| AvalohAlyn a întrebat:

Cui ii place ora de RELIGIE de la scoala/liceu?
Ce faceti la ea? Cum este ora si profesorul?
La mine e destul de atragatoare, interesanta si placuta ora pentru ca profesorul stie sa faca ora frumoasa.
Dar la voi cum e?

Răspuns Câştigător
| Caticorn a răspuns:

O consider o oră plăcută şi interesantă, având în vedere că am o profesoară destul de deschisă la minte.

6 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Ce facem la ea?
Nu facem chiar religie si chestii de genul. De obicei il intrebam fel si fel de chestii despre terorism,pedepsele din tara noastra, existenta extraterestrilor, fantome, vampiri, varcolaci *si alte prostii*... cateodata ne tine discursuri despre familie, sex s.a.m.d.

Pur si simplu il intrebam ce vrem, cand vrem si ne raspunde. Este singurul profesor pe care nu il minte nimeni.
Adica ii poti spune lejer ca nu ai mai fost la biserica de 3 ani si ca nu crezi in Dumnezeu si el iti da tot 10.

Ne trateaza la fel pe toti, ne raspunde la intrebari si nu este fanatic... Cam acesta ar fi motivul principal pentru care am optat sa fac ora de religie.

Succes!

| Deaad a răspuns:

Fac religie cu un prof foarte smecher, care ma lasa sa imi fac temele la alte materii chiar daca eu fac religie.

Deci e foarte folositoare aceasta ora.

| VelaJohnny a răspuns:

Mie nu-mi place decat sa asist la ea, fara sa ma implic. Rareori o fac si numai atunci cand is intrebari de genu „Cate carti are Biblia?" si chestii similare. Uneori am stiut mai bine ca profa unele lucruri laughing oricum, am facut cerere ca sa nu fac religie la scoala, deci eu is un „badass".

| Cameliapantiru a răspuns:

Nu am facut religie in scoala (chiar daca Revolutia m-a prins in clasa a II-a), parintii mei au facut cerere de socatere de la ora.
In general, in timpul orei de religie mergeam impreuna cu o foarte buna prietena si colega de clasa catolica (care facea religia la Biserica ei, in alt interval decaqt cel al orei de clasa, dedci, de asemenea, era libera) la biblioteca si fie citeam un volum de versuri, fie rezolvam, in perioada tezelor/testelor, probleme la mate din culegeri.
Pentru mine, era o ora faina, pentru ca aveam ocazia sa fac ceea ce-mi place: sa citesc si ma puteam plimba nestingherita (eram doar eu, prietena mea si doamna bibliotecar) printer rafturi, rasfoind diferite volume, care imi trezeau interesul si cand veneam acasa le cautam, nerabdatoare, in biblioteca familiei, spre a continua lectura lor.
De cateva ori, am fost nevoite sa ramanem in clasa, intrucat biblioteca se zugravea/renova (cartile se primeau doar prin comanda, dintr-un spatiu restrains, in care elevii si profesorii nu mai aveau acces, ci doar personalul bibliotecii). Si, cum era la mijlocul programului, nu aveam unde ne duce, asa ca am asitat la ora.
Mi s-a parut aberanta ora, profesoara se chinuia sa ne explice ce importanta are muzica in vietile tinerilor si cum ea ne poate influenta pozitiv sau negativ. De acord pana aici, muzica e foarte importanta si influentiaza mentalul si opiniile ascultatorilor, dar din acest punct si pana la a sustine idei de indoctrinare, ca mesajele subliminale din rock sau alte absurditati de acest tip, e cale mult prea lunga. Nu neg ca la varsta aceea a fost putin socant sa asist la aceste discutii, eu fiind educata de familie si de scoala (la celelalte ore) intr-un spirit liberal, non-conformist, de toleranta, acceptare, empatie, iubire si diversitate, fiind o rockerita pasionata (la fel ca tati si ca prietenele mele). Sigur, nu am comentat nimic, pana la urma eu nu era inscrisa la acea ora, deci nu aveam de ce sa vorbesc la ea neintrebata, dar le-am multumit parintilor mei ca m-au scos din primul an de scoala de la religie.
Daca as avea un copil, cred ca as proceda la fel, sa stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"RELIGIE"... nu exista o asemenea materie in scoli / licee. Ce intalnesti in scoli se numeste de fapt "doar crestinism" iar acea materie poarta in mod abuziv numele de "religie".

"atragatoare, interesanta si placuta"... tu faci RELIGIE sau "religie"?

Uite o intrebare simpla : ce trebuie sa inveti la ora de religie?

| papuciirupti a răspuns:

La fel ca la tine e si la mine.