| ErrorFound a întrebat:

Cu astea Papa va fript pe toti:
http://www.libertatea.ro/......55488.html
http://www.libertatea.ro/......46077.html
(cred ca vreti si o intrebare) Cum explicati rasturnarea de situatie dupa 2000 de ani de prostie frenezica?

49 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Disputa anului nasterii lui Iisus nu este o noutate.De sute de ani se discuta.
Dar se gasesc intotdeauna unii care nu au auzit.De ce?
Le este lene sa se informeze.

| ErrorFound explică (pentru Angel0):

Dar faptul ca si papa confirma acest lucru este ceva nou. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nup, nu chiar era discutabil asta si inainte

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Probabil de aceea Papa Benedict si-a dat demisia! :) Avea, pana la urma, date si idei care ar fi dat crestinismul peste cap.
Incep sa-l plac. :)

http://i.imgur.com/QWadnC1.jpg

| ErrorFound explică (pentru мιнαɛℓα36):

Eu tot ii urasc pe toti. Chiar daca stiau totul, de ce n-au dat informatia populatiei?

| robby212 a răspuns:

Asta e important? Data?
Cu asta ne dati gata? Daca numai atat aveti....nu aveti sanse.
Nu asta conteaza! Conteaza ce sarbatorim, datele se pierd, se schimba, se fac greseli omenesti! Greseli pe care orice om le face (chiar si ateii).
Ce a zis Papa de ne-a fript?
Deci, ceea ce zicem noi nu credeti, dar cand vine unul mai "destept" il credeti imediat.De ce? Pentru ca va place ce zice.
Ca sa va spun parerea mea....nu imi pasa de ce zice Papa, e "fix pix".
Parca data e cel mai important lucru.
Pai cum credeti ca Arhanghelul Gabriel a scris asta, daca spuneti ca nu exista?
Numai bine, Doamne ajuta!

| ErrorFound explică (pentru robby212):

Mai vezi si afirmatia: Iisus a fost doar un om...
Totusi, ce ai spus tu mai sus este foarte adevarat. Si nu se refera doar la noi, se refera la comportamentul tuturor. INCLUSIV AL VOSTRU. Am postat acest lucru tocmai pentru a atrage astfel de pareri si a va face sa realizati ca sunteti mult mai fixati ca noi. In timp ce noi cautam astfel de articole pentru a va demnostra, voi postati "TEORIA FULGILOR DE NEA". Intelegi ce vreau sa spun, da?

| robby212 a răspuns (pentru ErrorFound):

Oricum nu ai inteles esentialul si nu voi sta sa iti explic... daca asa iti place, ramai asa.
Numai bine, Doamne ajuta!

| ErrorFound explică (pentru robby212):

Si cam care ar fi acela, camarade?

| RAY a răspuns:

Nici o religie nu reprezinta mesajul lui isus toate sunt doar dupa banii, religii mormone inebunite dupa avere si manipulare in masa a oamenilor

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Corect, adevarat religie nu e un sistem ci o credinta interioara, eu unul pe zeii nu ii vad de cat arhietipuri umana, si pesoanificari ale naturi, sau astractii ale naturi umane deci religia e scepticismul (Ps: nu o luati add literamlaughing )

| Mădă0611 a răspuns:

Vechituri. laughing Oricum, daca pocaitii sunt disperati sa modeleze stiinta cum vor ei, catolicii modeleaza credinta dupa stiinta, fara a renunta la prima, cat timp exista mister, exista dumnezeu: ei accepta Big-Bang-ul si evolutia, acum nu neaga ca parte din biblie e basm...

| ErrorFound explică (pentru Mădă0611):

happy

| Grims a răspuns (pentru Mădă0611):

Cum adica sa modeleze stiinta cum vor ei?
Pot face asta niste nestiutori care cred totul a proasta?

| ErrorFound explică (pentru Grims):

Modeleaza stiinta in urmatorul sens: Cand un cercetator vine cu o teorie noua(sa luam de exemplu cazul Big-bang-ului), preotii spun ca tot ce s-a intamplat pana acum a fost planul lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

PENTRU A SE PUTEA RĂSPÂNDI CREŞTINISMUL, unele aspecte care ţineau de cultura păgână, precum vechi sărbători păgâne din anumite momente ale anului (ex. data solstiţiului) au fost DOAR ACOPERITE de evenimente cu semnificaţie creştină!

Deci atenţie, nu "s-au împrumutat" nici semnificaţii, nici alte elemente, ci doar s-au acoperit cele deja existente (era SINGURA CALE PENTRU A FI ELIMINATE)!

Era singurul mod de a dispărea anumite forme de păgânism din conştiinţa acelor popoare care au îmbrăţişat creştinismul. Altfel, ar fi supravieţuit şi coabitat până astăzi.

| ErrorFound explică (pentru milan9):

Deci recunsoti ca crestinismul este ca o plaga care evolueza si se intinde?

| milan9 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nici pe departe n-am spus asta...
Creştinismul se consideră doar dator cu o misiune faţă de sufletul tău...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Asta mi se pare un strigat de disperare la adresa crestinismului! Nu va spuneam eu voua ca sarbatorile sunt pagane? Si cu tine stiu ca m-am contrazis pe tema asta! Ma eu nu zic de prost eu stiu ce vorbesc intotdeauna si argumentele pe care le scoti mi se par chinuite.Nici nu mai sti ce argumente sa ai la aceasta religie pagana..Lasa tata ca papa va mai aduce dezvaluiri ca ne uimeste mere vad..Si atunci o sa vezi ca am completa dreptate la toate aspectele la care m-am contrazis cu tine si abia astept sa ramai mut sa ramai fara argumente!
Persoana mai fixata ca tine nu prea am intalnit. Poate doar ala cu avatar de chinez.

| ErrorFound explică (pentru milan9):

Cel putin eu asa o vad. Ma mir ca inca nu s-a inventat un leac pentru ea. Sau poate ca trebuie sa faca si ateii cum au facut preotii timp de 1500 de ani(mai nou):crezi sau te impusc.

| milan9 a răspuns:

Sărbătoarea NU ESTE o simplă comemorare simbolică, astfel că fidelitatea corespondeţei calendaristice a datei MAI PUŢIN CONTEAZĂ!

Sărbătoarea instituie un timp sacru NICIDECUM PRIN COINCIDENŢA DATEI, ci prin confirmarea din partea Bisericii, prin DEDICAREA unei anumite zile pentru un anumit eveniment!

| milan9 a răspuns:

Sărbătoarea instituie un timp sacru prin sacramentelor încredinţate Bisericii (sfintele taine), prin lucrarea harului, a rugăciunii. ESTE CAZUL FOARTE MULTOR SĂRBĂTORI în care nu coincide neapărat data, nu doar cazul Naşterii Domnului sau Sfintelor Paşti…

Spre exemplu, încă de la începutul creştinismului, data cinstirii Paştelui Creştin (nu vorbim de cel iudaic!) s-a propus a se calcula după un anumit algoritm (deci nu s-a ţinut la "coincidenţa de dată")! Niciodată nu a corespuns cu cel iudaic! Acesta era şi scopul, să nu corespundă, să nu se suprapună!

| martzian a răspuns:

"Tableta a fost găsită în urmă cu 13 ani şi la începutul ei scrie "Eu sunt Gabriel", de unde s-a concluzionat că aceasta conţine profeţia Arhanghelului cu acest nume." - Dacă era semnată Costel cui îi aparținea? Mi se pare caraghios că te informezi din Libertatea. laughing

"Cu astea Papa va fript pe toti" - laughing

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Da, si? happy Sunt 2 link-uri, uita-te la amandoua.
Decat sa ma uit pe Pro Tv si sa vad cine a murit acum 2 ore, sau ce a mai patit Becalli in puscarie, sau..in fine. Intelegi ce vreau sa spun. Nu vad nimic in neregula cu realitatea si Antena 3 si am gasit stirea aici. Daca exista si alte posturi mai bune de stiri decat Antena 3 in Romania, tare te-as ruga sa le enumeri.
Pai...v-a cam fript. happy Asta inseamna ca toate datele trebuie schimbate si sarbatoare Craciunului este o minciuna.
Nu-i problema de intitulare, si Luca se intituleaza doar Luca, si Matei se intituleaza doar Matei, si ceilalti pun doar prenumele. De unde stii ca aceea erau discipolii lui Hristos?

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

Prietene, noutatea este doar pentru cei ca tine - apropo de ziua de nastere. Crestinii stiu lucrurile astea de multi ani, iar si tu cate o carte in locul ziarului. Si nu te incorda ca nu te-a pocnit nimeni. happy

"Pai...v-a cam fript." laughing

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Am destule, nu-mi mai trebuie. happy Poate ca tu stiai, ca esti informat a naibii. laughing Daca intrebi oameni putin mai neinformati(gen Maxim96...) o sa vezi ca nu stia.
Chiar ma-ntreb de ce n-a raspuns...

| Lizzu a răspuns:

Era de asteptat... ca totul sa nu fi fost in realitate exact asa cum e infatisat de mii de ani. happy

| ErrorFound explică:

Nup. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tin minte cum le ziceam la crestini: "Fratilor Isus nu s-a nascut in data e care o sustineti voi"
Si ei ca nu ca asa e.
Daca dezvaluie mai mult papa poate o sa vada ca nu e singurul adevaral care le spuneam si ei nu ma credeau.
M-am contrazis cu ala cu imagine de chinez la avatar si ii spuneam ca pastele e sarbatoare pagana!
Si ei ca nu ca nu este asa!\
In viitor vor vedea ca tot ce le spun eu se adevereste ca fiind adevarat! Saraci cu duhul saraci cu gandirea.
PS: nu am citit inca tot articolul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si craciunul si mai pagana ca tot e vorba de craciun!

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Deci te-au suspendat pana la urma? Ok, mai vedem noi!

| Aiwendil a răspuns:

Ca s-au gresit niste calcule sau ca nu a fost inconjurat de boi si animale cand s-a nascut Iisus, nu e cine stie ce dovada.Trebuie ceva mai concret. Daca zicea ca povestile sunt false poate atunci.
Nici eu nu sunt de acord cu lucrurile din Biblie 100%, dar niste detalii nu schimba evenimentele.Cum ar fi sa scrii ca te-ai dus la munte cu prietenii si acolo era un rau si de fapt era un lac.Chestia adevarata e ca ai fost la munte cu prietenii.Nu?
Articolul cu Arhanghelul Gabriel il citisem mai acum 2 zile.Nu m-ar mira sa fie adevarat.Acesta lume e plina de mistere si noi stim o particica foarte foarte micuta.

| ErrorFound explică (pentru Aiwendil):

Cand va pun sa cititi ceva, cititi tot inainte sa-mi raspuneti. Va rog:

Informaţiile de acolo, care sunt descifrabile în proporţie de 50%, şi ar fi fost cuvintele Arhanghelului Gabriel prezintă o informaţie care cutremură bazele creştinismului. Se pare că pe vremea celui de-al doilea templu evreiesc, cu câteva sute de ani înainte de a se fi născut Iisus Hristos, cineva a înviat după trei zile.
Într-unul dintre rândurile care se mai pot citi scrie clar "Şi în trei zile vei învia!" Astfel, a apărut teoria controversată că a mai existat un Mântuitor înaintea lui Iisus, care s-a ridicat din mormânt după trei zile.
Documentul controversat, care a fost expus la Muzeul Israel din Ierusalim, pune la încercare credinţa şi mai ales curiozitatea cercetătorilor, care încearcă să dea de cap întregului mesaj pentru a determina cu exactitate la ce se referă şi cum de se vorbeşte, cu atât timp înainte, de o înviere care are loc la trei zile după moarte.

| Aiwendil a răspuns (pentru ErrorFound):

Vom afla la ce se refera dupa ce va mai trece ceva timp.Ca s-au mai incurcat evenimente sau s-au imbarligat, e posibil.Si ce o fi o fi.Dar faptul ca acel text a fost scris de Arhanghelul Gabriel asta nu dovedeste ca Dumnezeu exista?

| RaduMD a răspuns:

Spunea Chesterton ca "ateistii cred in orice, mai putin in Dumnezeu". Cum puteti crede in inscriptii din vremea celui de al doilea templu scrise "cu cerneala pe piatra"? Nu stiti ca cerneala e hidrosolubila? Scrieti ceva cu cerneala pe piatra, ingropati chestia asta si vedeti daca mai vedeti ceva scris dupa trei luni, nu dupa trei mii de ani. Creduli mai pot fi ateii!
Pe urma, daca e vorba de "o profetie", asa cum sustine articolul, de unde stim ca nu e vorba despre Isus, ci despre o alta persoana care ar fi inviat?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RaduMD):

laughing cum sa crezi ca sunt cuvintele unui inger, cand ingerii nu exista? Un om inteligent crede jumatate din ce aude, un om intelept stie care jumatate. Si apoi, ateii sunt tot felul de oameni, de la unu din jungla, pana la cel mai bun om de stiinta.

| ErrorFound explică (pentru RaduMD):

Auzi? Se vede ca nu stii prea multa istorie, dar e in regula.
Cerneala nu se facea inainte din plante si extract de alte tampenii.
Cerneala, si vopseaua, se faceau din pietre de rau faramitate foarte bine si inchegate cu un ulei foarte gros, dupa aceea, pasta era frecata intre 2 pietre sau untr-un bol cu ajutorul unui pisalog.

| Grims a răspuns (pentru RaduMD):

Nimeni niciodata nu a profetit convertirea lui Dumnezeu in fiinta umana!
Asa ca Isus nu a fost niciodata altceva decat un rabin calator care a mierlit-o in mod exemplar ca sa invete si altii ca el unde poate duce prostia omeneasca cand e imbarligata cu ambitii neroade!

| RaduMD a răspuns (pentru ErrorFound):

Atunci, de ce nu experimentezi? Fa tu, care imi dau seama ca stii bine cum se facea cerneala, precum si multe alte lucruri din istorie, o inscriptie cu cerneala de care spui pe piatra. Si vezi, dupa catva timp, daca cineva poate intelege 50 la suta din ceea ce ai scris. Hai, da-o-colo, ca nu-ti ia prea mult timp, si ai sa ai in plus satisfactia unui experiment interesant care te va ajuta si, poate, ii va ajuta si pe altii, care cred in orice, mai putin in Isus Cristos.

| ErrorFound explică (pentru RaduMD):

Ok, frate. Chiar o s-o fac ca nu degeaba pictez de 9 ani. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduMD):

Ma si dupa Biblie anotimpul nasterii nu are cum sa corespunda cu data crestina desteptule. Papa are informatii extrem de multe de la vatican. Nici nu poti sa iti imaginezi ce informatii detine papa dar daca nici conducatorul crestinismului nu-l crezi si tu este fixat la fel de mult ca un cui adancit in caramida.

| chazz a răspuns:

Voi credeti ca este real ce spune el? Papa poate fii mason.

| ErrorFound explică (pentru chazz):

La fel si Preafericitii...La fel si cei din islam...
Dar totusi, masoneria nu este un lucru rau. Este pur si simplu nivelul VIP al societatii culte si cu putere/bani care conduce lumea. Toata tampenia cu Illuminati va spalat creierii. Masonii nu sunt decat Arhitecti, savanti, matematicieni, medici foarte buni, etc.

| Andrei123Andrei a răspuns:

Da, asa e.Si data de nastere a lui Iisus nu a fost 25 din totdeauna. Ea se sarbatorea odata cu cea a Sf. Ioan Botezatorul.
Dar oare de ce ulterior a fost schimbata pe 25, ziua in care se presupune ca s-ar fi nascut Dionysos, Horus, Mithra si alti zei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei123Andrei):

Prostii Dionysos si Horus nu s-au nascut pe 25 conform legende ci nu e specifica t ca si la Isus, iar Mithra, da aici ai dreptate?

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici Mithra nu are buletin de nastere. Intra cu restul la capitolul Baliverne, cum bine observai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Stiam,dar se speculeaza ca conform legende s-ar fi nascut pe 25 decembrie

| Grims a răspuns:

Am retinut ca Papa Benedict sustine faptul ca Isus era un personaj real, adica OM si nu un Dumnezeu asa cum ii minte popa la biserica pe incultii care nu stiu ca fii ai lui Dumnezeu sunt toti iudeii care au facut Legamantul cu Dumnezeu si il respecta si azi!