| 1234568807 a întrebat:

Cum au aparut miturile despre rai si iad daca nu exista nicio dovada a existentei lor?

25 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Paganii aveau nevoie de motivatie serioasa pentru a se converti la crestinism. De aceea a fost inventata faza cu iadul.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru doctorandus):

Iadul exista si in mitologia greaca, inainte de crestinism! Se numea infern, iar Satana se chema Hades

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Bun, majoritatea evreilor credinciosi de azi nu cred in iad. De ce? Pentru ca nu este o credinta evreiasca.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru doctorandus):

Iadul si Satan apar concret in Noul Testament si nici atunci nu sunt foarte des mentionati.Insa evreii nu cred in Noul Testament, asta e motivul pentru care pentru ei nu exista Iad.

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Adventistii si Martorii lui Iehova urmeaza Noul Testament, dar nu cred ca exista iad.

| RAY a răspuns:

Nici unde în Biblie nu scrie ca Dumnezeu a creat raiul sau iadul sau ideea de suflet, o data mort numai exista și asta e, Lazăr nici nu a știut de el când la înviat Iisus, nu e cam ciudat asta, scopul creației era mesia atât, iar scopul creștinismului este învierea lui Iisus, cei care accepta vor petrece inițial 1000 de ani cu Iisus fiind conducător iar restul se vor odihni pe veșnicie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca orice mit. Miturile nu au nevoie de dovezi.

| 1234568807 explică (pentru sadrian46):

Da, dar un motiv pentru care au aparut aceste mituri trebuie sa fie

| Holiday a răspuns:

La fel ca cele despre pisica neagra care iti taie calea.

| 1234568807 explică (pentru Holiday):

Corect, sau ca si mormantu lui isus din israel, de acolo cred ca vine si manipularea religioasa, mormantu este gol dar a gasit biblia o modalitate sa pacaleasca credinciosii spunand ca isus a inviat laughing

| Holiday a răspuns (pentru 1234568807):

Singurii martori oculari, evreii, au constatat clar ca Isus a fost doar un schizofrenic. Altfel, daca ar fi fost intr-adevar asa zisul Mesia pe care il asteapta conform religiei lor, crezi ca nu l-ar fi adoptat ca atare?!

| SG1995 a răspuns:

Din dorința omului de a nu-și pierde existența.

| 1234568807 explică (pentru SG1995):

Ceea ce este o mare tampenie, odata ce ai murit, ce te mai intereseaza de existenta? Asa e viata, ne nastem, traim si murim, si dupa nimeni nu o sa mai stie ca am existat, raiul si iadul sau reincarnarea sunt niste mari minciuni ale bibliei

| LordCristobal a răspuns:

Au aparut din perioada Antichitatii si au fost create cu rolul de ai ajuta pe oameni sa nu se teama de moarte si sa ii faca sa creada ca si dincolo de moarte mai exista ceva.

| 1234568807 explică (pentru LordCristobal):

Pentru mine mai degraba ar fi mai bine sa nu mai existe nimic dupa moarte laughing

| RAY a răspuns (pentru 1234568807):

Biblic asa e

| Seba2013 a răspuns:

Pai tu vezi in lumea asta rai? Eu nu vad decat ca ii apuca viermii, putoarea, degradarea. Bogatiile si tot din lumea sunt vanitate. Doar cel care este bogat fata de Dumnezeu ajunge in rai. Cei care se chinuie sa castige lumea asta o vor pierde. Doar cel care o pierde va castiga cu adevarat.

| 1234568807 explică (pentru Seba2013):

Eu ma refer la raiul de dupa moarte, eu nu cred in asa ceva

| SingleForOne a răspuns:

Când omul a început să gândească mai logic, s-au găsit modalități de a controla comportamentul oamenilor să fie sau să nu fie violenți, să răsplătească pe cei vrednici, să pedepsească pe cei păcătoși.
Mult mai rațional decât atât, s-au gândit ce se întâmplă după moarte, cine suntem, de ce trăim, cum e formată lumea, etc. Plus, în anumite momente, conform religiei lor, s-au rugat ca viața sau Dumnezeu să răsplătească pe X, să pedepsească pe Y, să izbucnească un vulcan, să apară animale, să fie an bun de recoltă, și a mers destul de bine în majoritatea cazurilor.
Cam asta a fost realitatea, fiecare era pe interese. Până când a apărut povestea cu Moise, Iisus, și toate celelalte. Ideea e simplă, și ușor de înțeles din Decalog. Dar nu este îndeajuns, când vremurile se înnegresc, scoatem ce este mai rău din noi, ca oameni. Cât despre dovezi, se găsesc în cărțile specifice acelor mituri sau religii, se găsesc scrisuri în alte izvoare scrise de alții, sunt dovezi istorice și cronologice, plus experientele reale ale multor oameni cand au fost în pragul morții.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Sunt revelatii divine.

| Pocait01 a răspuns:

Prin dovezi te referi ca dovezi Biblice sau dovezi așa cum "nu sunt dovezi ale existenței divinității"?

| 1234568807 explică (pentru Pocait01):

Da, prin biblie, cum au aparut acele basme din biblie? Cum stie biblica ca exista rai si iad fara sa aiba nicio dovada? Nu ai de unde sa stii ce se intampla dupa moarte oricine ai fi, poti doar sa te orientezi catre propiile credinte

| RAY a răspuns (pentru 1234568807):

Nu scrie de asa ceva în biblie

| Pocait01 a răspuns (pentru 1234568807):

În NT sunt mai multe versete de atenționare la ce vei păți dacă nu crezi în Domnul Isus decât sunt pentru ce vei primi dacă vei crede. Nu se poate să nu înțelegi că sunt două locuri separate în care pot ajunge oamenii după venirea Domnului.

Înțeleg din răspunsurile tale că nu prea te interesează răspunsul unui credincios. Dar ca un ultim răspuns la întrebările tale pentru mine: Dumnezeu știe că ce a pus în noi(sufletul viu Gen. 2:7) va trăi veșnic pentru că este din El care El este veșnic, de aceea sunt locuri separate pentru sufletele oamenilor. Știm lucrurile acestea din Biblie pentru că Biblia este Cuvântul Său.
Depinde de tine dacă-ți lași sufletul murdar de păcate(Gen. 6:3) sau
nu(Rom. 3:21-22, 6:23)

| 1234568807 explică (pentru Pocait01):

Da, ca esti neaparat obligat sa crezi in dumnezeu ca sa nu ajungi in iad, sau ce? Fiecare are opinii diferite, daca religia te obliga sa crezi in ea, inseamna ca nu e atat de buna pe cat se pare, si ce poti patii pana la urma? Esti tu sigur ca exista acel dumnezeu?