| Moisie a întrebat:

Cum apreciati faptul ca copii sunt obligati sa invete in scoala o religie care ii invata ca vor fi fericiti si vor avea de toate doar atunci cand vor muri si putrezi in morminte?
1 ) Credeti ca este o religie impusa de hotii si sarlatanii din politica care vor sa va fure ca ei sa aiba totul nu dupa moarte ci in viata aceasta?
2) Credeti ca este o educatie corecta pentru ca este facuta prin raspandirea fricii si prin santaj?
3 Sau o religie bazata pe frica si santaj este profund imorala, fapt confirmat si de realitatea romaneasca care a ajuns datorita educatiei religioase in dezastru social total?

Răspuns Câştigător
| xMayre a răspuns:

Parerea mea este ca nu ar mai trebui sa se invete religia in scoli deoarece fiecare dintre noi primim o educatie religioasa acasa care e diferita de la familie la familie.Inca de la inceputuri oamenii puternici se foloseau de religie pentru a-i supune pe cei saraci.Credeti ca acuma s-a schimbat ceva? Nici de cum.Pana si faptele din biblie trebuie gandite logic.Veti ajunge la concluzia ca unele pasaje din biblie se contrazic intre ele.

| Moisie explică (pentru xMayre):

Ai dreptate!
Cunosti versurile lui Eminescu din Imparat si proletar care incep cu "Religia, o fraza de dansii inventata/ Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug...

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca este rau ca se predeaza in scoli-daca ai dreptul si sa refuzi, sa nu participi deloc la ore pe intregul parcursului an scolar.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Ma rog, esti libera sa crezi ce vrei, dar nu inteleg de ce sa inveti o religie bazata pe minciuna, inventatat de niste sarlatani condusi de un criminal ca Saul din Tarsus si ucigasul in serie Constantin cel Mare, realigie care si-a propus sa prosteasca oamenii ca sa-i poata beli si manipula in INTRERRSUL lor?

| casian_6565 a răspuns:

Pai asteapta sa mori si o sa ai raspuns la toate intrebarile tale si o sa vezi ceea ce e adevarat si ce nu

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Cand mori nu mai vezi nimic!
Asa ca daca vrei sa vezi si sa intelegi ce vezi, trebuie sa o faci atata timp cat esti viu!

| casian_6565 a răspuns (pentru Moisie):

Religia ortodoxa inseamna dreapta credinta cea adevarata inteligentilor si exista viata dupa moarte ati auzit de rai si de Dumnezeu idiotilor, o sa vedem cine are dreptate pama la urma stati calmi