| AvalohAlyn a întrebat:

Cum arata eternitatea si viata dupa moarte? Cum va fi? Ce spune Biblia despre asta? Ce ne va astepta in eternitate? Cum va fi acel loc?

Răspuns Câştigător
| Dorugar a răspuns (pentru Ineys):

Mare noroc ca tocmai Wikipedia ne spune ce este Raiul si Iadul in conditiile in care nici Dumnezeu nu a auzit de ele, si nu vorbeste despre asa ceva!
Da probabil ca preoti burtosi si lacomi care baga in cap oamenilor asemenea prostii, stiu mai multe decat stie Dumnezeu, si aici ma refer la altceva decat la mintitul si excrocatul oamenilor!

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

NU EXISTA VIATA DUPA MOARTE. In schimb exista reinviere pentru Viata Vesnica sau moarte eterna. In viata vesnica vom avea parte de o viata de neimaginat. Primul lucru va fi schimbarea acestor corpuri limitate cu altele superioare asemenea ingerilor. Apoi este promisa o vizitare a tuturor lumilor din univers. Pentru restul citeste Biblia.

| danay72 a răspuns:

Viata in paradisul pamantesc, care va fi dupa sfarsitul lumii, va fi frumoasa.Isaia65:20-25,35:5,6,11:6-9,25:8,Apocalipsa21:3-5,Psalmi72:12-14

| minrest a răspuns:

Detalii nu se cunosc. Tot ce se stie e ca oamenii care L-au cunoscut pe Dumnezeu si L-au iubit se vor simti impliniti, iar cei ce L-au respins vor simti ca si-au ratat destinul, dar alte amanunte nu cunoastem, pentru ca ne-ar abate atentia la lucruri secundare. Salut.

| Dorugar a răspuns (pentru minrest):

Uaaauuuu!
Oameni l-au cunsoscut pe Dumnezeu?
Uaaauu dar asta e tare de tot, pai tu stii ca in Biblie termrnul de "cunoscut" se foloseste pentru exprimarea unui act sexual intre doua personaje bdin Biblie, pina si in topicul anterior cel care incepe cu "Rusinat de relatia sexuala dintre Adam si Eva" vezi ca userul IvanMihai zice exact acelasi lucru si anume ca "a cunoaste" inseamna in religie ca face sex cu cineva"!
Asa ca te intreb, cine l-a iubit = regulat, pardon "cunoscut", pe Dumnezeu?
Cumva sfantul Apostol Ioan falus de aur?

| IvanMihai a răspuns (pentru Dorugar):

Nu pot să cred că ai scris asta!
In Biblie termenul "a cunoaste" inseamna "a face sex cu cineva" doar intr-un anumit context (nu intotdeauna)!
Biblia contine multe metafore, care nu trebuie sa fie luate literalmente (cred eu)!

| minrest a răspuns (pentru Dorugar):

Da, in Biblie verbul ''a cunoaste'' se foloseste si ca eufemism pentru ''a face sex'', iar de obicei se foloseste cu sensul propriu. Din asta tu ai inteles ca, citez: ''a cunoaste inseamna in religie a face sex cu cineva''. Inseamna in religie? Atata poti? Salut.

| Dorugar a răspuns (pentru minrest):

Rest in peace, bah omul care l-a cunoscut pe Dumnnezeu, hahahahaha
Stiinta nu a descoperit nici cel mai mic indiciu al existentei lui, si tu l-ai cunoscut! Hahahahaah ce taaare!

| Dorugar a răspuns (pentru IvanMihai):

Si tu cret´zi ca daca nu a faut sex cu Dumnezeu inseamna ca l-a cunoscut?
Nu ma fa sa ma stric de ras, pentru ca de cunoscut nu l-a cunoscut nimeni de pe planeta Terra, chiar daca uni aberati de droguri au avut impresia asta

| sublime89 a răspuns:

Viata eterna ar fi atat de "frumoasa", incat ai implora toti zeii sa-ti permita sa mori.

| Dorugar a răspuns:

Biblia spune multe prostii, pentru ca in Biblie vorbesc mult oamenii si mai putin Dumnezeu, si oamenii spun prostii.
Dar Dumnezeu nu vorbeste de nicio viata vesnica dupa moarte ci de un loc in care stau sufletele celor morti ca niste UMBRE fara viata.
Trebuie sa devii un bun crestin ca sa ajungi sa crezi ca umbrele traiesc, si mai ales vesnic!
Dar parerea mea este ca dupa moarte vom deveni exact ceea ce am fost si inainte de a ne naste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trăim în timpul judecății de cercetare când soarta fiecărui om este hotărâtă pentru viață sau moarte. La venirea lui Isus se va fi fost hotărât deja cine sunt cei salvați.

Numai Dumnezeu e nemuritor. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/timotei-1/6/16/#16 ) Toate ființele pe care le-a creat au viață numai în măsura în care o primesc de la El. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/fapte/17/28/#28 )

Morții nu știu nimic. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/eclesiastul/9/5/#5 ) Moartea e opusul vieții. Când omul moare se întoarce în țărână și inconștiență unde rămâne până la înviere. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/3/19/#19 )

Învierea are loc la Revenirea lui Isus.
Și se face în 3 etape. Mai întâi va fi o înviere mixtă (și buni și răi) și parțială (nu toți) ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/daniel/12/2/#2 ). Acești oameni înviați vor fi martori la apariția pe cer a lui Isus. Printre ei vor fi și cei ce L-au străpuns. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/apocalipsa/1/7/#7 )

Urmează prima înviere generală, în care înviază cei drepți - cei salvați din păcat. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/apocalipsa/20/6/#6 ). Cei drepți care erau deja în viață, împreună cu cei drepți înviați la prima înviere Îl vor întâlni pe Isus în văzduh. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/tesaloniceni-1/4/17/#17 ) Urmează 1000 de ani timp în care în Cer are loc judecata celor răi. Pentru fiecare este hotărâtă o pedeapsă pe măsura faptelor. În acest timp Satan este legat - nu mai are pe cine să înșele. Poate doar să cugete la rezultatul răzvrătirii lui. În acest timp se face și judecata îngeilor căzuți la care sfinții sunt prezenți ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/corinteni-1/6/3/#3 ).

După mia de ani, sfinții se întorc împreună cu cetatea Noului Ierusalim. Are loc a doua înviere generală - cea în care înviază cei pierduți. Are loc executarea sentințelor prin focul care vine de la Dumnezeu. Același foc curăță pământul și îl înnoiește. Noul Pământ va fi apoi locuința veșnică a celor mântuiți. Niciun rău nu va mai fi, pentru că Universul a fost readus la starea de dinainte de apariția păcatului. Nenorocirea nu va mai veni ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/naum/1/9/#9 ), lecția dureroasă a fost învățată. Nimeni nu mai pune la îndoială guvernarea divină.

Un singur lucru va aminti de răul care a existat: urmele rănilor din mâinile Mântuitorului. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/zaharia/13/6/#6 )

Noul Pământ va fi asemănător cu ce era înainte de căderea în păcat. Deși sfinții vor avea trupuri glorificate, totuși va exista o realitate fizică. Pe Noul Pământ va exista vegetație, animale, vom mânca din rodul pomilor ș.a.m.d. Diferența enormă va fi că nu va exista păcat și deci nici urmările lui (boală, durere, moarte). În plus vom putea vizita întregul Univers. Sau pe toate dacă sunt mai multe. :) Vom fi din nou alături de marea familie a lui Dumnezeu. Oaia pierdută - planeta Pământ - va fi adusă în staulul Cerului. În plus, tronul lui Dumnezeu va fi mutat pe Noul Pământ. Vom studia și vom cuceri noi și noi ținte, nimic nu ne va limita dezvoltarea științifică.

Când fiii lui Dumnezeu, reprezentați ai planetelor locuite se vor întâlni, nu va fi un Satan care să se laude că vine de la cutreierarea pământului ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/iov/1/7/#7 ), ci stăpânirea Pământului va fi redată omului salvat. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/5/5/#5 )

Merită citit:
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/apocalipsa/22/

| alexandruiasi a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine spus.

| hypothesis a răspuns (pentru anonim_4396):

Are o anumita logica ce spui si un anumit fir narativ, insa am o intrebare pentru tine. Cum percepi tu vesnicia si cum iti inchipui ca va fi capacitatea omului de a memora/de a retine lucrurile ce se intampla acolo? Crezi mai mult ca sigur ca nu te vei plictisi/nu va aparea monotonia timp de o vesnicie. Cum suntem noi acum, este imposibil, insa incerc sa-mi imaginez si eu in ce fel de stare vom fi atunci de a rezista acestei monotonii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru hypothesis):

Lui Adam și Evei li s-a spus: Creșteți, înmulțiți-vă, umpleți pământul. Erau deja maturi, dar ar fi putut să crească în cunoștință și înțelepciune la infinit.

Ne-am învățat cu ideea că suntem singurii locuitori ai Universului. Chiar și așa am avea ce învăța, ar fi suficiente provocări. Eu cred într-un Univers care mișună de viață. Habar n-avem câte lucruri minunate sunt la sute de mii de ani lumină.

De fapt asta și spune Biblia: http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/corinteni-1/2/9/#9

Îți place Geografie? Îți place să călătorești? Nu va fi nevoie de vize.
Filosofie? Îl vom vedea pe Dumnezeu față-n față - ceea ce acum e imposibil, fiindcă natura noastră păcătoasă nu ar rezista. Dar Adam și Eva vorbeau cu Dumnezeu deseori.
Istorie? Vor fi oameni din toate timpurile acolo.

Medicii o vor duce rău, că nu vor avea de lucru. :)
Oricum, judecata care se face e exact cu acest scop: să ajungă pe Noul Pământ numai ființe pregătite pentru acel loc. Cei ce iubesc păcatul nu vor ajunge, nu pentru că e Dumnezeu rău, ci pentru că ar fi cel mai rău lucru pentru ei să fie condamnați la o viață veșnică lipsită de păcatele la care nu vor să renunțe...

Pedepsirea celor pierduți e o funcție a iubirii divine.

Nu va fi nicio monotonie lângă o ființă care când strănută apar universuri. :)