| Moisie a întrebat:

Cum intelegeti Biblia?
Daca Christos a reusit prin sacrificiul sau sa scoata oamenii de sub "blestemul legii", si apoi a declarat SFARSITUL LEGII, oare asta nu inseamna implicit inceputul nelegiuirii, nu vi se pare ca dat oamenilor LIBERTATEA catre nelegiuri?
Sau cumn vedeti faptul ca toti hotii, talharii si curvele ajung in rai daca se pocaiesc?
Nu cumva aceasta rasplatire a nelegiuirilor comise este o incurajare catre Nelegiuire?
Nu vi se pare ca o asemenea incurajare catre cele rele vine de la Diavol, adica de le Christos?

3 răspunsuri:
| FlorinPetrean a răspuns:

Salut! Deci s-o luam cu inceputul:
Dumnezeu a dat Legea ca sa convinga lumea de pacat, sa vada ca ei nu pot sa mearga in Rai pe baza faptelor lor. Legea nu a fost decat un indrumator catre Hristos.
Da, Isus Hristos este sfarsitul legii. Acum suntem sub legea harului. Si totusi asta nu inseamna ca putem sa pacatuim, deoarece prin legea harului Dumnezeu ne pune Legea Lui in inima de carne pe care tot el ne-o da.(citeste Ieremia 31:31-34 si Ezechiel 11:19). Deci cei rascumparati cu sangele lui Hristos o sa tina Legea din placerea slujirii Domnului nostru.
Planul lui Dumnezeu este acesta: Prin Lege sa ne dam seama de starea de pacat pe care o avem si sa vedem cat de mult avem nevoie de Hristos. Acum, nu trebuie decat sa crezi ce a facut Isus pe cruce si adevarata credinta te va duce la pocainta si pocainta va duce la sfintenie si evlavie. Pocainta fara roade este pocainta falsa.
Cat despre hoti, talhari si curve, daca se pocaiesc de pacatele lor nu vor mai contiuna in acele pacate. Isus a venit pentru pacatosi ca ei.
Isus Hristos nu incurajeaza nelegiuirea prin ruperea blestemului ci isi arata dragostea Lui fata de noi si acea dragoste ne va face sa nu vrem sa pacatuim. Cei care nu sunt mantuiti vor face nelegiuri in continuare cand aud ca sunt liberi, dar cei care stiu Legea si stiu ca Isus i-a scapat de iad nu vor mai vrea sa faca nelegiuri.
Sper ca raspunsul meu sa te satisfaca. Domnul sa te binecuvanteze.

| FlorinPetrean a răspuns (pentru FlorinPetrean):

Citeste toata cartea Romani si vei intelege mai bine. GBY!

| Moisie explică (pentru FlorinPetrean):

1 Dat fiind faptul ca Raiul era aici pe pamant, faptul ca oamenii pacatuiau sau nu le aqsigura intrarea in Rai dupa Moarte!
2 Chiar daca Legea ar fi fost un indrumator catre Christos, vedem ca niciun crestin nu iul urmeaza pe sinf\gurul Christos, adica UNS si acceptata ca Messia, si anume pe Simon Bar Kochba!
Dulgherul Isus nu-i a fost niciodata UNS, asa ca nu putea fi el UNSUL, adica Christosul, in concluzie religia crestina a gresit macazul si imn loc sa-l urmeze pe singurul Christos=Messia, ei urmeaza un dulgher., care a murit ca un talhar de rand!
Ba da nelegiuitul care a adus Nelegiuirea si ii rasplateste pe hoti curve si criminali, adica cel care se da drept UNSUL fara sa fi fost UNS niciodata, este exact acel Diavol pe care Dumnezeu l-a alungat din cer Vezi Apoc, 12.12!
Si la care face referire si in 2 Tesaloniceni 2:4.
Dupa cum vezi, raspunsul tau nu m-a satisfacut de loc si blestemul adresat tine ti-l tie!