| Inferno a întrebat:

Crestini: Voi sustineti ca la inceput nu era nimic decat Dumnezeu. Da?
Dumnezeu a creat omul, pamantul soarele, etc.
Pai din ce a creat Dumnezeu aceste lucruri daca la inceput nu exista nimic?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu il distruge? cati ani ai?

52 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Din bere...

| Arthur a răspuns:

Din acelaşi nimic din care s-a creat universul şi pentru atei.

| AlexCrb a răspuns:

Din praf de zane...

| вèiiiвiii a răspuns:

• Este Putere Dumnezeiasca!, nu se poate dovedi. Crezi ca stie cineva!? •

| Inferno explică (pentru вèiiiвiii):

Si in ce consta aceasta putere Dumnezeiasca? Poate fi explicata stintific? Sau este doar un termen crestin pentru a explica cea ce ei nu inteleg.

| вèiiiвiii a răspuns (pentru Inferno):

Trebui doar sa credem, creierul nostru nu poate concepe/intelege/gandi acest lucru!

| вèiiiвiii a răspuns (pentru Inferno):

• Vrei sa stii/afli ceva ce nu poate fii explicat! •

| Anonimgirltpu a răspuns:

Nu trebuie luat totul cu ecuatii si definitii. Orice religie, nu numai crestinismul, are enigme pe care mintea omului nu le poate rezolva. Crestinismul spune ca Dumnezeu e atotputernic adica poate face orice, adica poate sa faca orice din nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimgirltpu):

Dar dumnezeul ala mare unde sta ascuns?

| Anonimgirltpu a răspuns (pentru anonim_4396):

Treaba Lui. Cauta-L si il vei gasi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimgirltpu):

In univers sa-l caut?

| beaa a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat pe noi oamenii din tarana conform cu Geneza 2:7, iar pamantul, soarele, etc. le-a creat prin forta sa activa.

| game1992 a răspuns:

A creat din nimic deci nimicul este cel mai pretios material, cand zici ca nai nimic ai totul, a creat cu cuvantul dumnezeu nu are nevoie de ceva ca sa creeze altceva

| GyeBaek a răspuns:

DUmnezeu tot ce a creat a creat din puterea lui divina

| anonim_4396 a răspuns (pentru GyeBaek):

Puterea acea divina unde este localizata?

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Nu iti mai bate capul ca nu ajungi nicaieri.

| pcris a răspuns:

Asta sustine si Fizica! Culmea! Mister mare!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A pocnit din degete si PUFFF, gata, au aparut toate alea.

| Dvxy97rulov a răspuns (pentru anonim_4396):

Traiesti pe pamant sau in basme?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi poveste.la nesfarsit.eu am o parere foarte circumspecta despre cei ce vorbesc singuri.

| grgdlk a răspuns:

El stie din ce, crezi ca stie cineva de ce sau cum?

| Inferno explică (pentru grgdlk):

Nu are sens. Le-a teleportat dintr-o alta dimensiune? Le-a facut din materii fecale?
Cum putea sa faca omul din lut daca nu exista lut?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Inferno):

Pai omul a fost facut dupa ce a fost creat universul, precum si nisipul, lutul etc...

| Inferno explică (pentru DeliaDaniela):

Si lutul, nisipul din ce au fost create?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Inferno):

Din nimic! din moment ce are puterea sa creeze o fiinta umana din lut, poate face si lut din nimic! tongue

| Inferno explică (pentru DeliaDaniela):

Daca poate face lut doar pocnind din degete, atunci de ce nu face si suficienta mancare incat sa ne ajunga la toti. Sunt oameni care mor de foame. De ce nu le da mancare pocnind din degete?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Inferno):

Dupa cum am mai zis la intrebarea cealalta, deocamdata lumea este sub puterea diavolului. din acet motiv inca exista foamete, boli, razboaie etc...

| Inferno explică (pentru DeliaDaniela):

Dar de ce Dumnezeu nu il distruge pe lucifer?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Inferno):

Pentru ca Lucifer sustine ca omul nu ii poate fi fidel lui D-zeu. D-zeu vrea sa ii demonstreze ca aceasta este o minciuna si ca omul e capabil sa creada si sa il iubeasca pe El si nu pe Lucifer. De aceea asteapta ca oamenii sa isi dea seama ca nu el este vinovat de toate nenorocirile din lume si sa vada ca de fapt diavolul este vinovat.

Sa spunem ca un tata ii spune fiului ca ceea ce face este gresit, dar acesta nu accepta sfaturile tatalui. Ce va face tatal? probabil il va lasa sa comita greseala si sa se convinga singur ca nu avea dreptate. Asa face si D-zeu. il lasa pe lucifer pe pamant pentru a-i demonstra ca nu ii poate corupe pe toti oamenii. Apoi, asa cum l-a avertizat, il va distruge.
El a fost amenintat de D-zeu ca nu va mai avea mult timp si ca in curand va fi distrus!

| Inferno explică (pentru DeliaDaniela):

Am inteles. Deci noi suferim doar pentru ca Dumnezeu vrea sa ii demonstreze lui Lucifer ca el nu exista. Dar daca un om se roaga la dumnezeu(e credincios) acel om de ce mai sufera? Doar e credincios, i-a demonstrat lui Dumnezeu ca il iubeste.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Inferno):

Nu ca nu exista, ci ca nu are dreptate in afirmatiile pe care i le-a adus lui D-zeu.
Pentru ca prin pacatul adamic noi am devenit imperfecti. Fiind imperfecti automat vom gresi si vom suferi consecintele greselilor noastre. Dar asta nu inseamna ca El nu ne ajuta de fiecare data sa trecem peste problemele ivite. Ne ajuta si ne da puterea necesara pentru a trece peste.

Dar oare speranta ca vom trai pe un pamant paradisiac, unde nu vor exista boli, razboaie, moarte, catastrofe naturale... nu e cea mai buna rasplata pentru un om credincios? eu cred ca e o dovada foarte mare de iubire tongue

Daca la scoala un elev este prins cu lectia nestiuta, automat va lua o nota mica [ chiar daca profesoara stie ca este un elev sarguincios]. Dar asta nu il impiedica ca a doua zi sa primeasca nota maxima, nu? happy

| PreaSfintitu a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Tu realizezi ca daca esti perfect este imposibil sa faci vreo greseala, nu? Atunci daca Adam si Eva erau perfecti cum de au gresit?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Da, este imposibil sa gresesti luand o decizie de unul singur. Dar Eva a fost pacalita de Diavol... au fost perfecti dar nu aveau puterea de a citit gandurile. nu puteau sti ca diavolul are intentii ascunse si ca de fapt vrea sa o pacaleasca. Cauta in dictionar daca vrei si convinge-te ca nu scrie niciunde ca fiind perfect poti citi ganduriel

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Ma femeie omul tea intrebat de ce dumnezeu nu il distruge pe satana nu ce face un elev

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Dovezi ca exista eva si adam sunt? unde fata? da-mi o dovada reala

| DeliaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Am raspuns si de ce omul nu il distruge pe satana. Scz, probabil i-am raspuns la intrebarea cealalta, era ceva asemanator. @InfernoHADES stie unde.
si faza cu elevul era doar un exemplu nu trebuie luat ca ataree. fiecare interpreteaza cum vrea!

Si asa pe scurt... D-zeu il va distruge pe Satan, doar ca il mai lasa putin timp pentru a-i putea demonstra mai multe lucruri. La intrebarea cealalta pe care InfernoHADES a adresat-o am dat mai multe explicatii.

si nu mi te adresa atat de 'furios' ca eu nu am vorbit urat! nu fi irascibil tongue

| DeliaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dupa ce mori tu ce dovezi vor mai exista? peste cateva sute de ani va fi vreo dovada?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Am trecut de 18 deci din punct de vedere legal sunt destul de matura laughing din cate am inteles tu esti mai mic, daca nu ma insel ai zis undeva ca esti pe clasa a 9-a! ma insel?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Da oasele vor exista din ele vei putea recolta adn si vei putea afla multe

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Am 22

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Tu vezi si citesti cea ce isi imaginezi tu

| DeliaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica tu vrei sa zici ca oasele tale vor rezista 2000 de ani?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi, tu ai ceva impotriva mea? laughing nu de alta, dar te costa ceva daca vorbesti mai frumos? am zis clar... " daca nu ma insel", deci nu am exclus varianta ca eu sa gresesc. la 22 de ani ar trebui sa stii conversa mai cu calm

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Faraoni fata unde esti pe ce planeta

| GyeBaek a răspuns (pentru anonim_4396):

Puterea divina din care Dumnezeu a creat lumea este o parte din el noi suntem creati din mici parti din Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GyeBaek):

A creat lumea din nimic si nimicul acela suntem si noi?

| PreaSfintitu a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Dumnezeu le-a interzis sa manance din pom da? asa ca nu conteaza ce **** manca satan, ei nu aveau voie si daca erau perfecti era imposibil sa greseasca. Daca maicata iti zice sa nu te droghezi si un prieten iti zice ca e bine ca e frumos ok, si tu te droghezi nu tot greseala ramane?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Ba da. dar asta nu inseamna ca ei nu au fost creati ca fiind perfecti! adevarat, dupa ce au fost inselati nu au mai fost perfecti! dar dupa cum am mai zis, a fi perfect nu inseamna a sti ce ganduri ascunse are celalalt!
Dar da, tot greseala ramane... si acum toti platim pentru aceea greseala

| DeliaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt pe pamant... ti se pare ca as fi de pe alta planeta? daca nu impartasim aceleasi convingeri nu inseamna ca ai dreptul sa ma jignesti, e clar?
daca continui tot asa, mai bine sa o lasam balta ca eu nu am chef de certuri pe TPU... din cate stiu eu nu asa se defineste TPU

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

De ce nu il distruge? cati ani ai?

| criscalin a răspuns:

El s-a creat din propria Sa putere, din propria Sa fiinta. Nu se poate explica exact.

| PortocalaAlbastra a răspuns:

Dumnezeu S-a creat singur. Ceva de genul. El nu trebuie Creat ci, El Este o forţă. Funda?

| vasyuey96 a răspuns:

Ma, atunci daca nu crezi in Dumnezeu, tu din ce crezi ca a fost facut universul? din nimic? pfffff, ce intrebare ii asta ma?