| Steregoi a întrebat:

Cum ar fi societatea umana daca fiecare om ar face numai ce ar vrea el sau numai cum s-ar gândi el ca ar fi bine? Cum ar fi lumea daca nu ar exista un legiuitor moral comun sau daca lumea nu ar avea legi morale comune? Cum ar fi lumea daca nu ar exista Dumnezeu ca legiuitor moral comun pentru toți oamenii?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi un haos total si ne-am intoarce in sclavagism sau feudalism, cei puternici i-ar inrobi pe cei slabi.