| KillmyIAmADuck a întrebat:

Criticii relatiilor intre persoane de acelasi sex si, mai ales, intre mariaje de acest fel, se folosesc de Biblie pentru a-si motiva credintele. Dar critica, oare, Biblia, explicit, iubirea si casatoria intre oamenii de acelasi sex?

E intrebarea la care incearca sa raspunda Newsweek, folosindu-se de texte din Biblie si de declaratii ale unor inalte fete bisericesti de peste Ocean.

Autorul articolului atrage atentia asupra faptului ca, desi multe dintre invataturile din Biblie sunt trecute cu vederea, chiar incalcate cu buna stiinta, iar societatea nu se arata nicidecum scandalizata, un lucru despre care nici nu se vorbeste explicit in Biblie starneste atata rumoare in societatea actuala, care respecta "modern" invatamintele de acum 2.000 de ani.

Desi in Biblie, unul dintre pacatele capitale este divortul, Iisus condamnandu-l, iar apostolul Pavel indemnand oamenii sa se casatoreasca daca nu-si pot stapani impulsurile - casatoria fiind doar o alternativa, nicidecum la fel de buna precum celibatul - si niciodata, orice s-ar intampla, sa nu divorteze, mai mult de jumatate dintre mariajele de peste Ocean se sfarsesc cu un divort. Si nimeni nu-i ponegreste pe cei care "pacatuiesc" astfel.

In schimb, in California, una dintre putinele state in care casatoriile intre persoane de acelasi sex erau permise, s-a amendat legea pentru a taia homosexualilor acest drept.

Invataturile, respectate "modern"

Biblia nu ofera nici pe departe modele care ar trebui urmate in totalitate de societatea actuala: Iisus nu a fost niciodata casatorit (in ciuda celor care vor sa demonstreze contrariul), Avram a intretinut relatii sexuale cu servitoarea sa, dupa ce a descoperit ca sotia era infertila, Iacob, avea patru copii cu femei diferite, dintre care doua ii erau surori. In plus, Avram, Iacob, David, Solomon si nu doar ei erau, cu totii, poligami. Si, totusi, monogamia a devenit o norma a lumii crestine inca din secolul al VI-lea.

David si Ionatan, aparatorii cuplurilor gay

Insa, criticii homosexualilor scot Scriptura cand vine vorba despre casatoriile pe care nu le pot accepta. Asta, chiar daca invataturile nu pomenesc explicit despre acest subiect. Exista, totusi, in Biblie, cel putin un pasaj interpretabil: acela in care se vorbeste despre relatia dintre regele David si Ionatan. In timp ce aceia care critica homosexualii spun ca intre cei doi era o frumoasa prietenie platonica, restul sunt convinsi ca era vorba de dragoste, sub toate aspectele ei.

La moartea lui Ionatan, David canta despre cat de drag ii era "fratele sau", despre cat de minunata era dragostea pe care i-o daruia acesta cand era in viata, mult mai frumoasa decat cea a unei femei.

Este clar ca dragostea dintre cei doi e preamarita in Biblie. Despre ce fel de dragoste este, insa, vorba va ramane o enigma.

In plus, desi in Biblie pot fi gasite multe invataminte despre dragoste si familie, nicaieri nu se explica cine se poate uni in fata lui Dumnezeu, daca trebuie sa existe neaparat o femeie si un barbat, relateaza Newsweek.

In Vechiul Testament, conceptul de familie este fundamental, dar exemplele unei familii traditionale cu greu pot fi gasite.

In plus, familii "atipice", fara a avea vreo legatura cu dragostea dintre persoanele de acelasi sex, au existat si in acele vremuri. Este vorba despre casatoria Mariei cu Iosif, copilul avand, totusi, nevoie de doi parinti. Casatoria celor doi, cel putin neortodoxa, este un caz de aranjament acceptat de societate pentru binele tuturor.

Biblia ofera si alte exemple de mariaje neconventionale pentru acele timpuri, cum ar fi cel al lui Moise cu o femeie straina, Sefora.
Este surprinzator cum 55% dintre persoanele care au raspuns unui sondaj Newsweek nu s-au declarat scandalizate de faptul ca heterosexualii au aventuri in afara casatoriei, considerandu-i mai morali decat pe homosexualii care sunt angajati in relatii de durata.

16 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

De condamnat Bibilia îi condamnă, deşi îţi dau dreptate, Ionatan şi David erau homosexuali toată ziua.
Oricum, majoritatea creştinilor sunt nişte ipocriţi. Majoritatea fac sex înainte să se căsătorească, au relaţii extraconjugale, practică analul şi oralul, divorţează, avortează ş.a.m.d. dar se grăbesc să-i condamne pe homosexuali şi să le spună că o să ajungă în iad. Când îi întrebi dacă, de exemplu, sexul înainte de căsătorie nu-i păcat, mulţi zic 'prostii, aşa era pe atunci'.

| ania a răspuns (pentru Paulla):

Ai drptate, e multa ipocrizie la crestini, vad eu dupa mine.Asta e si mirarea mea-cum poate Dumnezeu sa ma iubeasca atat de mult in ciuda atator bube.

| MortemAeternum a răspuns:

Ma fiecare om este liber sa faca ce vrea atata timp cat nu raneste pe cel din jurul sau.
Dar intr-adevar este o ipocrizie pe marea majoritate a crestinilor, ei spun ca sunt impotriva casatoriilor homosexualilor deoarece nu ar fi moral, pentru ca biblia spune asa, dar ei cand si-o trag ca iepurii inainte de casatorie si chiar si in timpul casatoriei, cu alte persoane in afara de nevasta, nu mai este imoral, ba chiar este de laudat.
Dar ce sa mai spunem despre divort sau avort, care crestinii il accepta si il practica zi de zi, niste ipocriti asta sunt marea majoritate a crestinilor, ar trebui sa se uite putin la ei inainte sa ne vorbeasca noua despre moralitate.
Avand in vedere ca marea majoritatate a crestinilor sunt crestini doar cu numele, atunci de ce nu schimbam numele crestinismului in ipocritism? Cand mai intreb pe un crestin ce religie are, ar fi mai adevarat sa imi zica ca este ipocrit, macar asa nu ar mai face pacatul minciunii, zicand ca e crestin.

| Shaoran a răspuns (pentru MortemAeternum):

Absolut NU, nici avortul nici divortul, nici desfranarea nu sunt acceptate in ortodoxie, cite "Pelerinul Roman"

| MortemAeternum a răspuns (pentru Shaoran):

Atunci cum de este acceptat in aceasta societate ortodoxa?
Ortodox=ipocrit. Marea majoritate dintre orotodxi isi creaza propiul Dumnezeu dupa propia lor minte.

| Shaoran a răspuns (pentru MortemAeternum):

Nu confunda ortodoxul cu ortodoxia, asta in primul rand. In al 2-lea rand, dupa invatatura credinta fara fapte e moarta, deci cei ce se numesc ortodocsi si nu implinesc invataturile, sunt degeaba! Citeste Pelerinul Roman, o sa intelegi.

| Allrc24 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Esti vai de capul tau...ateule. un crestin adevarat nu face ce ai enumerat tu acolo.ori te dedici total Domnului ori deloc nu merge cu jumatati de masura.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Shaoran):

Pai cum sa nu confund ortodoxia cu ortodoxul. Un copac bun se cunoaste dupa rodul pe care il da, iar rodul ortodoximului se vede in majoritatea oameniilor din Romania. Doar o scurta privire la liderii vostrii otrodoxi, imbaracat cu kilogramele de aur si care merg cu masini de peste 100.000 de euro, imi dau seama cat de adevarata este ortodoxia.
Ajunsesem intr-o discutie cu un ortodox la o situatie ridicolo in care eu il rugam sa isi citeasca biblia, inainte de a-mi vorbii ceva despre Dumnezeu, ca saracu imi vorbea despre Dumnezeul creat de mintea lui, dar tot nu vroia sa citeasca biblia, ca el este peste nivelul acelei carti.
E ca si cum tu mi-ai spune sa nu confund Germania cu neamtul. Pai Germania este ceea ce este datorita neamutului, la fel si in cazul ortodoxiei.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Allrc24):

Bine inteles ca nu face, doar trebuie sa ne uitam la cum se poarta romanii ortodoxi si imi dau seama ca nu fac asa ceva.
Putem spune ca ortodoxia este o religie moarta, plina de oameni care fac doar niste practici fara rost, dar in viata de zi cu zi sunt niste satanisti moderni.

| Annie2498 a răspuns (pentru MortemAeternum):

De curiozitate. Ce religie esti?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Annie2498):

Sunt ateu nu am religie.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Mulţi oameni nu înţeleg la ce mă refer când spun: Eu am dreptul să fac tot ce vreau, dar dacă ceva din ce fac eu te deranjează, ai dreptul să mă ucizi.

| Shaoran a răspuns:

Amuzant cum niste pastori homosexuali se folosesc de Scriptura talcuita gresit. Habar nu am unde ai citit, si cine a spus toate astea dar venind "de peste ocean" este mai mult ca sigur de la diversi pastori.

1. Divortul: Absolut rau, singurl motiv bun este desfranarea.
2. Homosexualitatea: In primul rand este impotriva firii, relatiile sexuale sunt intre o femeie si un barbat sunt pentru procreere. Relatiile sexuale sunt Absolut pentru Procreere. O relatie sexuala care nu are legatura cu asta este condamnata de Ortodoxie, prin prizma bibliei. In al 2-lea rand exista Sodoma si Gomora! Daca Dumnezeu a ars o cetate pentru ca erau Homosexuali in ea, nu ti se pare condamnata destul de fatis in Biblie Homosexualitatea? Daca nu, ai probleme cu perceptia.
3. David canta despre dragostea frateasca, dragostea frateasca este mai mare decat a oricarei femei.
4. In vechiul Testament legile erau putin diferite, legea crestina era a noului testament, in care si Poligamia era condamnata. Oamenii noului testament nu a fost nici unu Poligam.

Ai scris numai prostii, sincer, numai si numai prostii.

| NeimaginabilA a răspuns:

Ahahahaha o chestie...crestinismmul a decazut demuult.
Asa pot sa zic si eu, hai ca omor pe cineva oricand ma apuca impulsurile, pentru dumnezeu orice pacat e la fel, si ma iarrta oricum.
Dao-ncolo de crestinism, pana la urma e numai o religie su nu te va mantui.Eu simcer sunt scarbit de crestinismul de azi, toti oamenii au decazut intr-un mod sau altul gasindu-si o logica care so omoare constiinta.
Lumea este paradoxala, deci ei talmacesc biblia dintr-un punct de vedere paradoxal. Eu nu am nevoie de biblie, de invataturi, de carti care sa-mi zica ce e bine si ce e rau.
Eu pur si simtu simt, multi oameni si-au eliminat abilitatea de a percepe, si se mira ca au ramas in intuneric.
Apropo stiai ca David a avut vreo 15 sotii, stiai ca e un pacat?
Biblia ne arata ca multi au pacatuit dar este stupid ca modelul tau sa fie un om pacatos, de ce nu-l iei pe Isus ca exemplu, de ce un om?
Oricum relatia deintre David si Ionatan a fost de pprietenie adevarata, deoarece ei au fost asa de apropriati ipocritii astia de oameni au crezut ca asta inseamna ca erau homosexuali, ca sa ma dau un alt exemplu:
Doua fete se tin de mana, te gandesti ca sunt prietene foarte buna, dar daca doi baieti se tin de mana? Te gansdesti ca sunt homosexuali. De ce? Relatia dintre acei baieti si dintre acele fete era la fel de puternica, de ce o relatie e considerata una de prietenie in timp ce cealalta e considerata una de hommosexualitate tinand cont de faptul ca ambele erau la fel de puternice?

| ania a răspuns:

Da, Biblia e explicita in a dezaproba relatiile hemosexuale.
Romani 1.27-28 vorbeste de faptul ca - barbatii au parasit intrebuintarea fireasca a femeii, s-au aprins in poftele lor unii pentru altii, au savarsit parte barbateasca cu parte barbateasca lucruri scarboase si au primit in ei insisi plata cuvenita pentru ratacirea lor- care e o reptare a poruncii din Vechiul Tesament din Levitic 18„22 - Sa nu te culci cu un barbat cum se culca cineva cu o femeie.Este o uriciune.
Asta nu insemna ca nu poate exista loialitate puternica, prietenie intre barbati, cum a fost cazul lui Ionatan si David si despre care nu scrie nicaieri in Biblie ca relatia lor ar fi avut vreo componenta fizica.Nu cred ca i-a suspectat cineva pana cand nu stiu cui i-a venit primul ideea sa justifice homosexualitatea cu Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti iti cauti partener pe TPU? sau scuze apucaturilor celor care in comparatie cu furnica, ce impinge la deal mancarea de maine, ei o imping la deal pe cea de ieri? ai pus aici doua situatii ambele interzise in biblie; homosexualitatea si adulterul .preacurvia.intrucat numarul credinciosilor este mic, sau foarte mic, nu e de mirare ca heterosexualii nu sunt scandalizati.aia nu sunt nici crestini nici credinciosi.sunt ca mine.crestini foarte pacatosi.