| Jay1 a întrebat:

Cum ar arăta lumea noastră văzută de cunoaşterea adevărului absolut?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cei care pretind ca ar detine adevarul absolut au fumat prea multa iarba.

| DeyCj a răspuns:

Mult mai bună.Ar exista empatie sinceră, iar fiecare din noi ar avea tot ce-și dorește, și fiecare om ar fi liber ca un animal sălbatic, necondiționat și constrâns de absolut nimic.

| mentholinks a răspuns:

Ar fi o reflectie a acelui adevar deci depinde care e adevarul. Una ar fi sa existe Yahweh Elohim Dumnezeu, alta sa fie intr-adevar Isus la putere cu iadul lui, alta daca reincarnarea este adevarata. Eu zic ca ar fi foarte bine fiindca abia cand cunoastem care este adevarul putem sa traim fara frica si total constienti de ceea ce ne poate astepta.

| StevenMetalhead a răspuns:

Aici deja depinde de ceea cum interpretăm adevărul absolut. Este anume o oarecare dogmă pe care s-o urmăm pentru că întreg univers „știe" exact ce este, în care noi putem crede sau doar ceva la nivel credibil, adică o nouă modalitate de a avea încredere în oameni prin diverse metode. Dacă e în cazul întâi atunci eu cred că astfel omul poate fi ușor manipulat, de ce? Deoarece vor fi oameni care vor conduce acest adevăr, iar dacă cineva va încerca să contrazică și să apară grupuri de de opoziționeri, atunci atunci ei vor fi nimiciți sau excluși sau mai știu eu ce. Jay, mereu există stabilitate, nu există bun infinit sau adevăr absolut, orice lucru își are plusurile și minusurile, dar cel mai convenabil este atunci când există așa zisa stabilitate. Să nu repetăm istoria, căci 1000 ani europenii au stat în robie, crezînd că ăsta-i adevărul.