| inonitiu a întrebat:

Cu ce au pacatuit animalele de sufera atat de mult? Adica sunt bivoli mancati de vii din dos spre cap de hiene, sunt lei care sufera constant de foame si de sete, omizi care sunt mancate din interior de larvele unor viespi(ichneumonidae) etc. Cam toate animalele in afara de oamenii din tarile dezvoltate au o viata mizerabila, plina de durere si lipsuri.
De ce a creat Dumnezeu o lume atat de mizerabila si brutala pentru majoritatea fiintelor de pe Pamant? Il satisface suferinta creatiei lui? Ce fel de Dumnezeu mai este si asta?

8 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Ai uitat de animalele chinuite de oameni, de vițeii batuti mar de vii ca sa aiba carnea mai frageda, de nutriile omorate in cele mai groaznice chinuri doar ca sa ramana parul ridicat, catelusii si maimutele din laboratoarele criminale, etc.

| inonitiu explică (pentru Angel0):

Toate astea reprezinta o parte mult prea mica, natura in natura ei este cruda si brutala cu sau fara om, iar daca spunem ca aceasta natura este creatia unei fiinte personale, atunci acea persoana are grave probleme.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a creat totul perfect, dar din cauza neascultarii omului acum e suferinta, nu Dumnezeu e de vina.Dar in curand Dumnezeu va pune capat acest lucruri.Psalmi37:9-11

| inonitiu explică (pentru danay72):

Pai stai putin, cu ce sunt vinovate celelalte animale pentru ceea ce a facut omul?
Ti se pare corect sa pedepsesti o intreaga planeta pantru greseala a 2 indivizi? Ce fel de monstru ar face asa ceva?

| marinelpop a răspuns:

*** g 12/11 pag. 11 Îi pasă lui Dumnezeu de animale? ***
Cu siguranţă, Dumnezeu nu rămâne indiferent când vede cum se poartă omul cu animalele. Fiul său preaiubit, Isus, a spus că nici măcar o vrabie nu cade la pământ fără ştirea Tatălui (Matei 10:29). În cazul oamenilor, lucrurile stau cu totul altfel. Nici chiar persoanele cu cele mai bune intenţii nu înţeleg pe deplin modul în care acţiunile lor afectează mediul înconjurător. Pentru ca societatea omenească să fie condusă în aşa fel încât să se arate consideraţie faţă de animale, oamenii trebuie să-şi schimbe modul de a gândi.
Din fericire, Biblia ne dezvăluie că va veni timpul când, sub domnia Regatului lui Dumnezeu, „pământul va fi plin de cunoştinţa lui Iehova" (Isaia 11:9). Această cunoştinţă le va oferi oamenilor ascultători instruirea necesară administrării corecte a pământului. Creatorul se va îngriji ca între oameni şi animale să domnească armonia, restabilind astfel condiţiile care existau la început pe pământ.
Iată cum descrie Biblia transformarea ce va avea loc atunci: „Lupul va sta uneori cu mielul, leopardul se va culca cu iedul, iar viţelul, leul puternic şi animalul bine hrănit vor fi toate împreună şi le va mâna un băieţel. Vaca şi ursoaica vor paşte, puii lor se vor culca împreună. Chiar şi leul va mânca paie ca taurul. Sugarul se va juca deasupra găurii cobrei şi copilul înţărcat îşi va pune mâna deasupra vizuinii şarpelui veninos". Ce perspectivă minunată! (Isaia 11:6–8)

| iezuit a răspuns (pentru marinelpop):

Nu am adus in discutie modul in care se poarta omul cu animalele si am adus in discutie natura in general, deoarece stiu ca daca as fi spus ceva de om m-ati fi luat cu "liberul arbitru", dar despre celelalte animale nu aveti asemenea conceptii.
Ca va fi un moment in inchipuirea ta cand leii, tigrii, leoparzii etc. vor devenii vegetarieni laughing nu ajuta cu nimic, toate animalele care au suferit si sufera extrem de mult care conform bibliei sufera fara nici o vina si au fost pedepsite abuziv pentru faptele altei specii si eu te intreb ce fel de persoana bolnava ar face asa ceva? Lumea naturala in sine este un loc brutal care se bazeaza pe principiul "omoara sau fi omorat".

| Essencest11 a răspuns:

La inceput totul era bun si perfect. Omul a distrus totul, fix din aceasta cauza Iisus a venit pe pamant acum 2000 de ani, dar de atunci si pana acum omul din nou a distrus totul.

| inonitiu explică (pentru Essencest11):

Pai cum a distrus omul totul? Omul a creat acest sistem de "omoara sau fi omorat"? Cum poate ca omul sa distruga totul? Sau tu sustii prosita cu Adam si Eva, adica crezi intr-un Dumnezeu atat nedrept si de sadic incat pedepseste toate vietuitoarele pentru faptele a 2 fiinte?

Întrebări recente