| AuroraLaptelui a întrebat:

Cum au ajuns oua sub crucea unde a fost rastignit Iisus?

Răspuns Câştigător
| Cbl_Ciochi_1997 a răspuns:

Unele legende spun ca acele oua au fost aduse de unele din mironositele care erau impreuna cu Fecioara Maria, pe cand alte legende spun ca acele oua de fapt nu s-au inrosit din sangele lui Iisus atunci cand era pe cruce, ci din sangele lui din mormant atunci cand fecioara Maria a fost la mormantul Sau cu niste oua intr-un cos si a iesit sangele Domnului si atnic s-ar fi inrosit...P.S.:Olimpic la religie. FUNDA?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu e cam mult sa mai ajunga si oua sub cruce? Nu vad de ce trebuiesc justificate toate obiceiurile prin minciuni evidente. Parca daca e un obicei pagan preluat de crestini se intampla vreo nenorocire. Ca sa iti raspund: In nici un fel. Nu au fost oua sub cruce. Salut.

| sublime89 a răspuns:

Utilizatorul "minrest" are dreptate. Povestea asta cu ouale sub cruce a fost inventata ca sa justifice obiceiul pagan de a vopsi oua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andi, astea-s basme. Nu te iau la mișto deși ai merita. Gândește și tu înainte să pui o întrebare.