| AvalohAlyn a întrebat:

Cum ar arata lumea noastra fara existenta banilor?

Răspuns Câştigător
| WeAreSmart a răspuns:

Oricum sistemul actual nu va tine mult din cauza razboaielor, neintelegerilor si a dezvoltarii stiintei. Avem tehnologii care pot inlocui toata munca fizica de pe planeta dar polticienii si bogatasii incearca prin toate puterile sa ascunda de noi acest potential. Daca masinariile ne vor inlocui atunci se va prabusi tot sistemul acesta timpit cu care miliardarii ne controleaza. Sper ca asta se va intimpla cat mai curind si oamenii isi vor da seama de importanta Proiectului Venus. Vom trai intr-o lume fara bani, politicieni, razboaie, foamete etc. Inchipuie-ti ca nu mai trebuie sa faci tot lucrul ala fizic obositor si plictisitor. Ai mai mult timp pentru dezvoltarea personala si vei trai mai ceva decat regii de pe vremuri. Noi chiar suntem la un nivel de dezvoltare foarte inalt asa ca sa producem tot ce dorim fara sa daunam naturii. Priveste la ce stare de poluare a ajuns natura, cate razboaie sunt in lume din cauxa politicienilor. Politicienii nu fac nimic decat sa amageasca si sa fure. Sistemul monetar e corupt de la sine si nu ai ce-i face. Trebuie cat mai multe persoane sa afle de alternativa lui Jack Fresco pana nu va fi prea tarziu!

23 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Daca te uiti in lumea actuala exista o lume in care banii tipariti nu exista; se fac tranzactii prin carduri bancare si alte modalitati electronice.

| Inferno a răspuns:

Un dezastru total.
Bun contra bun: Sa te cari cu fotoliul in sapte ca sa achizitionezi un televizor.

| Evolution a răspuns:

Nu cred ca îşi poate imagina cineva chestia asta.
Ar exista troc (schimb) sau un alt tip de organizare sau haos sau nu ar exista nimic.

| T0T a răspuns:

Fără bani nu ar exista nicio ordine și organizare în societatea noastră. Cum ai mai putea achiziționa produse și pentru ce ai mai munci. Banul mișcă scoietatea și lumea în care trăim.

| AvalohAlyn explică (pentru T0T):

Totusi,e o prea mare''foame de bani'' in lume.
Ar fi super daca nu ar exista bani.Banul oricum e inventia omului si ''otraveste'' multe suflete facandu-le doar niste sufletele materialiste si..doar atat.Din pacate.

| T0T a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Are și efecte negative dar fără bani nu am putea trăi într-o societate nici pe departe modernă. Ar fi un fel de harababură în tot și nu ar exista ordine. Asta mi se pare mai important. Nu pe toți îi "otrăvește" banul deci și omul se lasă pradă acestuia.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ar fi mai complicat, lumea se va misca mai greoi, schimburi in natura.S-ar reduce hotia si inselatoriile caci e mai greu sa furi 100Kg de mere sa le schimbi pe un Kg de carne.Ar muri de foame 20% din hoti si lumea ar fi mai fericita.
Cand iti va veni factura la lumina, ii vei da din livada ta 30Kg de caise vara si iarna 20Kg de prune uscate.Ca sa-ti cumperi un Ferarri, va trebui sa economisesti fasole, caci e neperisabila, dar atentie la gargarite, sau grau dar atentie la sobolani! Si in general la hotii ramasi, mai rudimentari!

| Divy a răspuns:

Pe vremuri nu existau bani schimbul se realiza prin troc.

Trocul este schimbul echitabil dintre două tipuri de mărfuri
Ex 3 kg de nuci pe un sac de orez

| dragosbogdan001 a răspuns:

Ar fi haos total, si nu am fi mai evoluati decat ca in preistorie. AlanGreenGalaxy nu prea e inteligent, daca ar fi dupa el nimeni nu ar munci, nimeni nu ar face nimic decat pentru el insisi. Iar toate marile descoperiri au fost facute de mai multi oameni. Nu am fi avut nici electricitate fara bani. Nu am fi avut... nimic! Si am fi trait de pe o zi pe alta, fiecare dintre noi. Divy cu trocul lui nu a gandit mai mult, suntem aprox 7-8 miliarde de oameni pe planete ce traim deja in case supraetajate(blocuri ma refer). Deci pamanul nu ne ajunge nici de locuit, dar apoi de muncit si de dat la schimb intre noi. Si in plus, cati saci de grau dai pentru un calculator cu procesor i7, de exemplu? laughing

| AvalohAlyn explică (pentru dragosbogdan001):

E o intrebare mai mult filosofica..mai ''inteligentule''.

| AvalohAlyn explică (pentru dragosbogdan001):

Ma refeream mai ales la pretuirea si acea ''foame egoista'' pentru bani, la materialism de care o gramada de oameni ''sufera''

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Băi, Aline, mai taci naibii! E clar ca inca iti da mamica bani de stixuri si Pepsi, dar sa stii ca un dram de materialism e bun in orice om sa fie. Egoist? Nu e egoism ca vrei sa apuci ziua de maine. Animalele mai sunt egoiste ca traiesc si ele cum pot? Supravietuirea noastra depinde de lumea materiala. Intrebarea ta a fost cum e lumea fara bani, nu ca daca n-ar mai anumite persoane materialiste.

Banii nu sunt ca sa-i pretuiesti, ci ca sa-i cheltui.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ma rog, sa zicem ca nu mai exista bani. Atunci nu mai exista materialism. Si nu mai exista nici dezvoltare, ajutor, inventii pentru un viitor mai bun. Nu mai exista nicio forma de conducere a statului, prin urmare, si ca un lant, fara forme de conducere exista doar HAOS TOTAL. Nu am fi mai dezvoltati decat triburile alea de indieni de prin toata lumea.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Si nu ma dau inteligent cum te dai tu punand intrebari aiurea si dupa aia zicand ca e o intrebare "filozofica". Eu prin intrebarea filozfica pricep intrebarea la misto, si nu este decat un pas intre aceasta prapastie dintre un misto si o intrebare filozofica.

| AvalohAlyn explică (pentru dragosbogdan001):

Am pus intrebare din start a stiinta si FILOSOFIE..si poti sa intrebi un filosof daca e intrebare filosofica sau nu..Prin intrebarea am vrut sa vad cum ati vedes voi lumea fara bani si fara materialism..asta nu e filosofare? Ma gandeam cum ar fi viata daca nu ar fi bazata pe bani si banul nu ar avea un rol asa de mare in societate sau sistemul total al vietii oamenilor nu ar fi cladit, construit si sustinut pe baza banului. daca exista viata extraterestra sunt sigur ca acolo, pe planeta lor banul nu are rolul si importanta pe care o au pe Terra sau ca sistemul lor nu e bazat pe bani sau ca o civilizatie avansata nu are nevoie de bani si materialism.O civilizatie avansata in primul rand presupune o spiritualitate(NU religie) evoluata, avansata, dezvoltata.iar spiritualitatea nu implica si nu are absolut nicio legatura cu materialismul si banii.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Poate ca asa o fi, dar in primul rand nu cred ca o civilizatie se poate dezvolta fara bani. In plus, nu ai de unde sa stii, singurele civilizatii extraterestre de care stie omenirea sunt alea din Star Wars si din flimele SF laughing

| Eastwood a răspuns:

Haos si prapad total!
Cine e mai puternic supravietuieste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am plati cu pietre si am fi toti fericiti.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Sau cu frunzesmugSau..de ce neaparat ar trebui sa platim? Poate ar fi totul gratiiiis pentru ca ar fi preaaaa muuuultaaa hrana.Ce frumos e sa visezi.

| WeAreSmart a răspuns:

WTF? ce prostii au raspuns astia? ei nu vad alt sistem decat cel monetar. Banii ne otravesc. Din cauza lor exista foamete crima razboaie! Un sistem bazat pe resurse ar fi solutia. Noi putem produce din abundenta asa ca sa avem tot ce dorim dar banii ne pun piedici. Cand se produce mai mult decat se poate cumpara se instaureaza criza de supraproductie ca cea din 1929 cand in magazine era tot dar oamenii mureau de foame si dormeau pe strazi. Acum guvernul american isi plateste fermerii ca acestia sa nu produca prea mult. Iti propun sa cauti pe youtube "Jack Fresco" un sociolog si savant care a infiintat si dezvolta Planul Venus care presupune un sistem bazat pe resurse. Are si multe raspunsuri care te vor ajuta in viata de zi cu zi.

| Porcusorul a răspuns:

Fara bani nu se poate, am ajunge la arc si sageti. Intrebarea corecta ar fi: Cum ar arata lumea noastra fara idealizarea banilor?
Din pacate, cred ca ar fi o lume mai neevoluata. Banii au fost si vor fi mereu un mod de a motiva inovatia, dezvoltarea tehnologica si progresul social. Foarte putini oameni sunt motivati doar de factori non-financiari. Este vorba de un defect al nostru. De setea de putere, de vanitate, de egoism. Este ceea ce ne caracterizeaza si nu cred ca vom scapa vreodata de aceasta povara.

| onuticuta200312 a răspuns:

Nu cred ca ar fi foarte convenabil pentru oameni dar avand in vedere faptul ca unii oameni au prea multi bani nu cred ca ar fi o varianta asa de rea...

| peanutbutterjelly a răspuns:

Depravata