| anonim_4396 a întrebat:

In prima zi Dumnezeu a creat cerurile si pamantul apoi a zis sa fie lumina. In ziua a patra a facut soarele si luna. Ce lumina a fost cand a zis el in prima zi sa fie lumina daca soarele la facut in ziua a patra?

33 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ar putea fi vorba de radiatia cosmica de fond.

| capito a răspuns (pentru Inferno):

Si Dumnezeu a zis sa fie radiatie cosmica de fond si a asa a fost.numai ca trebuia sai explice lui moise ce inseamna aia si a zis ca e lumina.a fost mai simplu

| CinevaNou a răspuns (pentru capito):

Pentru ca fiind atotputernic, nu putea sa-l faca sa inteleaga fara sa-i explice.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Ceva in sensul asta.

| danut a răspuns:

Dragule, daca totusi vrei sa intelegi citeste Biblia si vei gasi ca pe noul pamant nu va fi soare ci va fi lumina generata de insusi Dumnezeu Tatal, adica mai pe intelesul tau va fi lumina crepusculara, nu una generata de un soare. Uite ca s-a rezolvat si cu misterul asta.

| capito a răspuns (pentru danut):

Pai asta a fost si intrebarea ce fel de lumina. cititori de biblie care mi-au raspuns inainte nu puteau sa-mi raspunda simplu lumina crepusculara, sau mai simplu era daca scria la inceputul biblie. Dumnezeu a zis sa fie lumina si a fost lumina crepusculara. si daca cauti in dex crepuscular inseamna slab luminat sau abia vizibil. hai ca mai convins intr-un fel, dar spune-mi te rog.de ce nu a ramas asa? adica sa ramanem doar cu lumina generata de Dumnezeu fara sa mai faca soarele si luna. cum puteam traii pe noul pamant fara ele asa puteam trai si acum.si ca sa desparta ziua de noapte putea s-o faca crepuscular. dc noua lume dupa apocalipsa va fi diferita fata de cea care era pe pamant inainte ca adam si eva sa muste din mar?

| danut a răspuns (pentru capito):

Lumina crepusculara generata de la Tronul lui Dumnezeu este infinit mai puternica decat cea generata de soare, necesitatea iluminari de catre un astru se datoreaza faptului ca Dumnezeu are alta localizare actualmente fata de planeta noastra dar dupa etapa sfarsitului acestei lumi Dumnezeu va recreia pamantul (terra) iar acesta va deveni noua capitala a universului unde se va muta si Dumnezeu lumina fiind generata de la Tronul Sau. (asa scrie in Apocalipsa).

| capito a răspuns (pentru danut):

Ok

| oprescudorin11 a răspuns:

Ti-as da un raspuns pilda.O fata vine la tine si-ti spune ca te iubeste, tu ceri sa te culci cu ea, drept dovada, ea o face, iar tu spui ca e curva mai apoi. Vreau sa intelegi o categorie de valori si anume ca Biblia nu poate fi judecata de mintea umana, cata vreme a fost inspirata de Dumnezeu. Daca Dumnezeu a zis sa fie lumina (fiat lux), si-a realizat scopul. A zis Dumnezeu sa fie lumina la ora si data cutare? Caci nu inventase timpul.
Daca esti contra Lui Dumnezeu, ramai asa, dar nu gasi copilarisme.Capishi? Cauta pe internet si vei gasi o gramada de aiureli.

| capito a răspuns (pentru oprescudorin11):

No capishi. voi credinciosi veniti cu copilarisme de exemplu; vine fata la mine si ami spune ca ma iubeste si bla bla bla. ca biblia nu poate fi judecata de mintea umana dar poate fi inteleasa si doar daca esti credincios o intelegi. si da a zis sa fie lumina in prima zi. probabil era prima luna din primul an. si daca erau zile era si timp. Nu imi mai dati raspunsuri de genu ca Dumnezeu e ca aerul ca iubirea ca nu stiu ce si daca crezi in el il simti. de ce mai scrie ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui? si daca nu ma insel scrie ca a lor nu a lui. care a lor? acuma ai sa-mi zici ca in momentul cand zice chip se refera de fapt la cu totul altceva. exemplu; a plecat fata si s-a culcat cu altul ca am facut-o curva.

| oprescudorin11 a răspuns:

E posibil si ca cel ce a scris Biblia sa fi uitat sa spuna ca inainte de Soare si luna, mai mergeau si comete pe langa pamant si ca Dumnezeu a trimis in scopul iluminarii o cometa.Pana la creerea soarelui.

| capito a răspuns (pentru oprescudorin11):

Daca spune-ai ca era o lanterna in loc de cometa declaram raspunsul tau castigator

| oprescudorin11 a răspuns (pentru capito):

Un crestin adevarat nu alearga dupa castiguri materiale. Cu funda sau fara funda, are grija D-zeu si de mine.Eu, ca si tine, alerg dupa Adevar.

| martzian a răspuns:

Nu cred ca de la 6 ani in sus ne mai putem permite sa punem astfel de intrebari...

In primul rand, dumneavoastra credeti ca in absenta Soarelui nu poate exista lumina? Ia mergeti in baie! E Soare? Probabil ca nu. E intuneric? Probabil ca da. Atunci trebuie sa aprindeti lumina, de la intrerupator. Voilà! Aveti lumina - fara Soare. Ce minune!

Dumnezeul care face cerul si pamantul si da viata nu poate genera lumina? Nu cred! Mai mult, Geneza ne si spune ca a facut asta. Ia fiti atenti:

"Dumnezeu a zis: „Sa fie lumina!" Si a fost lumina." (Geneza 1:2)

Asa-i ca v-ati lasat prostit de articole si forumuri si nu ati avut curiozitatea sa cititi primele 3 versete din Biblie, pentru a afla raspunsul la intrebare?

O zi frumoasa in continuare!

| capito a răspuns (pentru martzian):

Si daca nu ar fi soare nu ar fi nici curent electric. Voila ca nu e nici o minune. O zi frumoasa si tie

| martzian a răspuns (pentru capito):

Sterge prostia asta. Te faci de rusine... laughing

| capito a răspuns (pentru martzian):

De ce? eu caut o explicatie logica, poate cineva e in stare sa mi-o dea. am inteles ce vrei sa spui ca nu sunt chiar asa prost cum crezi. Dumnezeu inseamna lumina inseamna tot si cu asta am raspuns la toate intrebarile, numai ca nu se leaga niste chesti. tot in geneza scrie in felu urmator; La inceput Dumnezeu a creat cerurile si pamantul. Pamantur era fara forma si gol si intuneric era peste fata adincului si Duhul lui Dumnezeu se misca peste intinderea apelor. nu zice nicaieri ca azis Dumnezeu sa fie apa sau sa fie intuneri. poate nu e buna biblia care o citesc de asta si intreb. nu imi spune ca intunericul e absenta lumini. intunericul ce era inainte sa zica Dumnezeu sa fie lumina. era absenta lui Dumnezeu. poate fi si absent? sunt fel si fel de intrebari. raspunsuri sigure nu caut vreau sa vad doar pareri

| martzian a răspuns (pentru capito):

Capito, eu vorbesc de curentul electric. Ai inteles in punga. happy

| capito a răspuns (pentru martzian):

De la tine da am inteles in punga. happy

| martzian a răspuns (pentru capito):

Atunci iti mai dau o sansa: ai inteles in punga modul in care se obtine curentul electric. Si nu ai habar. Nu eu trebuia sa iti explic asta si nici nu am facut-o, daca observi. happy

| capito a răspuns (pentru martzian):

Domnule Tesla nu ma intereseaza cum se obtine curentul electric ca daca vreau sa aflu caut pe google. eu vorbe-am de lumina aia crepusculara. poti sa-mi explici ce e.

| martzian a răspuns (pentru capito):

As vrea sa clarificam un lucru: nu gust misto-urile, cu atat mai mult cele neinteligente. O sa te rog sa nu fii obraznic, pentru ca eu ti-am vorbit frumos, chiar si atunci cand ai fost si pe langa si arogant.

Tu ai zis ca fara soare nu exista curent electric, ca raspuns la explicatia mea, iar eu te contrazic, pentru ca asta e o prostie fara seaman. Daca nu mai ai alte intrebari, relaxeaza-te si nu te mai umfla in pene. Daca vrei explicatia cu privire la lumina, ea este acolo, trebuie doar sa o recitesti. Dar nu ai nici un motiv sa depasesti limita bunului simt.

| capito a răspuns (pentru martzian):

Imi cer scuze daca te-am jignit cu ceva. nu asta a fost intentia mea, dar nah sunt si oameni mai sensibili. tu incerci sa ma convigi ca e posibil. eu pana nu imi explici nu pot sa afirm ca ai dreptate. fara o sursa de caldura nu cred ca poti produce curent electric. fara soare nu ar fi atmosfera si nici viata nu ar fi posibila pe pamant. sunt 5 tipuri de a produce curent. hidrocentralele; centrale nuclearo electrice : centrale eoliene. centrale solare si mareomotrice. posibil sa mai fie cateva. si eu nu am pene. hai sa nu furam curent. happy. putem sa ne contrazicem si fara sa ne jignim

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca a gresit Dumnezo' cand i'a dictat lui Moise laughing. Intr'adevar cam ciudata facerea lumii avand in vedere ca Soarele este sursa de lumina ziua si Luna plus stelele noaptea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai cum sa pricepi, esti prea mic. dupa ce vei fi ateu, dupa ce vei mai creste, vei invata multe si marunte vei vedea ce si cum si vei crede ori nu.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Un mit, pe care l-am auzit, sincer nu mai stiu pe unde, spune asa:

La facerea lumii, din puterea Dumnezeiasca a mai aparut cineva, un echilibru, o balanta. Il numeau Despartitorul sau Separatorul.

El apare de multe ori consemnat in Biblie, ex: Si Dumnezeu a separat luminat de intuneric; si Dumenzeu a separat uscatul de ape; si Dumnezeu a separat cerul de pamant, Moise cand a despartit marea, etc.

Aceasta se spune ca este foarte puternic si are un rol important in mentinerea echilibrului dintre bine si rau, cand este prea mult intr-o parte mai pune in cealalta sau invers.

Este doar un mit big grin.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Miturile exprima Adevarul, desigur criptat.

| capito a răspuns (pentru oprescudorin11):

Hai ca sa ma intelegi si tu si ceilalti crestini, eu nu am nimic cu crestini foarte bine ca credeti in Dumnezeu nu judec pe nimeni doar ca eu nu cred in biblie. sunt ferm convins ca exista un creator da nu cred ca e asa cum il descrie biblia, acuma cum o fi El om vedea daca va fi ceva de vazut daca nu murim si asta a fost tot. e doar o parere

| oprescudorin11 a răspuns (pentru capito):

Este absolut neproductiv sa critici sau sa interpretezi Biblia.
Biblia este o carte criptata, nu trebuie sa atribui cuvintelor sensul limbajului de pe strada. Daca insisti poti intelege cate ceva. Poti contesta traducerea, provenienta traducatorilor, interesele lor de-a lungul timpului.Omisiuni sau alte maruntisuri. A fost filtrata si rasfiltrata de o gramada de limbi, unele uitate sau actuale, de oameni mai obtuzi sau mai destepti. Unii au sters altii au completat dupa cum au crezut sau i-a dus minte.
Dar in ansamblu Biblia este singura capodopera originala care s-a scris, toate celelalte scrieri fac referinta la Biblie.
In schimb, in Biblie nu se citeaza nici Shakespeare, nici Dostoievski sau Stalin sau Lenin sau scrierile vreunui sfant.
Sigur ca te inteleg cat pot, si daca nu te-as intelege la fel ar fi.

| capito a răspuns (pentru oprescudorin11):

Posibil. dar mintea mea nu poate sa accepte ca eu sa merg la biserica sa ma inchin la prea luminatul nu stiu care sau la vreo icoana sau orice chip cioplit, nu dau like pe facebook la poze cu isus. iar martorii lui iehova au si ei sfinti lor si anume batranii din congregatie care simt ei ca au fost alesi si sunt convinsi ca merg in ceruri langa Dumnezeu facand parte dintr-un numar de oameni pe care ai alege dumnezeu. iar cand simt ei asta la cina cea de taina beau din paharul de vin care merge din mana in mana la fiecare om. si numai cel care simte ca a fost ales are voie sa bea. si daca e sa judec vreun crestin hai sa ne luam de cei mari nu de oameni care ami raspund mie pe TPU, adica acei preoti care nu platesc taxe impozite dar daca ai nevoie de o lumanare trebuie sa o platesti sau orice alt altceva. hai sa ne facem toti prea sfintiti sa avem fiecare biserica lui.

| FollowMeNow a răspuns:

Gasesti aceeasi referinta la lumina in Platon(mitul pesterii si nu numai), pentru o clarificare mai complex citeste "Doctrina lui Platon despre adevar" de Martin Heidegger, de asemenea o referinta de genu mai gasesti si la alti gnostici din anticitte si perioada medievala(inceputul ei). Si dupa mine e evident la ce se refera, puneti minte la treaba si ai sa iti dai seama... si lasate de asemenea texte biblice

| capito a răspuns (pentru FollowMeNow):

Am sa citesc cu toate ca zici ca e un mit. de ce sa ma las asa mai gasesc si eu cate un raspus. Mi-a explicat danut ce lumina e. scrie in apocalipsa.e de la tronul lui Dumnezeu cu care se plimba prin univers. am inteles gata nu mai vreau raspunsuri la aceasta intrebare. daca doriti puteti sa-mi raspundeti la cealalta cu noe poate ma lamuriti si cu aia

| capito a răspuns (pentru capito):

Am citit si mi s-a parut destul de interesant dar nu are nici o legatura cu religia. omul era filozof. Ce parere ai de teoria formelor?