| ErrorFound a întrebat:

Cu astea Papa va fript pe toti:
http://www.libertatea.ro/......55488.html
http://www.libertatea.ro/......46077.html
(cred ca vreti si o intrebare) Cum explicati rasturnarea de situatie dupa 2000 de ani de prostie frenezica?

49 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Era de asteptat... ca totul sa nu fi fost in realitate exact asa cum e infatisat de mii de ani. happy

| Andrei123Andrei a răspuns:

Da, asa e.Si data de nastere a lui Iisus nu a fost 25 din totdeauna. Ea se sarbatorea odata cu cea a Sf. Ioan Botezatorul.
Dar oare de ce ulterior a fost schimbata pe 25, ziua in care se presupune ca s-ar fi nascut Dionysos, Horus, Mithra si alti zei?

| Grims a răspuns:

Am retinut ca Papa Benedict sustine faptul ca Isus era un personaj real, adica OM si nu un Dumnezeu asa cum ii minte popa la biserica pe incultii care nu stiu ca fii ai lui Dumnezeu sunt toti iudeii care au facut Legamantul cu Dumnezeu si il respecta si azi!

| RaduMD a răspuns:

Spunea Chesterton ca "ateistii cred in orice, mai putin in Dumnezeu". Cum puteti crede in inscriptii din vremea celui de al doilea templu scrise "cu cerneala pe piatra"? Nu stiti ca cerneala e hidrosolubila? Scrieti ceva cu cerneala pe piatra, ingropati chestia asta si vedeti daca mai vedeti ceva scris dupa trei luni, nu dupa trei mii de ani. Creduli mai pot fi ateii!
Pe urma, daca e vorba de "o profetie", asa cum sustine articolul, de unde stim ca nu e vorba despre Isus, ci despre o alta persoana care ar fi inviat?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RaduMD):

laughing cum sa crezi ca sunt cuvintele unui inger, cand ingerii nu exista? Un om inteligent crede jumatate din ce aude, un om intelept stie care jumatate. Si apoi, ateii sunt tot felul de oameni, de la unu din jungla, pana la cel mai bun om de stiinta.

| Mădă0611 a răspuns:

Vechituri. laughing Oricum, daca pocaitii sunt disperati sa modeleze stiinta cum vor ei, catolicii modeleaza credinta dupa stiinta, fara a renunta la prima, cat timp exista mister, exista dumnezeu: ei accepta Big-Bang-ul si evolutia, acum nu neaga ca parte din biblie e basm...

| ErrorFound explică (pentru RaduMD):

Auzi? Se vede ca nu stii prea multa istorie, dar e in regula.
Cerneala nu se facea inainte din plante si extract de alte tampenii.
Cerneala, si vopseaua, se faceau din pietre de rau faramitate foarte bine si inchegate cu un ulei foarte gros, dupa aceea, pasta era frecata intre 2 pietre sau untr-un bol cu ajutorul unui pisalog.

| ErrorFound explică (pentru Mădă0611):

happy

| Grims a răspuns (pentru RaduMD):

Nimeni niciodata nu a profetit convertirea lui Dumnezeu in fiinta umana!
Asa ca Isus nu a fost niciodata altceva decat un rabin calator care a mierlit-o in mod exemplar ca sa invete si altii ca el unde poate duce prostia omeneasca cand e imbarligata cu ambitii neroade!

| Grims a răspuns (pentru Mădă0611):

Cum adica sa modeleze stiinta cum vor ei?
Pot face asta niste nestiutori care cred totul a proasta?

| RAY a răspuns:

Nici o religie nu reprezinta mesajul lui isus toate sunt doar dupa banii, religii mormone inebunite dupa avere si manipulare in masa a oamenilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei123Andrei):

Prostii Dionysos si Horus nu s-au nascut pe 25 conform legende ci nu e specifica t ca si la Isus, iar Mithra, da aici ai dreptate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Corect, adevarat religie nu e un sistem ci o credinta interioara, eu unul pe zeii nu ii vad de cat arhietipuri umana, si pesoanificari ale naturi, sau astractii ale naturi umane deci religia e scepticismul (Ps: nu o luati add literamlaughing )

| milan9 a răspuns:

PENTRU A SE PUTEA RĂSPÂNDI CREŞTINISMUL, unele aspecte care ţineau de cultura păgână, precum vechi sărbători păgâne din anumite momente ale anului (ex. data solstiţiului) au fost DOAR ACOPERITE de evenimente cu semnificaţie creştină!

Deci atenţie, nu "s-au împrumutat" nici semnificaţii, nici alte elemente, ci doar s-au acoperit cele deja existente (era SINGURA CALE PENTRU A FI ELIMINATE)!

Era singurul mod de a dispărea anumite forme de păgânism din conştiinţa acelor popoare care au îmbrăţişat creştinismul. Altfel, ar fi supravieţuit şi coabitat până astăzi.

| RaduMD a răspuns (pentru ErrorFound):

Atunci, de ce nu experimentezi? Fa tu, care imi dau seama ca stii bine cum se facea cerneala, precum si multe alte lucruri din istorie, o inscriptie cu cerneala de care spui pe piatra. Si vezi, dupa catva timp, daca cineva poate intelege 50 la suta din ceea ce ai scris. Hai, da-o-colo, ca nu-ti ia prea mult timp, si ai sa ai in plus satisfactia unui experiment interesant care te va ajuta si, poate, ii va ajuta si pe altii, care cred in orice, mai putin in Isus Cristos.

| milan9 a răspuns:

Sărbătoarea NU ESTE o simplă comemorare simbolică, astfel că fidelitatea corespondeţei calendaristice a datei MAI PUŢIN CONTEAZĂ!

Sărbătoarea instituie un timp sacru NICIDECUM PRIN COINCIDENŢA DATEI, ci prin confirmarea din partea Bisericii, prin DEDICAREA unei anumite zile pentru un anumit eveniment!

| milan9 a răspuns:

Sărbătoarea instituie un timp sacru prin sacramentelor încredinţate Bisericii (sfintele taine), prin lucrarea harului, a rugăciunii. ESTE CAZUL FOARTE MULTOR SĂRBĂTORI în care nu coincide neapărat data, nu doar cazul Naşterii Domnului sau Sfintelor Paşti…

Spre exemplu, încă de la începutul creştinismului, data cinstirii Paştelui Creştin (nu vorbim de cel iudaic!) s-a propus a se calcula după un anumit algoritm (deci nu s-a ţinut la "coincidenţa de dată")! Niciodată nu a corespuns cu cel iudaic! Acesta era şi scopul, să nu corespundă, să nu se suprapună!

| ErrorFound explică (pentru RaduMD):

Ok, frate. Chiar o s-o fac ca nu degeaba pictez de 9 ani. happy

| ErrorFound explică (pentru milan9):

Deci recunsoti ca crestinismul este ca o plaga care evolueza si se intinde?

| milan9 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nici pe departe n-am spus asta...
Creştinismul se consideră doar dator cu o misiune faţă de sufletul tău...

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Probabil de aceea Papa Benedict si-a dat demisia! :) Avea, pana la urma, date si idei care ar fi dat crestinismul peste cap.
Incep sa-l plac. :)

http://i.imgur.com/QWadnC1.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tin minte cum le ziceam la crestini: "Fratilor Isus nu s-a nascut in data e care o sustineti voi"
Si ei ca nu ca asa e.
Daca dezvaluie mai mult papa poate o sa vada ca nu e singurul adevaral care le spuneam si ei nu ma credeau.
M-am contrazis cu ala cu imagine de chinez la avatar si ii spuneam ca pastele e sarbatoare pagana!
Si ei ca nu ca nu este asa!\
In viitor vor vedea ca tot ce le spun eu se adevereste ca fiind adevarat! Saraci cu duhul saraci cu gandirea.
PS: nu am citit inca tot articolul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si craciunul si mai pagana ca tot e vorba de craciun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Asta mi se pare un strigat de disperare la adresa crestinismului! Nu va spuneam eu voua ca sarbatorile sunt pagane? Si cu tine stiu ca m-am contrazis pe tema asta! Ma eu nu zic de prost eu stiu ce vorbesc intotdeauna si argumentele pe care le scoti mi se par chinuite.Nici nu mai sti ce argumente sa ai la aceasta religie pagana..Lasa tata ca papa va mai aduce dezvaluiri ca ne uimeste mere vad..Si atunci o sa vezi ca am completa dreptate la toate aspectele la care m-am contrazis cu tine si abia astept sa ramai mut sa ramai fara argumente!
Persoana mai fixata ca tine nu prea am intalnit. Poate doar ala cu avatar de chinez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduMD):

Ma si dupa Biblie anotimpul nasterii nu are cum sa corespunda cu data crestina desteptule. Papa are informatii extrem de multe de la vatican. Nici nu poti sa iti imaginezi ce informatii detine papa dar daca nici conducatorul crestinismului nu-l crezi si tu este fixat la fel de mult ca un cui adancit in caramida.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici Mithra nu are buletin de nastere. Intra cu restul la capitolul Baliverne, cum bine observai.

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Deci te-au suspendat pana la urma? Ok, mai vedem noi!

| ErrorFound explică (pentru Grims):

Modeleaza stiinta in urmatorul sens: Cand un cercetator vine cu o teorie noua(sa luam de exemplu cazul Big-bang-ului), preotii spun ca tot ce s-a intamplat pana acum a fost planul lui Dumnezeu.

| ErrorFound explică (pentru мιнαɛℓα36):

Eu tot ii urasc pe toti. Chiar daca stiau totul, de ce n-au dat informatia populatiei?

| ErrorFound explică (pentru milan9):

Cel putin eu asa o vad. Ma mir ca inca nu s-a inventat un leac pentru ea. Sau poate ca trebuie sa faca si ateii cum au facut preotii timp de 1500 de ani(mai nou):crezi sau te impusc.