| AvalohAlyn a întrebat:

Voi v-ati bucura sa existe viata dupa moarte, eternitate, vesnicie sau pur si simplu o altfel de existenta dupa ce mori? Multe religii si filosofii sustin ca exista "ceva" dupa moarte.Dar fiecare vede eternitatea in mod diferit.De cand s-a nascut omul exista filosofia vietii dupa moarte..Sincer,care este posibilitatea sa existe ceva dupa moarte? Eu m-am intrebat mereu ce este dupa moarte, asta e intrebarea cea mai mare a mea.dar oricum nu vreau sa aflu prea repede.

Răspuns Câştigător
| dragodana a răspuns:

Salut! Cred in Dumnezeu si mai cred ca nu exista Rai si Iad.Cred ca exista o viata viitoare.De unde atatea suflete? Cred ca sunt refolosite.Deci,cumva,este viata dupa moarte, dar alta.

9 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

"filosofia" vietii dupa moarte NU s-a nascut "cand s-a nascut omul" thinking
REALITATEA aceasta (pentru mine cel putin) este SINONIMA CU EXISTENTA lui DUMNEZEU.

Stiu ca tu crezi in El, si atunci nu pot sa nu ma intreb,... de ce pui astfel de intrebari tendentioase? thinking sad

| AvalohAlyn explică (pentru milan9):

Nu e o intrebare tendentioasa,pur si simplu intreb din curiozitate si sa-ti spun sincer cred in Dumnezeu, cred si in viata dupa moarte dar ca orice om imi pun multe intrebari, am multe curiozitati, ma intreb mereu si analizez daca e asa, daca nu e asa...sad Ma framanta intrebarile existentiale.happy

| sublime89 a răspuns:

Cele mai mari sanse sunt sa nu fie nimic dupa moarte, dar chiar si daca ar fi ceva, nu ar semana deloc cu miturile religioase umane in legatura cu acest subiect. Sa nu te astepti sa vezi rai sau iad, sau alte povesti de acest gen. Sunt basme copilaresti. Daca omul vrea sa isi dea seama ce fel de existenta ar mai putea avea dupa moarte, ar trebui mai intai sa vada in ce Univers traieste, care e locul lui in spatiu si timp, si care e originea lui pe aceasta planeta. Odata ce vezi ca am evoluat din animale, si ca primatele sunt rudele noastre cele mai apropiate, e cam greu sa-ti mai imaginezi o viata dupa moarte.

| mentholinks a răspuns:

Doar Dumnezeu care ne-a creat ne poate darui viata vesnica.

| Dorugar a răspuns:

Nu de loc! Si asta pentru ca cel cre promite viata este Christosul care se recunoaste singur ca este Seful Cheilor Iadului, in Apoc1>18!
Si sa-ti petreci viata vesnica intr-un cazan cu smoala in Iad...nu mi se pare de loc atragator!

| drutzix a răspuns:

Hmm e o intrebare destul de grea. As vrea sa traiesc vesnic? Desigur ca da, dar daca stai sa te gandesti putin eternitatea poate fi extrem de plictisitoare, faptul ca nu traim vesnic ne da sens vietii si din cauza asta nu lasam pe maine toate activitatile.
Nu cred ca exista 'ceva' dupa moarte iar faptul ca multe religii si filosofii au acest concept nu inseamna ca el exista ci arata faptul ca ne este frica de moarte si de necunoscut asa ca alegem sa ne prefacem ca stim in loc sa acceptam faptul ca inca nu cunoastem. Creierele noastre nu se descurca foarte bine cu necunoscutul, asa s-au nascut superstitiile si religiile.

| godless1859 a răspuns:

Eu cred, de exemplu cred in reincarnare.

| AvalohAlyn explică (pentru godless1859):

Ce te-a facut sa crezi in reincarnare? De curiozitate.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut