| Vernusio a întrebat:

Cum adica sa ai o relatie personala cu Iisus?

6 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Este o relatie unidirectionala. Tu ii vorbesti lui Isus dar El nu-ti raspunde. Poti doar sa te amagesti ca te aude.

| danay72 a răspuns:

Isus a zis sa avem o relatie personală cu Dumnezeu. De fapt, el ne-a învățat cum sa ne rugam lui Dumnezeu. Matei6:6-13. Apoi, Isus nu vrea sa ne închinăm lui, ci tatălui. El e mijlocitor între noi și Dumnezeu și îl putem imita călcând cat mai exact pe urmele sale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la El ( Dumnezeu ) catre om prin Biblie si de la om catre El prin rugaciune Si da, Cristos e doar mediator. Multumirile, rugaciunile se adreseaza in mod drept Lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu Fiul este de ACEEAŞI NATURĂ DIVINĂ ca şi Tatăl! thinking

Inchinarea crestinilor i se adreseaza lui Dumnezeu Fiul in mod direct si nu... indirect.

El este "Cel Unul-Născut, Fiul lui Dumnezeu."(Ioan 3, 18), -singurul despre care se spune la modul propriu că este "Fiul lui Dumnezeu".

Revelaţia prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Persoanelor (3 persoane) într-o unitate desăvârşită a Aceleiaşi Fiinţe sau Naturi divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

Natura sau Fiinţa divină este aceeaşi şi ea reprezintă "numitorul comun", legătura Unicităţii divine din Sfânta Treime. Comparaţia cu oamenii poate merge doar până la un anumit punct. Unitatea dintre cele trei Persoane divine este însă una totală, fiinţială, constând într-o singură FIRE sau NATURĂ DIVINĂ... thinking

| milan9 a răspuns:

Sfanta Scriptură Il asociaza pe Fiul lui Dumnezeu IN MOD DIRECT CU YAHVE.

In alte versete biblice este direct si indirect numit a fi "Atotţiitorul":
- "Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE."- Coloseni 1, 16.

Răspuns utilizator avertizat