| Ioananis a întrebat:

Iisus chiar a fost rastignit?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Era la modă crucificarea/răstignirea condamnaților in imperiul roman

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar. Unii pocăiți la care nu le place ideea crucii, îl întind cu mâinile în sus și spun că nu a fost pe cruce, ci pe un lemn. Alții spun că nu era străpuns de cuie prin mâini, care nu ar fi rezistat la greutatea lui, ci prin antebrațe, la încheietură. Sunt creștini în unele țări catolice, care retrăiesc cu mare intensitate patimile lui Isus și le apar stigmate, răni pe mâini în locul unde au fost străpunse de piroane mâinile lui Isus. Ei consideră aceasta un miracol și o binecuvântare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident. Dacă n ar fi fost, n am fi putut fi mântuiți

| Crescent a răspuns:

Nu cred ca stie nimeni asta cu siguranta