| TheStrategist a întrebat:

Dacă sunt aproximativ 4300 de religii în lume de ce sunt unii care cred că religia lor este singura corectă?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Cel care creează o religie are tot interesul să aibă cât mai mulți adepți și de aceea toate religiile conțin în ele și afirmația că acea religie e cea mai corectă sau cea mai adevărata dintre toate. Din cauza asta, atât credincioșii cât și propagandiștii religioși vor spune că numai religia lor e cea corectă, dreaptă și adevărată.

9 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindca nu pot fi toate adevarate. Ori una singura e adevarata ori niciuna

| TheStrategist explică (pentru CostinAlamariu):

Și nimeni nu are nici o certitudine că religia lui este corectă.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru TheStrategist):

Nimeni nu are nicio certitudine de nimic în lumea asta, dar asta nu înseamnă ca nu avem metode de a stabili valoarea de adevar a unei paradigme sau informatii

| CostinAlamariu a răspuns:

"Daca la un test grila sunt 4 variante de raspuns de ce colegul meu de bancă insista ca tocmai varianta pe care a ales-o e corectă?"

Vezi? Vezi ce stupid suna întrebarea ta?

| TheStrategist explică (pentru CostinAlamariu):

Sunt 2 lucruri diferite.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru TheStrategist):

Și care e diferenta mai exact? E exact ca o întrebare grila cu 4300 variante de raspuns. Doar una e corecta.

| TheStrategist explică (pentru CostinAlamariu):

La testul grilă te corectează cineva și îți spune care era răspunsul corect dacă ai greșit. Dar când vine vorba de credința ta cine poate să îți spună că e corectă sau greșită?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru TheStrategist):

Asta ține în primul rând de tine, de felul în care aplici compararea filozofică a religiilor și de felul în care te examinezi pe tine însuți. Când e vorba de propriul tău sistem filozofic, fie ca e vorba de o religie sau o paradigmă seculară, cel care dai examenul și cel care te corecteaza esti tu insuti. Ai putea sa treci de acest examen sau sa-l pici in functie de cat de onest esti cu tine insuti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că fiecare își apără credința.