se bata, etc... dar daca il vei lasa de capul lui este clar ca va creste si va imprumuta caractere si comportamente din alta parte. Nu are nici o relevanta.

| Octavian199 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Dumnezeu nu iti da nimic, ca nu exista.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Fara a implica Divinitatea, consider ca este vorba de genetica si educatia primita din partea parintilor.