| Moisie a întrebat:

Cui credeti ca ii este adresata religia crestina, unor oameni sfinti sau oamenilor diabolici?
Pun aceasta intrebare tinand cont de faptul ca crestinii sunt invatati ca au voie sa incalce Legea lui Dumnezeu, (Lege care spune ca nu ai voie sa ucizi, sa furi sau sa curvaresti) pentru ca orice ai face te mantuieste Isus Christos, care le ofera protectie prin jertfa sa!
Ba chiar le si promite Raiul, asta chiar daca au fost criminali in serie, talharii cei mai periculosi, sau curvele cele mai jegoase cu conditia sa se pocaiasca atunci cand nu mai pot ca sunt prea batrani si prea slabi sau prea batrane si urate ca sa mai aibe cautare?
Cum vedeti crestinismul din acest punc te vedere?
Si cum vedeti bisericile pentru "pocaiti" din punctul de vedere al celor prezentate mai sus?
Va rog sa raspundeti punctual la intrebare

2 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Religie crestina nu le este adresata unor astfel de persoane. Sa fi crestin nu inseamna sa te injosesti de-a sila, deoarece nu poate sa existe dragoste cu forta.
Religia crestina este formata din acele persoane care, primind Botezul si jertfa Domnului Iisus Hristos, ii urmeaza acestuia in invataturi. Desigur vor exista si numeroase piedici, caderi, dar la care omul trebuie sa se scoale.

Vorba aceea :" a gresi este omeneste, dar a te ridica este ingereste"

SI cate mai a(ve)m de invatat sau cel putin eu.

| Moisie explică (pentru Exilee):

Eu te intreb de Tanda, si tu imi spui de Manda!
Eu ziceam ca oamenii seriosi cu frica de Dumnezeu nu comit crime talharii sau curvarii pentru ca acestea incalca Legea lui Dumnezeu.
In schimb curvele si talharii il accepta pe Isus ca Dumnezeu si mantuitor pentru ca le promite ca ii scoate de sub Legea lui Dumnezeu, deci nu vor mai fi judecati la Judecata de Apoi, si le promite tuturor Raiul.
Ghici ghicitoarea mea... cui i se adrseaza de fapt crestinismul? Nu cumva curvelor si talharilor care incearca sa scape de pedeapsa lui Dumnezeu care ii Judeca dupa Faptele lor?