| goldheart a întrebat:

Dc crucea este cel mai important semn din crestinism? Ce dovezi avem ca Iisus a fost rastignit pe o cruce, si nu pe un simplu stalp?

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Cea mai simplå teologie a crucii este Omul-Hristos råstignit pe ea, cu bratele întinse, într’un suprem gest de iubire si de iertare adresat omenrii de atunci si de oricând.
Apoi :
Cor 1 :
17 Căci Hristos nu m-a trimis ca să botez, ci să binevestesc, dar nu cu înţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos.
18. Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
Apoi :
Ce intelegem noi din cele spuse de Sf Ap :Cuvântul de cruce este smintealã pentru iudei, nebunie pentru pãgâni, dar pentru noi (crestinii /Ortodocsi) mântuire,'' spune Sf. Apostol Pavel"

16 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Obiectul pe care erau răstigniți ăia avea forma literei T, & nu era de loc o cruce!

| Rapplex a răspuns:

1.crucea a fost obiect de tortura, deci nu cred ca daca cineva i-ar ucide mama cuiva cu un pistol, acel om isi va pune simbol pistolul(rusine crestinismului; divinizeaza obiectul de tortura al mantuitorului)
2.rastignirea lui Iisus a avut loc
3.nu se stie cum arata crucea, mai nou, pe baza cercetarilor, se spune ca ar fi fost in forma de T.
4.nu exista divinitati

| SaveTheNature a răspuns:

In primul rand Biblia
In al 2 -lea rand se stie ca si inainte de Isus oamenii erau crucificati(talharii,criminalii). Scrie si in cartile de istorie despre crucificarea oamenilor.
Si Isus a fost crucificat la comanda lui Pilat.
Si cartile de istorie si Biblia, sI Coranul comfirma existenta lui Pilat.
E o certitudine ca Isus a fost crucificat.
Lucrurile sunt clare.
Isus s-a jertfit, a fost chinuit, batut si scuipat, pentru ca noi sa credem.
Sa ne arate cat ne iubeste si sa ne scape de pacate.
E ca un gest ca atunci cand un om ia vina asupra lui ca alt om sa nu fie pedepsit.

| Rapplex a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca insasi marele "Fiu al lui D-zeu" nu a reusit sa le dovedeasca oamenilor ca exista D-zeu, nu stiu la ce va mai ambalati atat cu "dovezile", voi crestinii.

| Anonymus314 a răspuns:

In primul rand Sfanta Cruce gasita de Sfintii Constantin si Elena.

| Damasc a răspuns:

Dar ce dovezi avem ca Isus chiar a existat? Vezi...o multime de intrebari, dar fara raspunsuri.
@PeaceInHeaven, bibilia este o dovada a nimic!

| Dreamer a răspuns:

Ceea ce foarte multi oameni nu stiu este ca noi nu ne inchinam la acea cruce pe care a murit Iisus, acel instrument de tortura care conform istoriei in acea vreme nici macar nu arata ca o cruce ci arata asa T. Noi ne inchinam la,, crucea'' formata de trupul lui Iisus in momentul rastignirii, adica insusi trupul lui formeaza o cruce, caci el nu era rastignit pe o cruce...pe acea vreme,, cruciile'' se faceau in forma de T pentru ca erau mai simplu de facut.

| Urzi23 a răspuns (pentru Dreamer):

Dreamer a răspuns:
Ceea ce foarte multi oameni nu stiu este ca noi nu ne inchinam la acea cruce pe care a murit Iisus, acel instrument de tortura care conform istoriei in acea vreme nici macar nu arata ca o cruce ci arata asa T. Noi ne inchinam la,, crucea'' formata de trupul lui Iisus in momentul rastignirii, adica insusi trupul lui formeaza o cruce, caci el nu era rastignit pe o cruce...pe acea vreme,, cruciile'' se faceau in forma de T pentru ca erau mai simplu de facut.

Urzi23 in dialog :

"Pilat a scris o însemnare, pe care a pus-o deasupra crucii, și era scris: Iisus din Nazaret, Regele Iudeilor." (traducerea expresiei latine: Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum). Daca era un T pune tu inscriptia pe el ca eu nu stiu cum.
Apoi :
ioan 19 :
19 Iar Pilat a scris şi titlu şi l-a pus deasupra Crucii. Şi era scris: Iisus Nazarineanul, Împăratul iudeilor!
20. Deci mulţi dintre iudei au citit acest titlu, căci locul unde a fost răstignit Iisus era aproape de cetate. Şi era scris: evreieşte, latineşte şi greceşte.
Apoi :
Ciudat sa nu fi stiut acum 2000 de ani ca o cruce nu este, un amarit de stilp cum spun unii, sau doi pari in T cum spune partea "ailalta".Mai ramine sa fortezi interpretarea si sa spui ca Mintuitorul avea textul legat cu sfoara de git, ca romanii nu inventasera scara sa urce sus si le tusea sa faca un brat mai inalt.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

De fapt Isus nu a murit pe cruce. El a murit intr-un mos pit la un concert Cannibal Corpse. A transformat berea-n vin si s-au enervat gastile de motociclisti pe el. Scrie-n Biblie. Evanghelia dupa SuperMario, cap 7, versetul >9000.

| goldheart explică:

Aha...mai concret se poate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cabron feat. Alex Velea - Digital (Original Radio Edit by HaHaHa Production)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca a fost rastinit pe cruce, ce dovada ai ca nu a fost? ai vreuna? apare in istorie faptul ce primi crestini erau pusi pe cruce de ce simbolizeaza asa mult? inseamna pentru ca puterea cruci inseamna sacrificiul lui isus facut pentru salvarea oamenilor si spalarea pacatelor
ps raspuns religios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bogdanas merita oscar, are dreptate omul cum sa stie are doar 16 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma chiar asa.ce dovezi ai? si daca ai avea ai crede? dar daca nu ai ce crezi? si daca te conving? nu ca as tine neaparat ca nici in c.r nu ma doare de ce crezi sau nu crezi tu.dar daca? dar nu-ti fa iluzii.nu am de gand. poti crede in stalpul tau? in timp ce eu imi duc crucea mea? atunci, esti liber cum si eu sunt.

| bogdanas a răspuns:

De unde vrei sa stiu?