| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Intrebari de la ateu catre atei:
Ati citit biblia?
Ati citit-o dupa sau inainte sa deveniti atei?
Pentru ateii care au citit biblia : De ce ati facut asta?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Din acelasmotiv din care un istoric (eventual ateu) citeste Codex Aureus.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Depinde cu ce scop ati citit-o.

| Zenithf a răspuns:

Eu nu sunt ateu, dar sunt un pic indreptat spre agnostic. In sensul ca nu prea cred/nu ma incred in religie, preoti samd.
Am citit, dar nu integral. Sunt unele capitole pe care pur si simplu nu am putut sa le bag la dibla. Stii si tu, ala in care zice ca x nascu pe y care nascu pe z samd. Pana la urma am inteles scopul lor, in sensul ca prin ele dovedeau ca cutare este stranepotul regelui cutare.
Am facut-o si pentru ca am fost stimulat de bunica mea, si apoi pentru ca am crezut ca asa este bine.

| HaDeS20 a răspuns:

Nu am citit biblia pentru ca am lucruri mai bune de facut. In schimb, cunosc destule chestii referitoare la credinta. Prefer sa ii trimit scrisori lui Mos Craciun decat sa citesc biblia.

| RAY a răspuns:

Ati citit biblia?
sincer nu am citit biblia, dar cand am vazut cei cu vt chiar nu am timp de asemenea carte sa o citesc

| RAY a răspuns:

34. Sa nu credeti ca am venit s-aduc pacea pe pamant; n-am venit sa aduc pacea, ci sabia.
35. Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama sa si pe nora de soacra sa.
36. Si omul va avea de vrajmasi chiar pe cei din casa lui.
37. Cine iubeste pe tata ori pe mama mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine; si cine iubeste pe fiu ori pe fiica mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine.

Evanghelia după Matei (cap. 10)

| DyNo a răspuns:

Numai sunt ateu.
Inainte sa devin ateu, am citit-o, doar ca sa vad ce bazaconii se afla in ea, eram constient ca este o simpla carte de povesti ca oricare alta, care nu are valoare divina.

| DyNo a răspuns (pentru DyNo):

Si dupa citirea ei, tot am ramas la concluzia ca este doar o carte de legende ale evreilor de acum cca. 2000 de ani.

| TrentonChase a răspuns (pentru DyNo):

In ce divinitate crezi?

| DyNo a răspuns (pentru TrentonChase):

Nu cred in nici o Divinitate despre care s-a mai scris. Nu cred in zeii biblici, deoarece sunt barbari, cruzi... si multe altele si daca Dumnezeu exista, in mod sigur nu se scrie despre el in acele carti.

| TrentonChase a răspuns (pentru DyNo):

Ok, multumesc pentru lamurire, tousi ti-as ramane recunoscator daca mi-ai raspunde totusi la intrebare...

| DyNo a răspuns (pentru TrentonChase):

Nu cred in nici o Divinitate, care sa existe in vreo religie.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Dupa ce am citit biblia am devenit ateu.Sincer radem cu lacrimi cand citeam!

| Vlelupu a răspuns:

Am citit-o.

Eu nu cred in religii, dar consider ca exista un "soft" divin in Univers. De asemenea, nu cred ca suntem singura civilizatie din Univers.

Am citit Biblia, partial, cu mult timp in urma. Nu mi-a spus mare lucru atunci. Am reluat citirea ei, in amanunt odata cu aparitia cartii "Mantuirea de dupa cumplita ratacire" a scriitorului Pavel Corut. Am vrut sa verific teoriile expuse si citatele date de acest scriitor si le-am gasit exacte si, din punctul meu de vedere, corecte. Dar acest lucru nu inseamna ca toti trebuie sa imbratiseze aceste teorii. Fiecare e liber sa creada in ce doreste, cum doreste, cat doreste, cand doreste.