| anonim_4396 a întrebat:

Cred în Dumnezeu și în Iisus. Vreau și eu sa am o relație personală cu Iisus Dumnezeu.Dar vă întreb:Cum adică să ai o relatie personală cu Iisus Dumnezeu? Că asta nu înțeleg.Vad că neoprotestantii spun asta des că au o relație personală cu Dumnezeu și că toți trebuie sa avem una.
Dar cum? În ce constă relația? Care sunt pașii?
Ce trebuie sa faci?
Că vreau și eu să fiu fericit in viața și să fie Dumnezeu alaturi de mine și la bine și la greu.
Dar asta cu relația nu prea înțeleg.
Dar as vrea mult sa am pacea pe care o au unii pocăiți pentru că totuși cred în Iisus Hristos ca Dumnezeu.
Ajutati-ma și pe mine și lamuriti-ma va rog.
De rugat mă rog deja.

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Relația personală cu Isus este de fapt sindromul lui De Clérambault (erotomanie).

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Am citit Biblia de la un cap la altul: nicaieri nu scrie ca trebuie sa ai o relatie cu Isus Hristos.

| doctorandus a răspuns:

Ania minte. Nicaieri in Biblie nu scrie "trebuie sa ai o relatie personala cu Isus Hristos". Iar daca apostolul Pavel avea o astfel de relatie, tu nu esti Pavel.

Nu poti fi intim cu o persoana pe care n-ai vazut-o niciodata, n-ai atins-o niciodata, n-ai auzit-o niciodata si nici nu-ti raspunde vreodata la intrebari.

| ania a răspuns:

Intimitatea cu Tatal si cu Fiul e cea mai mare bucurie pe care o poate expsrimenta orice om pe pamant:
Eu sunt Pastorul cel bun.Eu imi cunosc oile Mele si ELE MA CUNOSC PE MINE, ASA CUM MA CUNOASTE PE MINE TATAL SI CUM CUNOSC EU PE TATAL si eu imi dau viata pentru oile mele.Mai am si alte oi( neevreii) care nu sunt din staulul acesta si pe acelea trebuie sa le aduc.ELE VOR ASCULTA DE GLASUL MEU si va fi o turma si un Pastor.( Ioan 10- 14, 16
OILE MELE ASCULTA GLASUL MEU, EU LE CUNOSC si ele vin dupa mine.Eu le dau viata vesnica, in veac nu vor pieri si NIMENI NU LE VA SMULGE DIN MANA MEA..Eu si Tatal una suntem(Ioan 10: 27, 28, 30)
Pentru a incepe o relatie personala cu Dumnezeu cel mai impotant e sa implinim Romani 10: 9:
"Daca marturisesti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn* Stapan) si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu l-a inviat din morti, vei fi mantuit'. Caci prin credinta din inima se capata neorihanirea ( statul de a fi considerat fara pacat) si prin MARTUEISIREA CU GURA" se ajunge la mantuire"Deci cel mai important e sa il declaram pe Mantuirorul Hristos ca Domn si Stapan al vietii noastre.1 Ioan 1-9 spune-Daca ne marturisim pacatele, El este credincios si drept ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca de orice nelegiuire.Matei 615 spune:"Daca nu iertati oamenilor greselile lor, niciTatal vostru nu va va ierta greselile voastre". Deci e foarte importanr sa ne luam un timp in care sa ii cerem iertare pentru toate lucririle pentru care ne condamna constiinta si sa crem ce soune Biblia ca pin sangele lui Hristos suntem curatiti de ele(Hristos S-a adus jertfa o singura data, ca sa poarte pacatele multora- Evrei 9- 28).Sa spunem soecufic lui Dumbezeu ca ii iertam pe toti cei impotriva carora avem amaraciune in suflet, sa spunem soecific pe cine si pentru ce ii iertam.E important sa credem ce soune Biblia ca atunci cand ne punem credinta in Hristos El ne infiaza si si ne da asifgurarea ca avem viata vesnica:
"Dar tuturor celor ce L- au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, LE-A DAT DREPTUL SA SE FACA COPII AI LUI DUMNEZEU, nascuti nu din sange(ereditar), nici din voia firii lor( prin merite proprii), nici di voia vreunui( alt) om ci din Dumnezeu.( Ioan 1- 12, 13)
"si marturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-a dat viata vesnica si aceasta viata este in Fiul Sau.Cine are pe Fiul are viata, cune nu are pe Fiul nu are viata.V am spus aceste lucruri CA SA STITI, CA VOI CARE CREDETI IN NUMELE FIULUI LUI DUMNEZEU, AVETI VIATA VESNICA) 1 Ioan 5 - 11, 12, 13
E foarte important sa citim Noul Testamant zilnic rugandu- ne sa intelegem ce vrea sa ne comunice Dumnezeu prin Cuvantul lui, cu rugamintea ca Duhul Sfant sa ne deschida ochii spirituali )

| ania a răspuns:

Prin ceea ce da fiecare ibcheietura isi prineste cresterea

| ania a răspuns:

Din El ( Iisus) tot trupul bine inchegat si strans legat prin ceea ce da fiecare incheietura isi primeste cresterea, potrivit cu lucrarea fiecarei perti ib masura ei si se zideste in dragoste" Efeseni 4; 16
E important si sa cautam o comunitate de oameni care il 6cunosc si il iubesc pe Dumnezeu, de unde sa facem parte., sa ne incurajam in a-L cunoaste si a-L iubi mai mult pe Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns:

Nu poti sa ai o relatie personala cu Isus pentru ca e mort demult iar cu Dumnezeu oricat ai vrea nu poti avea decat daca vrea el.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Ai deja o relatie personala cu falsul dumnezeu al adventistilor! Nu te mai plange, Alan, "tigru de hartie"!

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Roaga-te la ''Rugaciunea lui Iisus''...

| AdrianSOTL a răspuns:

Cum pot avea o relație cu Isus?
P.S. Dacă vrei să aflii mai multe, te rog lasă-mi o modalitate de contact, sunt dispus să te ajut cu ceea ce pot. Isus te iubește!

O relație cu Isus este cea mai importantă relație pe care o poate avea o persoană. O relație cu Isus are ca rezultat o viață nouă (Efeseni 2:4–5); iertarea (Coloseni 1:14); locuirea Duhului Sfânt (Ioan 14:16–17); și, în viitor, învierea trupească și un cămin în cer (Ioan 14:19; Filipeni 3:20–21). Să stabilești o relație cu Isus nu este dificil. Isus Însuși a venit „să caute și să mântuiască pe cei pierduți" (Luca 19:10); El a lansat invitația: „Veniți la Mine, toți cei obosiți și împovărați, și Eu vă voi odihni" (Matei 11:28); El ne-a chemat să avem încredere (Ioan 14:1); și El ne-a vorbit ca „prieteni" (Ioan 15:14–15). Deci, Isus este cu siguranță dispus să aibă o relație cu noi. A avea o relație cu Isus se bazează pe harul lui Dumnezeu, prin credință. Pentru a înțelege, trebuie să ne uităm la câteva adevăruri relativ simple găsite în Biblie: Primul adevăr pe care trebuie să-l recunoaștem pentru a avea o relație cu Isus este că, în mod natural, relația noastră cu Dumnezeu este ruptă. Noi am păcătuit împotriva Lui. Am făcut lucruri care sunt greșite în ochii Lui. Biblia spune: „Căci toți au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu" (Romani 3:23). Standardul lui Dumnezeu este perfecțiunea – deoarece El este absolut sfânt – și cu toții nu ajungem la acest standard. Fiecare trebuie să ne smerim înaintea lui Dumnezeu și să ne recunoaștem păcatul. Pentru a avea o relație cu Isus, trebuie să înțelegem și adevărul biblic că „plata păcatului este moartea" (Romani 6:23). „Salariile" sunt plata pentru ceea ce facem. Așadar, plata sau rezultatul păcatului nostru este „moartea" – aici se vorbește despre moartea spirituală, despre separarea veșnică de Dumnezeu în locul în care Biblia îl numește iad. Pentru a avea o relație cu Isus, trebuie să înțelegem și un al treilea adevăr – și acesta este unul minunat: Dumnezeu ne iubește în ciuda păcatelor noastre și L-a trimis pe Fiul Său Isus Hristos să moară pentru noi, ca Înlocuitor al nostru. „Dumnezeu și-a arătat marea Sa dragoste pentru noi, trimițându-L pe Hristos să moară pentru noi, când eram încă păcătoși" (Romani 5:8),. El nu a așteptat ca noi să ne curățăm actul sau să ne biruim cumva păcatul (o imposibilitate); mai degrabă, El S-a sacrificat pentru noi în timp ce noi încă eram înstrăinați de El. A ales să accepte pedeapsa pe care o meritam. El ne-a luat locul! Apoi, trebuie să recunoaștem că nu putem face absolut nimic pentru a ne salva sau pentru a contribui la mântuirea noastră. Pe baza jertfei lui Hristos, Dumnezeu ne iartă păcatele prin har, adică printr-o binecuvântare nemeritată.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru AdrianSOTL):

Iisus se scrie corect! Din ce secta faci parte?

| AdrianSOTL a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Crezi că Dumnezeu e interesat de faptul că folosești forma de Isus sau Iisus? Important e să trăim în neprihănire și să ne pocăim, trăind o viață în sfințenie și în curăție de inimă, împlinind tot ce este scris. Domnul să te binecuvinteze!

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru AdrianSOTL):

Da, cred! Dumnezeu este al adevarului si cred ca El doreste ca noi sa primim corect revelatia Sa din Biblie si din Traditie. In Biblie, numele Mantuitorului Iisus Hristos este scris cu doi i, deci trebuie respectat si nu stalcit sau modificat numele Sau, intru care tot genunchiul trebuie sa se plece, al celor ceresti, al celor pamantesti si al celor dedesubt, asa cum scrie la Filipeni cap.2. Tatal il iubeste pe Fiul, si ca orice tata, doreste ca numele Fiului Sau sa fie scris corect.
Despre modul de vietuire crestin, primesc sa fiu invatat de preotii din Biserica Ortodoxa, nu de sectele neoprotestante!

| AdrianSOTL a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Dacă ești prea mândru încât să asculți de la un,, sectant", faci ce vrei, dar să știi că...,, Dumnezeu stă împotriva celor mândri, dar celor smeriți le dă har"

Trăiești tu în ortodoxie exact așa cum scrie în biblie NU, ci voi ați desfințat porunca lui Dumnezeu și țineți tot felul de obiceiuri, multe dintre ele păgâne, care nu au nicio treabă cu creștinismul. Trebuie să înțelegi că tot ce trece peste Biblie e greșit, ceea ce Tradiția Ortodoxă o face foarte clar, calcă Cuvântul în picioare.

Referitor la forma numelui, nu e absolut nicio jignire folosirea formei Isus, știu că e în ortodoxie un mit că Isus cu un,, i", ar însemna în ebraică măgar, ceea ce e complet neadevărat, dar dacă asta e o pricină de poticnire pentru tine voi folosi,, Yeshua".

Scopul meu nu este să câștig un argument în privința doctrinei pentru că sunt 100% că ceea ce învață BOR e greșit + chiar dacă ar învăța corect, atât timp cât nu se trăiește e degeaba.

Îți spun toate astea din iubire, pentru că îmi pasă că mergi spre iad. Yeshua te iubește, dacă nu mă crezi pe mine, un sectar, întreabă-L pe El și roagă-L să-ți arate care e calea adevărată. Dacă Îl cauți din toată inima Îl vei găsi. Domnul să te binecuvinteze!