| anonim_4396 a întrebat:

Faceti/Ati facut religie la scoala? De ce?

26 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Da, am facut si am invatat lucruri foarte utile, lucruri care m-au ajutat, ulterior, in viata. Ni s-a vorbit atat despre intamplarile din Vechiul si Noul Testament, cat si despre alte lucruri care tin strict de religie. Am ascultat cu interes, mi-a placut, insa multe lucruri nu am putut sa retin. Mai importante au fost povestile profesoarei care, acumuland o anumita experienta de viata, ne-a invatat cum sa ne comportam in societate si acasa. Ora de religie este folositoare. Copiii ar trebui sa participe si sa termine cu prostiile.

| Drimmero a răspuns:

Eu am prins cand materia era obligatorie, dar nu aveam niciun stres,, aveam o profesoara de-o caterinca maxima si o persoana culta, facea orele sa fie amuzante,, nicidecum exagerate cumva.

| T0T a răspuns:

La mine încă nu erau valabile noile legi. Și în plus e un plus la medie deci pentru mine e ok.

| OoBunnyoO a răspuns:

Da. Era obligatorie.

| Deaad a răspuns:

Da,fac.
Ca sa am si eu o medie de 10 pe langa corigente si medii de 5.

| VelaJohnny a răspuns:

Am facut, pentru ca era obligatorie. Nu mai fac pentru ca nu mai e.

| AC4S4 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu cred ca a fost obligatorie vreodata. Cu o hartie semnata de parinti, eventual sa vina parintii la scoala la secretariat se rezolva totul.

| VelaJohnny a răspuns (pentru AC4S4):

Documenteaza-te mai bine. Pana acum cativa ani, religia era materie obligatorie in scoli. De vreo 2-3 ani incoace e optionala, si se cere metoda precizata de tine pentru a nu o mai face. Daca nu erai ortodox inainte, aduceai note de la pastorul bisericii de care apartii spre exemplu, sau de la cineva cu autoritate din cultul respectiv. Profesorul de religie le trecea in catalog, si te incheia la religie. Am citit si raspunsurile celorlalti si simt nevoia sa mai adaug si eu niste detalii la cel oferit de mine, poti invata despre religie fara sa mergi la orele de religie la scoala. Poti sa iti insusesti valori morale fara sa participi la orele de religie. Poti studia tu personal Biblia pentru a afla normele, cerintele si invataturile crestine, si foloasele pe care le aduce aceasta sunt mult mai mari decat cele trase de la o ora de scoala, deoarece daca o faci singur, o faci cu tot interesul, nu pentru ca ti-a predat profesoara si te temi de niste note proate care iti trag media in jos. Orele de religie si sport sunt preferatele multor chiulangi.

| AC4S4 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu a fost obligatorie. Eu de vreo 6-7 ani incoace fac religie cu ceilalti protestanti din scoala. Cred ca depinde si de director, unii lasa mai usor, altora le trebuie hartii semnate de minister si alte lucruri. Trebuia sa aduci note de la pastor doar daca scoala nu punea la dispozitie un profesor pentru cultul respectiv, aici depinde si de cati se declarau de alt cult.
Chiar sunt scoli care nu pun la dispozitie un profesor. Inainte trebuia sa faci ceva activitati daca nu faceai religie, ca sa nu se mai complice, directorii ziceau ca e obligatoriu. Teoretic nu a fost niciodata obligatorie, dar practic, ca sa se evite putina munca in plus, a fost.

| VelaJohnny a răspuns (pentru AC4S4):

Am inteles acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am facut.
De ce? Ca sa ne indoctrineze de mici.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu le-ai spus ca nu vrei sa faci?

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Dacă părinții mei ar afla că nu sunt creștin ar lua-o razna.
Am preferat să nu-mi creez probleme. Ora de religie m-a făcut și curios de ce aberații mai poate zice un profesor de religie în afară de ce mai zicea popa la biserică.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Un profesor de religie nu preda aberatii!

| Nitroblast a răspuns (pentru untu):

Nu generaliza. Chiar eu am avut profesoara de religie care era total pe langa si ne punea sa facem felicitari. Ce sa pricepi de acolo...
Am vazut in general ca profesorii de religie din Romania sunt destul de dezinteresati sau neseriosi. Apoi, ce vrei domne sa ii inveti? Ia-o frumos cu principii morale, care in final duc toate la Dumnezeu. Degeaba ii zici unuia de Sfantul Duh daca nu stie cu ce se mananca iubirea si de ce ar trebui sa fie milostiv. Nu cu felicitari si decoratiuni de Craciun, ma intreb cine ii lasa pe astia sa profeseze.
(mi-am amintit, statul roman dinadins, nu e nici un interes in a arata copiilor si calea asta, ca sa aiba dintre ce alege)

| AC4S4 a răspuns (pentru Nitroblast):

Eu am avut odata o profesoara de religie foarte buna. Constienta ca nu toti din clasa erau ortodocsi, nu a predat lucruri pe care le predau ceilalti profesori (Structura unei biserici, sfintii, iconografie...). A predat invataturi din viata lui Isus, uneori ne uitam la filme crestine. De ar fi toti profesorii de religie asa. Unii sunt dezinteresati, altii prea stricti. Daca nu s-ar mai da medie la religie, ar ramane doar cativa elevi, cei interesati sa invete ceva la aceasta ora.

| Magda211102 a răspuns (pentru Nitroblast):

De acord.Eu am avut profesorii foarte buni de Religie care s-au implicat foarte mult, dar unii chiar nu-i intereseaza si atunci nu e vina profesorului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fac
Ca sa rad de aberatiile spuse de profesor

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da fac religie, pentru că așa e normal, ca omul să știe că libertatea nu ne dă dreptul de a face ceea ce vrem, ci puterea de a face ceea ce trebuie, să fim conștienți de faptul că există un Dumnezeu (pe care îl interesează ceea ce facem), în fața căruia vom ajunge fiecare dintre noi la un moment dat.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Anul trecut o aveam ca obiect optional, dar anul acesta nu a
o mai avem. Noi am avut de votat obiectul optional dorit pentru anul acesta si nu era religia cea castigatoare.

| Magda211102 a răspuns:

Da.Am facut si fac Religie.De ce fac?! Simplu pentru ca asa se stabilesc niste valori morale, inveti sa diferentiezi binele de rau.Nu te obliga nimeni sa crezi sau sa faci un anumit lucru, daca nu vrei.Stiu ca suna de parca as fi preot sau profesoara de Religie, dar asta e opinia mea.Fiecare cu parerea lui.