| WholeWorldTeam a întrebat:

Cu ce suparam pe Dumnezeu ca vopsim oua de Paste sau ca facem bradul de craciun? Pentru noi acestea nu sunt dogme ale bisericii in primul rând iar atâta timp cât nu facem idoli din ele şi nu ne afectează cu nimic închinarea la Dumnezeu unde e păcatul? Pentru noi nu au aceaşi valoare lucrurile acestea in contextul în care le foloseau păgânii.Văd pe aici sau pe diferite bloguri cum mulţi neoprotestanţi ne judecă pe noi. Întradevăr unii ţin sărbătorile într-un mod lumesc,dar voi cine sunteţi să judecaţi? Sunteţi fără de păcat de aveţi atâta îndrăzneală să "aruncaţi" cu pietre în noi? Pastorii voştrii nu vă învaţă că nu doar curvia, beţia, tutunul şi alte păcate pe care porcii nu le fac şi le facem noi oamenii au urmări grave ci şi păcatul acesta spurcat al limbii : al clevetirii şi judecării aproapelui? Pocăinţa nu constă doar în abţinerea de la păcate imorale ci si de la judecarea aproapelui.winking

37 răspunsuri:
| WholeWorldTeam explică (pentru DeliaDaniela):

Ce mi-ai scris tu intre ghilimele nu se afla in porunca a doua. Porunca a doua spune asa "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor. " Si acum am sa iti explic.Ai o icoana a Mantuitorului.Tu ca si crestin nu te inchini lemnului si nici vopselei.Crezi cu adevarat ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu si celui din imagine te inchini.Cinstirea merge la cel din imagine care intr-adevar exista.Nu ne inchinam sub nici o forma la faptul cat de frumos este sau nu pictat, la vopsele sau le lemn. Intelegi? Daca nu ai inteles iti mai explic odata.

Cu privire la Icoanele facatoare de minuni nu stiu cine ti-a spus tie ca noi credem ca icoana (lemnu si vopseaua in sine) face minunea si nu Maica Domnului sau sfantul.Noi asa credem ca Sfantul reprezentat face minunea si nu materia aceasta stricacioasa cu care este reprezentat (lemnul si vopseaua). Cine crede in materia din care au fost facute si nu in persoana din Icoana care cu adevarat exista atunci acela cu adevarat cade intr-o extrema necrestina si face idolatrie. Daca nu m-ai inteles din ce ti-am explicat, te rog sa imi redai textul si itimai explic. happy

| ArinaRya a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Uoau ce le mai ai tu cu judecatalaughing poate vei vedea tu amice, nu eu. Oricum cred ca toti vom avea ceva de vazut nepacatosule.

| das3 a răspuns (pentru 7Dany):

Da este o singura biserica cea adevarata, biserica lui Iisus Hristos, intemeiata de El, continuata de sfintii Apostoli si cu continuitate apostolica pana astazi - Biserica Ortodoxa. Faptul ca nmarul celor care au aderat la diverse secte e mai mare decat a ortodocsilor nu constitue o dovada. fiecare secta are oricum ideii proprii diferite mai mult sau mai putin de alte secte, ei nu cred acelasi lucru. Sigur ca exista Lumina Sfanta, iar daca crezi ca asta te va convinge care este adevarul mergi si vezi cu ochii tai nu din vorbe. Ce legatura are fraza ca noi ar trebui sa fim lumina cu lumina de pasti?
In toate lucruri trebuie sa existe dreapta socoteala, e adevarat ca bucuriile omenesti nu trebuie sa umbreasca bucuriaduhovniceasca a Craciunului sau a Invierii, dar nici acestea nu trebuie transformate in zi de doliu. Sa ne amintim ca Mantuitorul consimte aceste bucurii lumesti, normale dar in limite corecte prin nunta de la Galilea unde face si prima minune (e din biblie, stiu ca voua asa va place doar din biblie, macar de ati citi biblia originala si nu cele modificate)

| DeliaDaniela a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Inteleg ce vrei tu sa zici, nu e chiar asa grea limba romana :p
Referitor la ce am scris eu in ghilimele, tot aceeasi idee este. Era un copy paste, nu am scris motamo din biblia mea. :)
Iar porunca spune, cum am mai zis, "sa nu iti faci chip cioplit". Icoanele facute de noi nu sunt un chip cioplit? Indiferent daca atunci cand te inhini te gandesti la icoana in sine sau la cel reperzentat... ideea este ca acea icoana este un chip cioplit, care potrivit poruncii nu ar trebui sa existe. Nu asa zice porunca, nici sa nu ne facem chip cioplit?

Acum iti dau doar cateva exemple, dar daca il vei intreba pe preot va sustine si el aceasta idee :
"două icoane au plîns cu lacrimi adevărate"
'Şiroaiele de lacrimi ale Mîntuitorului s-au transformat în lacrimi de mir."
'lacrimile sînt de apă, sînge sau mir."
Tu crezi ca e vreo minune a lui d-zeu, sau ce parere ai tu despre aceste "icoane facatoare de minuni"? Pana si numele lor spun ca icoana este facatoare de minuni. Ti se pare corect ca niste icoane pictate de oameni au primit denumirea de "facatoare de minuni"? Acele bucati de lemn fac minuni?

Eu inteleg ce zici tu, ca tu nu te inchini la icoana insasi, sau ca minunile nu sunt facute de icoanele in sine... dar oamenii asta sustin. Si eu sunt ortodoxa, am mers zi de zi la biserica destui ani... deci stiu ce sustin preotii ortodocsi. Doar ca nu mi se pare nici corect si nici macar logic. Nu?

iti las si linkul de unde am copiat acele citate, in caz ca nu ma crezi: http://www.monitorulexpres.ro/? mod=monitorulexpres&p=Religie&a=citeste&s_id=100693 :)

| WholeWorldTeam explică (pentru DeliaDaniela):

Pai daca ei sustin treaba asta este problema lor.Ei insisi vor raspunde inaintea lui Dumnezeu.In orice caz Dumnezeu poate face minuni si prin niste obiecte, caci doar spune si in biblie ca tot ce este cu neputinta la oameni este cu putinta la Dumnezeu.Dar daca oamenii cinstesc lemnul in sine, intr-adevar este pacat.Cu privirea la Sfanta Cruce, lemnul adevarat care se spune ca mai exista inca acela evident merita cinstire deoarece Hristos s-a rastignit pe el. Evident nu cinstim lemnul in sine ci semnul si puterea care se afla in acest lemn.Pentru ca acest semn are biruinta asupra puterilor intunericului. happy

| DeliaDaniela a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Asa e. Si ti-am spus, apreciez faptul ca tu ai gandirea aceasta. happy
Dar porunca " nu va faceti...", tot ramane valabila. Deci este gresit si sa ne facem chipuri cioplite, nu doar sa ne inchinam la ele. Nu asa zice porunca?

| WholeWorldTeam explică (pentru DeliaDaniela):

Da este gresit sa ne facem chipuri cioplite.Insa atata timp cum am specificat si mai sus ca daca nu ne inchinam lemnmului in sine, atunci icoana nu mai este chip cioplit pentru ca cinstirea merge la cel ce este reprezentat in ea si stim ca exista si nu la materie happy. Daca doresti sa mai purtam mai departe si alte discutii de genul asta imi poti lasa o adresa de email si ne trimitem mail.Ce spui? eu zic ca este mai bine asa. Daca vrei asa, lasa-mi adresa ta de mail intr-un mesaj privat.