| DDCC a întrebat:

Cum aș putea să nu mai am dubii legate de faptul că nu există nicio divinitate, că a fost creată de oameni pentru a-i controla pe ceilalți, că creștinismul e o minciuni si se bazează doar pe frica, frica de Dumnezeu?
Deci menționez că sunt ateu, dar nu vreau deloc să fiu acel ateu doar pentru că e cool. Vreau să fiu eu împăcat cu propriile argumente. Sunt născut si crescut într-o familie creștină si încă mai există o parte în mine care ar susține creștinismul. Si am început să detest, sa urăsc enorm acea vocea a crestinului din mine care îl bagă mereu pe Dumnezeu ca răspunsuri.
Consider că am avansat doar puțin, de la băiatul care nu stia ce să creadă si care întreba pe toată lumea "Tu crezi în Dumnezeu?".
Deci acum am ceva argumente față de atunci, însă simt că nu e de ajuns. Adică oricâte articole aș citi tot rămân cu dubiile mele. Poate fi si din cauză că am fost dintotdeauna si încă mai sunt usor influențabil iar de fiecare dată când ascultam persoane cu convingeri religioase diferite intram în conflict cu mine, cu propriile idei si nu mai stiam deci ce să cred.
Dacă îmi oferiți sfatul/ recomandarea să citesc biblia cap-coadă, fiindcă doar atunci m-as putea lamuri vreau sa va zic ca am luat aceasta varianta in considerare, însă la fiecare capitol îmi făceam notite, se nasteau multe întrebări. Iar simpla citire a bibliei, a cate 5 capitole pe zi am calculat ca ar dura circa 8 luni. Ei bine doar pentru a ma lamuri cum sta treaba solutia asta nu e buna, nu pentru mine. Fiindcă eu între timp voi avea alte zeci de întrebări, nu neapărat legate de religie dar...am și eu o viață. Deci dacă după simpla lecturare a bibliei cap-coadă nu am răspunsurile pe care le caut înseamnă ca am pierdut 8 luni degeaba.
Precizez si faptul ca NU doresc sa ma cert cu nimeni. Nu vreau sa conving pe nimeni. Pe nimeni din exterior. Doar pe mine. Încerc pe cat posibil sa nu am treaba cu convingerile nimănui.
Plus ca dacă, creaționismul nu e deci adevărat înseamnă ca originea oamenilor ar sta in evolutionism. Ok, dar dacă mă apuc sa studiez evoluționismul o sa ajung probabil la multe notiuni de chimie, fizica, biologie si nu mai stiu ce, materii la care am stat prost dintotdeauna. Sau e strict necesar sa ma chinui cu aceste materii ca sa imi răspund la întrebările mele? E singura soluție?
Va rog, daca puteți sa ma ajutati fiindcă toata chestia asta cu religia, cu divinitatea ma consuma uneori destul de mult, timp in care m-as putea ocupa de probleme reale si concrete din viața mea.
Multumesc anticipat de răspuns!

36 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Problema se pune mult mai simplu.
Sunt dovezi că există vreo divinitate proclamată de religii? Nu? Bun. Raţional e să nu crezi în ceva fără dovezi. Iar credinţele în basme ca cele biblice de aia şi se cheamă iraţionale.
Apropo, nu e nevoie să citeşti toate basmele religioase, ca să nu crezi în ele. Iar să citeşti doar Biblia, ignorând toate celelalte, e iraţional, dacă e să-ţi bazezi ateismul pe asta. Cel mult te vei putea considera necreştin. Iar apoi te poţi apuca de Coran...hee hee

| doctorandus a răspuns:

Dawkins crede ca nu exista Dumnezeu. Crede, n-a zis ca stie. A zis ca asa ceva nu se poate sti.

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns (pentru doctorandus):

Si de ce crede ceva ce nu poate sti?

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Soluția ai spus-o chiar tu.E important sa te informezi corect și apoi vei stabili singur în ce crezi.Răspunsuri la întrebări biblice poți găsi pe situl jw.org.Sper sa îți fie util.

| ania a răspuns:

Dacă există un Creator al lumii materiale cu care toată lumea e de acord că e reală și concretă, atunci și EL e real și concret, chiar mai real și mai concret decât lumea pe care a creat-o și e o prostie să ignori această Ființă și să nu te consumi cu problema asta.Noi,cei de pe TPU, n-am căzut în capcana asta, de aceea tot vorbim la nesfârșit despre Dumnezeu.
Eu zic să lansezi o provocare-Creatorul meu, dacă totuși exiști cumva, deși eu mă îndoiesc puternic de asta, arată-te, lămurește-mă Tu, ajutut-mă să te cunosc așa cum știi Tu că ești, nu cum susțin unii și alții!
Eu în urma unei asfel de provocări, am scăpat de agnosticim, am scris în ultima dintre întrebările mele despre asta.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Adica ai avut halucinatii?

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Culmea ca la fel ca tine au devenit unii musulmani, si Alah se "arata" tot la cerere...Toata povestea e doar in capul tau, daca iti doresti ceva ajungi sa faci tot felul de asocieri ale unor lucruri care privite obiectiv nu au nici o legatura cu dorinta ta. Cum zice cineva mai sus, poti ajunge sa ai si halucinatii.

| ania a răspuns (pentru doctorandus):

Întrebarea ta are două premise nedovedite
-că sigur nu există o cauză imaterială a lumii fizice și a omului care ar putea alege să comunice în vreun fel cu el-
-orice fel de percepție a unui mesaj dintr-o lume imaterială e boală psihică

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Lui Mahomed Alah i-a spus să se însoare cu nevasta fiului său vitreg, pe care a divorțat=o de el și s-a căsătorit el cu ea.Lui Moise, autorul unei părți importante din Vechiul Testament al Bibliei, Cel care i-sa revelat i-a spus să nu poftească nevasta aproapelui său, în concluzie cei doi nu au vorbit cu aceeași persoană ci cu persoane antagonice.
Când spui că toată povestea e doar în capul meu ai același premise nedovedite ca și doctorandus.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"...în concluzie cei doi nu au vorbit cu aceeași persoană ci cu persoane antagonice."

Exact asta am spus si eu, ca fiecare vorbeste cu ce vrea sa-si imagineze. Halucinatiile si delirul mistic exista in toate credintele.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Majoritatea psihiatrilor crestini ar fi de acord ca ai avut o halucinatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Alege tu intre basme cu un batranel cu barba alba care sta pe un norisor alb si creaza oameni din pamant si restul basmelor cu spiridusi sau stiinta cu demonstratii si explicatii

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ba seriosule? imi spui si mie ce a inventat stiinta si nu era deja acolo ea doar a descoperit? chiar as fi curios, fiindca stiinta pana sa nu descopere era habarnauta iar cand a descoperit, toate alea deja erau.si particule si principii si legi fizice, si insamna ca ea le-a facut? cat de idioti puteti fi sa spuneti ca ceia ce descoperiti e al vostru?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde am scris eu ceva de inventii? Am zis ca stiinta explica logic, cu argumente. Fix asta am zis. Si stai tu linistit ca a inventat destule stiinta ca daca nu inventa azi nu mai stateai tu in fata calculatorului sa comentezi pe TPU

ia zi tu, ce e mai plauzibil? un batranel care desparte marea sa o traverseze sau un vapor rezultat al stiintei care poate traversa oceanul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ba nu fi prost.arhimede a enuntat teoria unui corp scufundat intr-un lichid dar unele corpuri pluteau de cand lumea pamantul si apa.iar principiul ori LEGEA fizica dupa care un corp scufunfdat intr-un lichid, este impins de jos in sus cu o forta egala cu cantitatea lichidului inlocuyit este o porunca a lui Dumnezeu pentru ca ASA SA FIE si nu altfel.pricepi? Iar marul care a cazut in capul lui Newuton, l-a determinat pe acesta sa enunte ceia ce a observat si anume legea atractiei universale.EL a enuntato spre intelegerea prostuilor de ce marul vine in jos si nu se duce in sus.Dar Dumnezeu a hotarat ca marul; sa faca mere si nu bostani, fiindca daca era un bostan ii rupea gatul iar aluia de asteapta para malaiata, il lasa in gura ca in c.r adica fara dinti ma prostane.deci legea gravitatiei ERA, fiindca nimic nu cadea de jos in sus in afara de sufletele celor morti.Ba trezitiva.fiindca tot stiinta sculii va DESCOPERI ceva ce este deja si anume o forma de energie ieftina, si puternica ce va revolutiona lumea, si va fi la indemana tuturor, fiindca este peste tot.Nu stiu ce e, ori ce va fi, dar in urma celor citite, ori unde telurice ori laser luat direc din razele soarelui ori Dumnezeu mai stie ce e DAR E.asteapta doar un cap luminat sa o descopere.Ca principiile de functionare si de folosire Sunt in insasi sursa respectiva, si nuuu stiiiinta le-a facut si pe acelea cum stiinta nu a inventat arderea.aia era in natura prin insasi reactia de oxidare, pe care stiinta a constatato dar nu a INVENTATO baiiii stiint-ologilor cu mintea.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, cand ai sa ai nevoie de vreo operatie sa te rogi sa nu te duci la spital ca aia de acolo sunt rai si o sa foloseasca stiinta in scopuri diavolesti sa iti salveze viata.

Ia zi tu si motorul cu ardere interna tot dumnezeu l a inventat? sau poate cutia de viteze, sau poate procesul de extractie si prelucrare a titeiului

Primitivi mai sunteti unii fratilor, nu faceti decat sa intariti zicala aia...
"Prea prost sa intelegi stiinta? Incearca religia"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prea prost sa intelegi stiinta? Incearca religia

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Profesor universitar de Noul Testament: "Faith is not a matter of smarts". Profesorul respectiv e ateu.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Credinta e una, ortodoxia e alta, nu prea are treaba cu credinta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prea prost sa intelegi stiinta? Incearca religia.

| T0T a răspuns:

Pari așa de preocupat de aceste aspecte de parcă te-ar ajuta pe tine cu ceva strict personal. Un lucru e sigur, nimeni nu poate fi sigur că cunoaște adevărul și uite o remarcă. Evoluționismul de unde știi că nu se împacă cu creaționismul? Creaționismul nu înseamnă doar creștinism deci poți pleca de aici la o groază de presupuneri sau teorii. Toate astea oricum nu te ajută cu nimic, tu încerci să te stabilizezi într-o extremă, să rămâi fixat acolo, dar ăsta e un lucru pe care l-aș indica cel mai puțin deoarece nu ai de unde să știi unele lucruri iar fiind sigur pe ce nu știi te face un om superficial din anumite puncte de vedere. Uite, tu ești singurul care se poate înclina mai mult către o anumită opinie, tu ar trebui să alegi, dar eu sincer îți recomand să te înclini suficient de mult încât să nu cazi în groapă și să fii toată viața un om deschis la orice posibilitate și părere chiar dacă ai o anumită înclinație. Acea înclinație o poți dobândi în funcție de ceea ce simți și gândești(eu zic să te iei după ambii factori).

| doctorandus a răspuns (pentru T0T):

Orice credinta religioasa sau necredinta religioasa sunt la fel de subiective. Deci nu exista motive obiective pentru a crede sau nu crede intr-un Dumnezeu. Credinta religioasa este pur subiectiva, in schimb fenomenul religiei poate fi cercetat din punct de vedere obiectiv (descris obiectiv in loc de a fi crezut).

| Holiday a răspuns:

Studiaza istorie, economie, sociologie. Nu legate de aspectul religios. In momentul cand ai destule cunostinte in domeniile astea, si nu te gandi ca trebuie sa fii doct, vei intelege cum si de ce exista povestile astea si cum functioneaza ele.
In Biblie ce sa citesti? E ca si cum ai vrea sa inveti ce inseamna comunismul din cartea doctrinara scrisa chiar de ei.

Fizica, biologia, chimia, la momentul actual nu-ti ofera o imagine completa a tuturor lucrurilor, dar intr-adevar demonteaza multe din elucubratiile religioase. Dar repet, nu ai neaparata nevoie de ele, important e sa afli ce sta in spatele povestilor cu spiridusi, la ce, si cui folosesc ele.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu am stat sa citesc tot ce ai scris, dar din cate am citit am observat ca tu sustii ca esti ateu, dar ca ai dubii. Asta inseamna ca nu esti ateu, inseamna ca esti agnostic. E o mare diferenta intre a fi ateu si intre a fi agnostic, nu le mai confunda. Cel mai bun sfat ar fi : "Nu te mai gandi la asta".
Daca nu vrei sa fii nici crestin, nici ateu, si nici agnostic, poti sa spui ca nu ai o anumita religie, poti sa iti traiesti viata ca si cum religia nu ar exista, ca si cum nu ai auzit de religie in viata ta. Nu mai sta sa te gandesti daca exista sau nu Dumnezeu. Iti traiesti viata dupa bunul plac. Sper ca raspunsul meu ti-a fost de folos si te-a ajutat. Bye!

| Clorox a răspuns:

Ia-ti pozitia de ma doare-n pu/la si nu te mai gandi! Simplu laughing

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ai aici raspunsuri la multe intrebari.
Tipul e expert in ebraica si zice altceva decat minciunile bisericii.
Jehova a existat dar nu a fost dumnezeu. Evreii au facut din tantar armasar.

https://www.youtube.com/watch?v=T5-LsYLN9SM

| Jardelin a răspuns:

Eu spun si cred ca Groenlanda nu exista. Si daca eu spun si cred inseamna ca ea nu exista? Nu. Asta e parerea si convingerea mea dar negarea mea nu sterge Groenlanda de pe harta.

Cam asa e si cu Dumnezeu. O gloata de oameni zbiara ca Dumnezeu nu exista. Asa, si? A disparut Dumnezeu? Nu. Problema ta nu este cum te raportezi tu la Dumnezeu pentru ca nu ai nici o raportare, esti paralel cu El. Problema ta ca om este cum te raportezi la gloata de atei. Galagiosi, agesivi, infatuati, mincinosi, dar persuasivi, acesti indivizi te vor pune in situatii jenante si dubitative. "Zici ca esti credincios? Demonstreaza-mi ca exista Dumnezeu!" striga toti in jurul tau. Cum sa le demonstrezi? Ei iti cer dovezi logice rationale, pentru ca pentru inteligenta lor totul trebuie sa fie explicat logic, stiintific, rational. Atat ii duce capul. Atata pot. Sunt limitati. Doar explicatiile rationale ii satisfac.

Numai ca Dumnezeu poate fi cunoscut doar prin credinta. Cum sa-L cunoasca ateul pe Dumnezeu daca nu crede in El? Ce este pentru un ateu credinta? Nimic. Zero. Si aici se termina totul. Finish. Ce este pentru un credincios credinta? Usa. Usa care deschide calea catre Dumnezeu. Se zice ca oamenii gasesc ceea ce cauta... Daca gasesti un gol, in care se zbat, nelinistea, ratiunea si simpatia pentru pacate, atunci poti sa zici ca esti ateu. Pentru ca asta ai cautat. Desi puteai sa alegi sa-L cauti pe Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru Jardelin):

Asta nu e cunoastere obiectiva. Un musulman prin credinta il cunoaste pe Allah, care nu e Treime. Un evreu il cunoaste pe Dumnezeu, care n-are cu Isus Hristos nici in clin nici in maneca.

Deci e mai degraba o forma de autosugestie (auto-iluzionare). D-aia se numeste credinta si nu se numeste stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit doar partea cu cititul bibliei si m-am lamurit.nu pot sa-ti spun decat doua citate destul de importante; cautati imparatia lui Dumnezeu in voi insiva; Si; Caci viata vesnica este aceasta, ca omul sa adune cunostinta despre tine si despre cel pe care tu l-ai trimes.Ai pus doua trei caramizi la temelie si ai renuntat fiindca dureaza prea mult.rau ai facut si-ti pot spune ca ai facut precum canili iasrna cand se face covrig de frig; Ahhhh Doamne daca prin vara, o sa-mi fac o caasaaaa cat sa incap eu ca uiti cat sunt de mic.Cand vine vara si sa intinde de caldura; oooaaaahhhh, eiiii cand sa mai fac atata casa ia uite cat is de lung. Draga ateule am fost ca tine pe la 14-18 ani si apoi am hotarat sa cunosc si latura asta; a sufletului fiindca m-a convinsesem cum e cu materialu stiinta si progresul.Heiiii si pe malu asta m-am convins ca e asa cum se spunea; daca faci un pas inspre Dumnezeu, el va face zece spre tine.Insa ma ateule? inainte de a samana cuvantul; ai destelenit inima? ai arat ogorul l-ai afanat pentru ca samanta sa prinda? Radacina ma,sa prinda radacina? ca inima ta stie ca esti ateu,si tu vii deodata si arunci in ea cu nestemate? pai le-ai samanat in noroi si ai si renuntat dupa doua trei miscari.ce ai spus? ehaaa,cata ogorul de mare,cand sa saman eu atata? cresc buruieni, vin daunatori, pasarile cerului, eu nu raman cu nimic. dragul meu, ai plecat la un drum gresit.nu esti in stare deci lasa-l. Poate Dumnezeu va intalege.

| Idris a răspuns:

Nu stiu cum ai putea sa scapi de dubiul ca nu exista nici o divinitate, insa cred ca poti afla si te poti convinge de faptul ca exista o divinitate si doar una singura demna de adorat. Daca ne luam dupa morala crestina si povestile ei, oricine dornic sa afle adevarul s-ar indeparta de aceasta religie datorita scrierilor pe care se bazeaza dar si datorita povestilor care circula pe cale orala de la om la om. Asadar ateismul iese din calcul pentru ca nu poti fi atat de nepasator si de lenes incat sa te bazezi pe faptul ca totul s-ar fi iscat din nimic si dintr-o data, iar toate au evoluat din una in alta pana astazi, pe parcursul a "n" ani, nefiind nici cea mai mica dovada pentru asta, ramanand doar la stadiul de ipoteza, teorie si atat. Indiferent ca se vor trezii atei care vor spune ca e demonstrat sau mai stiu eu ce. Sfatul meu e sa nu te opresti din a cauta Adevarul trecand de bariera crestinismului, a ateismului si asa mai departe. Doar cu inima si mintea deschia fara nici un fel de preconceptie.

Toata lauda se cuvine lui Allah si la El vom fi intorsi.

| ExprimareLibera a răspuns:

Eu cred că ești genul de persoană care va rămâne veșnic sceptică, ceea ce nu e neapărat un lucru rău. Continua să te documentezi pentru a-ti răspunde la anumite întrebări și a-ti forma propriile opinii. Lasă articolele subiective.
În legătură cu mitologiile nu ar trebui să ai dubii. Cred că e vorba de lene la tine.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Am citit tot ce ai scris. Eu personal mă feresc de oamenii ce își etalează credință ca pe un accesoriu foarte scump și pe cei care pretind ca religia lor este cea mai buna. Acesti oameni vor fi cei mai capabili sa iti faca rau.Religia a fost și va rămâne cea mai buna metoda de manipulare a maselor prin...FRICA. Constiinta și structura ta interioara te va determina sa nu faci rau aproapelui tău, în nici un caz Dumnezeu, Allah etc. Aleg Știință și ea este Dumnezeul multor oameni.Fiecare crede în ce vrea. Legat de Biblie cred ca a fost scrisa de niște misogini laughing iar eu nu agreez tipologia asta de bărbați. Mai bine citești tratate de anatomie decât Biblia. Biserica nu te vrea inteligent ci supus. Noțiunea de păcat a fost creată tocmai pentru a te face sa te simți vinovat ca nu faci ceea ce vor popii și biserica. Te stafuiesc sa cercetezi tot ce nu crezi.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Daca vrei sa crezi si sa nu mai ai dubii, nu te mai gandii si doar crede.

| ok47 a răspuns:

Salut! Parerea mea este sa nu mai crezi in articole si in tot ce scrie pe internet! Ce simti tu in inima ta este mult mai important decat un articol scris de un imbecil ca nu exista Dumnezeu sau alt articol ce incearca sa iti bage religia pe gat! Iti recomand un singur lucru: Du-te intr-o zi cand ai tu timp la Sfanta Liturghie sau la orice alta slujba. Si da, ai dreptate daca te gandesti ca preotii sunt niste hoti, nesimtiti s-a.m.d dar nu toti! Orice padure are uscaciunile ei..cauta un preot cu un suflet bun. care tine o predica frumoasa. iti spun eu parerea mea despre religie..multe chestii nu ar trebui sa existe..ideea este sa fii tu un om un cu sufletul curat si impacat...si poti fi asa doar daca il gasesti pe Dumnezeu..bafta si Doamne ajuta!

| vvrf a răspuns:

Biblia ne oferă dovezi incontestabile ale existenței lui Dumnezeu. Ea ne îndeamnă să ne consolidăm credința în Dumnezeu folosindu-ne „puterea rațiunii" și ‘priceperea’, nu crezând orbește orice afirmă religia. Ordinea desăvârșită a universului nostru în care există viață stă mărturie existenței unui Creator. Biblia spune: „Bineînțeles, orice casă este construită de cineva, dar cel care a construit toate lucrurile este Dumnezeu" (Evrei 3:4). Ca ființe umane, avem dorința înnăscută de a înțelege sensul și scopul vieții, un soi de foame ce rămâne chiar și după ce necesitățile fizice ne sunt satisfăcute. Aceasta face parte din ceea ce Biblia numește ‘necesități spirituale’, care cuprind și dorința noastră de a-l cunoaște pe Dumnezeu și de a ne închina lui (Matei 5:3winking Necesitățile spirituale ale omului nu numai că sunt dovezi ale existenței lui Dumnezeu, dar și arată că el este un Creator iubitor care dorește ca noi să ne satisfacem aceste necesități (Matei 4:4).Profețiile detaliate ale Bibliei au fost scrise cu secole înainte de evenimentele prezise și s-au împlinit cu exactitate. Acuratețea și detaliile acelor preziceri indică cu tărie că provin dintr-o sursă supraomenească (2 Petru 1:21).Scriitorii Bibliei dispuneau de cunoștințe științifice care depășeau cu mult înțelegerea contemporanilor lor. De pildă, în Antichitate multe popoare credeau că pământul se sprijină pe un animal, cum ar fi un elefant, un mistreț sau un taur. Spre deosebire de aceste concepții, Biblia spune că Dumnezeu „suspendă pământul pe nimic" (Iov 26:7). În mod asemănător, Biblia vorbește în termeni exacți despre forma pământului, spunând că acesta este „rotund" (Isaia 40:22; Bartolomeu Anania, 2009). Mulți oameni sunt de părere că cea mai logică explicație a unei înțelegeri atât de avansate este că scriitorii Bibliei au primit toate aceste informații de la Dumnezeu.Sunt dispus sa iti mai raspund la intrebari si chiar sa discutam despre religie.Desigur daca mai doresti sa primesti raspuns la intrebari.