| MihaelaMihaa a întrebat:

De ce insectele carnivore, pasarile si mamiferele insectivore se mai numesc "politisti" sau "jandarmi" ai naturii? Explicati.
Funda!

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca stii principiul ca, fiecare insecta, pasare ori mamifer are importanta lui in lantul trofic.
Insectele carnivore, cum sunt paianjenii de ex., se hranesc cu muste, tantari, bondari etc pe care ii prind in plasa lor.
Gargarita, se hraneste cu afidele (paduchii) de pe plante si astfel are rolul de a inlatura un daunator al acestora.
Pasarile se hranesc cu insectele pe care le prind, micsorand numarul acestora, deoarece ele se inmultesc mai repede si astfel pot sa conturbe echilibrul natural.
Mamiferele insectivore ca de exemplu furnicarul, se hraneste cu furnici, care si ele au "darul" de a se inmulti foarte mult, asa ca toate la un loc au intr-adevar rolul de "politisti ori jandarmi" ai naturii.
Sper ca prin exemplele date, ti-am fost de ajutor.
O zi buna si multa sanatate.

1 răspuns:
| iuli a răspuns:

Pentru ca de obicei se hranesc cu animalele, insectelele, pasarile moarte, care in mod normal s-ar fi descompus si ar fi creat un loc imfectat, plin de bacterii si mirositor. Eu ma refer la "sanitarii" padurii, dar cred ca e acelasi lucru.
Sper ca te-am ajutat!