| Inferno a întrebat:

"Cu cât ne gândim mai mult la dogmele şi principiile religiei, cu atât ne convingem mai mult că singurul lor ţel constă în apărarea intereselor tiranilor şi clerului, în dauna intereselor societăţii."

"Oricine gândeşte serios la religie şi la morala ei supranaturală, oricine cântăreşte lucid toate calităţile şi lipsurile ei se va putea convinge că religia şi morala ei sunt dăunătoare omenirii şi, în orice caz, contrazic natura omului."

Baronul d'Holbach

Nu Dumnezeu a creat oamenii după chipul şi asemănarea sa, ci oamenii îl creează în fiecare zi după a lor. Dumnezeul musulmanului nu este la fel cu dumnezeul creştinului. Dumnezeul protestantului nu este la fel cu dumnezeul catolicului. Dumnezeul adultului se deosebeşte de dumnezeul copilului şi cel al bătrânilor.

Denis Diderot

Se găsesc mult mai multă inteligenţă, cunoştinţe, elocvenţă, ordine, claritate, cizelare, succesiune logică, precizie şi chiar mai multe poveţe înţelepte şi temeinice în cărţile filosofilor, istoricilor şi oratorilor laici, decât în oricare din aceste cărţi pretins sfinte şi sacrosante, fie Vechiul, fie Noul Testament, a căror principală înţelepciune constă în a vă face să credeţi în nişte absurdităţi cucernice şi să îndepliniţi ritualuri religioase îmbibate de superstiţii.

Nu există nici nemurirea sufletului, nici imaginarele răsplăţi eterne în viaţa de apoi; prin urmare, toate afirmaţiile celor care cred în Cristos nu sunt decât deşertăciune, minciună, rătăcire, autoînşelare, şarlatanie şi născociri ale minţii omeneşti, bazate doar pe regula unor politicieni potrivit căreia este necesar ca masele populare să nu ştie multe din cele ce există într-adevăr, ci, dimpotrivă, să creadă în multe din cele ce nu există.

Jean Meslier

Sufletul nu este prin urmare decât un termen inutil, despre care n-avem nicio idee şi de care omul inteligent trebuie să se servească doar pentru a desemna acea parte din noi care gândeşte.

Julien Offray de La Mettrie

Oare se poate, fără să devii un tâmpit, să-ţi închipui că pâinea albă şi vinul roşu sunt transformate în Dumnezeu?

Voltaire

Liber-cugetătorii sunt cei care sunt dispuşi să îşi folosească propriile minţi fără prejudecăţi şi fără teamă pentru a înţelege lucruri care se ciocnesc cu propriile lor obiceiuri, privilegii sau credinţe.

Lev Tolstoi

Cateva citate pe care am acut onoarea sa le citesc si asupra carora mi-aar face placere sa reflectati.
Cum comentati?

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Pentru Tolstoi nu cred ca ai ales citatul care il reprezinta pe el cel mai bine.

| Exilee a răspuns:

OO vii cu citate d'ale iluminstilor?

" Negarea lui Dumnezeu cuprinde in sine o presupunere deplin absurda; strict vorbind, nu este nimic altceva decat o neobissnuita inselare de sine. Mai inainte ca cineva sa spuna :"Lumea este fara Dumnezeu!" trebuie sa cerceteze universul cu toti sorii lui si cu toate stelele lui, istorie tuturor timpurilor, sa treaca prin domeniul spatiului si al timpului, ca sa poate spune cu temeinicia:" Nu am descoperit nicaieri numele lui DUmnezeu" "

Daca este posibila parerea materialistilor care sustin nu stiu ce corpuri tari si inseparabile, atrase de o putere si greutate necunoscuta, s-au precipitat in jos, datorita ciocnirii lor intamplatoare, s-a produs aceasta lume bine randuita si frumoasa, atunci de ce sa nu ingaduim si PAREREA CA ESTE SUFICIENT SA PRESERAM PE PAMANT O MULTIME DE LITERE ALE ALFABETULUI LATIN tunrtate din aur si din ele se va alcatui cronica lui Eneas? " (Cicero)

" In alcatuirea unui vierme si a unei musculite, se vede infinit mai multa arta decat in cele mai bune elaborari ale mintii omenete. Multi ridica superbe cladiri, inventeaza nimicitoare masini, dar cei mai puternici si mai ingeniosi dintre ei pot oare sa alcatuiasca o INSECTA care se TARASTE pe pamant, o pasarica ce zboara in aer, un fir de iarba verde, ori sa compuna un fir de nisip?! Intr-adevar mare este Dumnezeu si Singur El e mare in cele mari, dar si in cele mici ale pamantului!" ( Filaret, Mitropolitul Moscovei)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Tu stii in ce perioada a trait nenicu' Cicero, in ce dumnezeu credea el si cum statea lumea cu stiinta (a se intelege cunoasterea si intelegerea lumii) la vremea respectiva? Dar nenicu' Filaret? Stii ce "spune" evolutia referitor la "arta care se vede in alcatuirea unui vierme si a unei musculite"?

| Inferno explică (pentru Exilee):

Raspunsul tau e dovada vie a faptului ca adevarul nu e creat pentru a se revela celui ce il cauta, ci exista doar din intamplare, lucru ce contravine unei divinitati constiente, bune si iubitoare, eventual cea crestina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comentez in felul urmator; voi muritori de rand,tindeti si urcati cumva printre nori,da numai cu capul,printre modele ce le credeti voi elita gandirii si ratiunii fara sa tineti cont si sa despicati si sa cercetati ceia ce este scris; intelepciunea omului e nebunie in fata lui Dumnezeu,avand in vedere si altele scrise de genul,gandurile voastre nu sant gandurile Domnului si caile voastre nu sant caile Domnului.a-ti insirat tot felul de citate,ziceri,si alte fraze asa zis intelepte ale altora crezand ca voi santeti asemeni lor? dar nu incercati la nivelul vostru de parci sa pricepeti de ce toata firea striga slava si gloria lui? jos, de tot la picioarele voastre unde veti cadea de acolo de sus, unde va prostiti de habar nu aveti, acolo va ve-ti intelepti si destepta, acolo ve-ti vedea slava si marirea in noroiul, tina si iarba pe care le calcati in picioare.inferno? omenirea asta va urca atat de sus,incat va cadea cu mare huiet si cutremur,si asta nu e scris in biblie e doar o deductie logica a unui creier spalat de... nu de biserica fiindca demuult nu mai fusei pe acolo,sa zicem de observarea vietii, lumii, si mersului general care duce unde a mai dus. ultima stire cetita, era despre ce au descoperit oamenii de stiinta, in legatura cu creierul si oamenii religiosi.ma astept la filozofii marete si explicatii stiintifice, pe care as putea sa ti le spun de pe acuma? dar nu e cazul.fiecare cu vremurile, manipularea si minciunile aferenta generatiei sale.

| dragos38 a răspuns:

Eu nu comentez decat atat, se stie ca cele mai mari atrocitati le-a comis biserica, si totusi se bucura de increderea majoritatii pentru ca stie sa manipuleze, tine sub teroare oamenii cu infricosatorea judecata a lui Hristos, urmarind la tv o slujba l-am auzit pe preot folosind aceste expresii ''si sa ne temem de infricosatoarea judecata a lui Hristos.dar, oare ei nu tem la cate matrapazlacuri fac, si asta nu se intreaba cei care se duc la biserica

| dragos38 a răspuns:

Sf.Stefan a strigat catre preoti inainte de a fi omorat cu pietre ''Fariseilor atotputernicul nu incape in constructii ridicate de mana omului''si atat ia trebuit. Istoria spune ca printre farisei se afla si Saul cel care a fondat crestinismul sau religia iudeo crestina in fine

Răspuns utilizator avertizat
| Bragi a răspuns:

Acesta,, stie '' răspunsul! http://www.220.ro/......01FkBXSje/