| al3xutzu a întrebat:

Cum au incaput cate un animal din fiecare specie in Arca lui Noe? Timp de jumatate de an,ce au mancat? Nu li s-au atrofiat muschii? De ce nu s-au gasit dovezi ca "Tot pamantul a fost acoperit de ape"?
Dumnezeu, criminalul, a ucis multi credinciosi doar pentru necredinta unora? De ce nu a pocnit din degete sa ii omoare pe necredinciosi? Este omnipotent omniprezent etc...

49 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Cea mai tâmpită poveste din Biblie este cea cu Potopul!
Am mai scris despre idiotul basm cu potopul mondial, dar nimeni nu le-a luat în seamă!

| MMihai a răspuns:

Pentru un creștin tot cea ce este scris în Biblie este foarte corect și foarte adevărat!

Ce părere ai despre basmul cu Potopul mondial și Arca lui Noe?

1) Cum a adunat Noe toate animalele alea?
2) Cu ce a hrănit Noe animalele carnivore în perioada când ele se aflau în Arcă?
3) Cum a asigurat Noe lumina necesară animalelor din Arcă în perioada când ele se aflau închise în Arcă?
4) Animalele vii beau apă, mănâncă și fac pișu și caca.
Dacă ai animale în spații închise, atunci trebuie să faci curat evacuând excrementele și urina.
Familia Lui Noe avea prea puțini membrii ca să salubrizeze corect toată acea menajerie.
5) Cum a asigurat familia Noe climatizarea necesară la animalele alea, (că urșii polari trebuiau să stea într-un interval termic, iar leii în alt interval termic?)
6) Animalele intră în ape și se spală, dar și scapă astfel de o parte din insectele parazite.
Cum rezolvau pe Arcă, familia Noe o asemenea problemă?

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/6/
13. Atunci Dumnezeu a zis lui Noe: "Sfarsitul oricarei fapturi este hotarat inaintea Mea, fiindca au umplut pamantul de silnicie; iata, am sa-i nimicesc impreuna cu pamantul.
14. Fa-ti o corabie din lemn de gofer; corabia aceasta s-o imparti in camarute si s-o tencuiesti cu smoala pe dinauntru si pe din afara.
15. Iata cum s-o faci: corabia sa aiba trei sute de coti in lungime, cincizeci de coti in latime si treizeci de coti in inaltime.
16. Sa faci corabiei o fereastra, sus, lata de un cot; usa s-o pui in latura corabiei; si sa faci un rand de camari jos, altul la mijloc si altul sus.
17. Si iata ca Eu am sa fac sa vina un potop de ape pe pamant, ca sa nimiceasca orice faptura de sub cer, care are suflare de viata; tot ce este pe pamant va pieri.
18. Dar cu tine fac un legamant; sa intri in corabie, tu si fiii tai, nevasta ta si nevestele fiilor tai impreuna cu tine.
19. Din tot ce traieste, din orice faptura, sa iei in corabie cate doua din fiecare soi, ca sa le tii vii cu tine: sa fie o parte barbateasca si o parte femeiasca.
20. Din pasari dupa soiul lor, din vite dupa soiul lor si din toate taratoarele de pe pamant dupa soiul lor, sa vina la tine inauntru cate doua din fiecare soi, ca sa le tii cu viata.
21. Si tu ia-ti din toate bucatele care se mananca si fa-ti merinde din ele, ca sa-ti slujeasca de hrana tie si lor."
22. Asa a si facut Noe: a facut tot ce-i poruncise Dumnezeu.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/7/
Genesa (Facerea) 6
1. Cand au inceput oamenii sa se inmulteasca pe fata pamantului si li s-au nascut fete,
2. fiii lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase; si din toate si-au luat de neveste pe acelea pe care si le-au ales.
3. Atunci Domnul a zis: "Duhul Meu nu va ramane pururi in om, caci si omul nu este decat carne pacatoasa: totusi zilele lui vor fi de o suta douazeci de ani."
4. Uriasii erau pe pamant in vremurile acelea si chiar si dupa ce s-au impreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor si le-au nascut ele copii: acestia erau vitejii care au fost in vechime, oameni cu nume.
5. Domnul a vazut ca rautatea omului era mare pe pamant si ca toate intocmirile gandurilor din inima lui erau indreptate in fiecare zi numai spre rau.
6. I-a parut rau Domnului ca a facut pe om pe pamant si S-a mahnit in inima Lui.
7. Si Domnul a zis: "Am sa sterg de pe fata pamantului pe omul pe care l-am facut, de la om pana la vite, pana la taratoare si pana la pasarile cerului; caci Imi pare rau ca i-am facut."
8. Dar Noe a capatat mila inaintea Domnului.
9. Iata care sunt urmasii lui Noe. Noe era un om neprihanit si fara pata intre cei din vremea lui: Noe umbla cu Dumnezeu.
10. Noe a nascut trei fii: Sem, Ham si Iafet.
11. Pamantul era stricat inaintea lui Dumnezeu, pamantul era plin de silnicie.
12. Dumnezeu S-a uitat spre pamant si iata ca pamantul era stricat; caci orice faptura isi stricase calea pe pamant.
13. Atunci Dumnezeu a zis lui Noe: "Sfarsitul oricarei fapturi este hotarat inaintea Mea, fiindca au umplut pamantul de silnicie; iata, am sa-i nimicesc impreuna cu pamantul.
14. Fa-ti o corabie din lemn de gofer; corabia aceasta s-o imparti in camarute si s-o tencuiesti cu smoala pe dinauntru si pe din afara.
15. Iata cum s-o faci: corabia sa aiba trei sute de coti in lungime, cincizeci de coti in latime si treizeci de coti in inaltime.
16. Sa faci corabiei o fereastra, sus, lata de un cot; usa s-o pui in latura corabiei; si sa faci un rand de camari jos, altul la mijloc si altul sus.
17. Si iata ca Eu am sa fac sa vina un potop de ape pe pamant, ca sa nimiceasca orice faptura de sub cer, care are suflare de viata; tot ce este pe pamant va pieri.
18. Dar cu tine fac un legamant; sa intri in corabie, tu si fiii tai, nevasta ta si nevestele fiilor tai impreuna cu tine.
19. Din tot ce traieste, din orice faptura, sa iei in corabie cate doua din fiecare soi, ca sa le tii vii cu tine: sa fie o parte barbateasca si o parte femeiasca.
20. Din pasari dupa soiul lor, din vite dupa soiul lor si din toate taratoarele de pe pamant dupa soiul lor, sa vina la tine inauntru cate doua din fiecare soi, ca sa le tii cu viata.
21. Si tu ia-ti din toate bucatele care se mananca si fa-ti merinde din ele, ca sa-ti slujeasca de hrana tie si lor."
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/8/
Genesa (Facerea) 8
1. Dumnezeu Si-a adus aminte de Noe, de toate vietuitoarele si de toate vitele care erau cu el in corabie; si Dumnezeu a facut sa sufle un vant pe pamant, si apele s-au potolit.
2. Izvoarele Adancului si stavilarele cerurilor au fost inchise, si ploaia din cer a fost oprita.
3. Apele au scazut de pe fata pamantului, scurgandu-se si imputinandu-se, si, dupa o suta cincizeci de zile, apele s-au micsorat.
4. In luna a saptea, in ziua a saptesprezecea a lunii, corabia s-a oprit pe muntii Ararat.
5. Apele au mers scazand pana in luna a zecea. In luna a zecea, in ziua intai a lunii, s-au vazut varfurile muntilor.
6. Dupa patruzeci de zile, Noe a deschis fereastra corabiei pe care o facuse.
7. A dat drumul unui corb care a iesit, ducandu-se si intorcandu-se, pana cand au secat apele de pe pamant.
8. A dat drumul si unui porumbel, ca sa vada daca scazusera apele de pe fata pamantului.
9. Dar porumbelul n-a gasit niciun loc ca sa-si puna piciorul si s-a intors la el in corabie, caci erau ape pe toata fata pamantului. Noe a intins mana, l-a luat si l-a bagat la el in corabie.
10. A mai asteptat alte sapte zile si iarasi a dat drumul porumbelului din corabie.
11. Porumbelul s-a intors la el spre seara; si iata ca in ciocul lui era o frunza de maslin rupta de curand. Noe a cunoscut astfel ca apele scazusera pe pamant.
12. A mai asteptat alte sapte zile; si a dat drumul porumbelului. Dar porumbelul nu s-a mai intors la el.
13. In anul sase sute unu, in luna intai, in ziua intai a lunii, apele secasera pe pamant. Noe a ridicat invelitoarea corabiei: s-a uitat si iata ca fata pamantului se uscase.
14. In luna a doua, in a douazeci si saptea zi a lunii, pamantul era uscat de tot.

Deci 150 de zile au crescut apele +150 de zile au scăzut apele + 21 de zile =321 de zile.

După ce au fost înecate timp de peste 300 de zile plantele de uscat ele au murit.

7) Cu ce s-au hrănit animalele erbivore, când au ieșit din Arcă, că plantele de uscat muriseră înecate de ape?
8) Cu ce s-au hrănit animalele carnivore, când au ieșit din Arcă, că plantele de uscat muriseră înecate de ape și animalele erbivore, nu aveau ce mânca și erau și foarte puține?
9) Ce a mâncat familia lui Noe după ce a ieșit din Arcă, până la normalizarea lucrurilor?

Dacă punem și alte întrebări legate de Noe, Arca lui și menajeria lui și potopul mondial vedem cât este de ilogică povestea respectivă.

| Inferno a răspuns:

Arca lui Noe avea 4 dimensiuni

| Zenicide a răspuns:

RMS Titanic a fost mult mai mare ca arca lui Noe.
Inainte sa ajungi la provizii trebuie sa treci peste faptul ca Noe ar fi prins minim 50.000 de animale si desigur 2 milioane de insecte. Este insa o problema aici, cum ramane cu vietuitoarele care traiesc in apa? Asta inseamna ca trebuiau sa moara pentru ca se amesteca apa sarata cu apa dulce.
Un singur elefant mananca 130-180 kg de mancare intr-o singura zi si bea aproximativ 150 litri de apa, in fiecare zi. Asta inseamna ca Noe trebuia sa asigure o cantitate serioasa de apa pe arca, din moment ce afara apa era amestecata si nu era buna de baut.

Adica Noe si ghasca lui de ingineri, constructori izolatori biologi vanatori experti au prins cate 2 din fiecare specie, au fost in Australia dupa canguri, dupa ursul polar in oceanul arctic apoi a navigat rapid spre Galapagos sa prinda niste testoase (Chelonoidis nigra). Apoi au adunat toate insectele, au adunat mancare (pentru carnivori si mai multe animale) si apa pentru fiecare, si-au facut lopeti mari pentru a putea arunca pe geamuri mizeria produsa si au facut asta practic timp de 7 luni.

| Thunderstruck a răspuns:

Sa crezi intr-un creator e una, dar in povestea cu arca lui Noe...

| RAY a răspuns:

Vezi asta inseamna credinta sa crezi imposibilu si sa critici pe cel care gandeste cu capul, 5 milioane de specii sunt ori 2 egal 10 milione de indivizi

| martzian a răspuns:

In primul rand ia in calcul dimensiunile arcei. Stii cam cat era? Daca nu, iti redau raspunsul pe care deja l-am mai oferit de cateva ori:

Hai sa iti spun eu dimensiunile minime, luandu-ne dupa traducerea termenului din Geneza 6:15 - "cot" ('ammâh - unitate de masura care, aproximata cu lungimea bratului de la cot in jos, varia intre 45 si 56 de cm). La un calcul scurt vei obtine un minimum de 135m lungime, 22, 5m latime si 13, 5m inaltime.
Dar, cand a putut el termina o asemenea constructie grandioasa? Calculele arata si ca, in scenariul cel mai pesimist, in care Noe era ajutat doar de cei din familie, ar fi terminat-o in 65 de ani.

"ce au mancat" - se pare ca mancare, fiecare dupa soi.

"Nu li s-au atrofiat muschii?" - nu.

Apropo de dovezile cu privire la acoperirea pamantului de ape, intrebarea e pusa incorect. Mai bine intrebai de ce nu te-ai interesat tu daca sunt sau nu, inainte sa afirmi contrariul. Era suficient sa cauti. Poftim doar un exemplu, cu linkuri care ajuta: http://sensuouscurmudgeon.wordpress.com/......the-flood/

Afirmatia despre Dumnezeu nu o comentez. Ai grija, ia in calcul si posibilitatea ca El sa existe, inainte sa arunci cu cuvintele, mai ales pe fondul unei evidente ignorante...

| al3xutzu explică (pentru martzian):

Stiam ca arca avea 135 de metrii, intrebarea este pusa dupa ce am cautat informatii. Cum au avut loc mii de specii acolo? Scrie clar in biblie, specii. Ca de exemplu urs brun urs panda urs polar urs grizly etc....DECI ASTA E IMPOSIBIL...si chiar daca ar fi fost posibil, de unde a avut mancare sa le dea?

Priveste acest video: http://www.youtube.com/watch?v=734YbUEZ88Y&feature=relmfu

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Asa de curiozitate, spune-mi cum au incaput dinozaurii in barcuta aia. Ba mai mult, spune-mi si cam ce greutate crezi tu ca ar fi putut suporta o barcuta ca cea a lui noe.

Si spune-mi si cum ramane cu plantele si pestii. Apa sarata + apa dulce = moarte. E drept ca sunt unele specii adaptate la trecerea de la sarat la dulce si invers dar marea majoritate ar fi fost moarte. Sa zicem totusi ca pestii de apa sarata ar fi supravietuit. Cei de apa dulce ar fi fost "pa". Si cum ramane cu plantele. Ia incearca sa tii o floare scufundata in apa sarata pentru atata timp ca in biblie. Sa-mi spui daca mai traieste.

Dar ma intereseaza dinozaurii si greutatea suportata de barcuta lui noe.

| al3xutzu explică (pentru anonim_4396):

Dinozaurii nu au existat in aceeasi perioada cu oamenii... Oamenii au aparut la milioane de ani dupa dinozauri, ar fi trebuit sa stii asta. Cat despre greutatea suportata de barca, normal ca nu poate suporta sute de tone (zeci de mii de animale). Oricum, nu mai au rost celelalte intrebari, e suficient faptul ca nu aveau loc atatea animale acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru al3xutzu):

Daca faci niste calcule simple, conform bibliei, pamantul are intre 6000 si 10000 ani. Deci mai pe scurt, dinozaurii si oamenii erau ca in Familia Flintstone (sort of). Si sunt foarte multi crestini care spun ca oamenii si dinozaurii au trait in acelasi timp. Eu la asta m-am referit. Daca au trait in acelasi timp, atunci noe ar fi trebuit sa puna si dinozaurii in arca, lucru si mai interesant.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca au trait in acelasi timp, si au disparut ca nu a luat Noe nici unul in arca, cica erau rebeli. laughing Unicornilor li s-a dat alta ora de plecare, asa ca au intarziat.

| NOname a răspuns (pentru al3xutzu):

Grozav filmuleț. M-a amuzat teribil.
Chiar aveam nevoie de o poveste înainte de culcare... Mulțam!

| florinmarius20 a răspuns (pentru martzian):

Putem fi credinciosi dar nu trebuie sa credem tot obligatoriu.happy

| Zenicide a răspuns (pentru al3xutzu):

"Dinozaurii nu au existat in aceeasi perioada cu oamenii... Oamenii au aparut la milioane de ani dupa dinozauri, ar fi trebuit sa stii asta."
Nu e deloc asa, conform Bibliei pamantul are 6000 de ani. Deci a zis bine Gaia.
http://www.youtube.com/watch?v=rd2QYxE-UWA

| Dandanache a răspuns (pentru martzian):

Nu sunt ateu, asa ca intrebarea mea nu are rol de contra. Exista o mare problema in privinta potopului lui Noe. O catastrofa de proportii globale, produsa in urma cu cateva mii de ani, ar fi trebuit sa lase pe toata suprafata Pamantului mii de dovezi geologice. Cea mai importanta ar fi fost intreruperea coloanei geologice, rezultand intr-un amestec general al speciilor provenind din diferite epoci istorice. Creationistii aduc dovezi, mai putin cea mai importanta, dovada hiatului geologic. Nice try kid, but it looks like you brought a knife to a gunfight.

Miturile potopului nu sunt o dovada a unui potop global, ci a universalitatii potopului local. La fel si teoria tsunami-ului care, in loc sa confirme teoria, o darama, aratand ca potopuri de magnitudine apocaliptica, la nivelul experientei personale, se pot produce si azi (desi, in realitate, nu au magnitudine globala). Povestea potopului biblic are aceeasi narativitate doar in zona mediteraneana si a Orientului Apropiat, dovedind o mare inundatie zonala (invadarea Marii Mediterane in bazinul Marii Sarmate). Chinezii si japonezii au alte povesti, si descriu alte fenomene, pentru ca si la ei inundatiile au alta natura. Amerindienii la fel.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Asa de curiozitate, spune-mi cum au incaput dinozaurii in barcuta aia." Nu puteau fi pui? laughing

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cei de apa dulce ar fi fost "pa" " - cel mai posibil ca asa a si fost. Exista dovezi... solide. :)

Pestii: http://www.icr.org/article/how-could-fish-survive-noahs-flood/

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Nu. Ar fi murit. E mult mai greu sa ai grija de pui decat de niste adulti. Ba mai mult, in biblie nu scrie ca ar fi luat doar pui deci e doar o interpretare a ta. Ce intelegi prin "pui"? Daca iei un animal prea mic, respectivul nu se va descurca singur in natura. Fara ajutorul parintilor, ar fi fost "pa".

Totusi, presupunand ca ar fi fost toate animalele pui, greutatea suportata de acea barcuta ar fi fost trecuta de mult atat de animale cat si de mancarea pentru ele.

Spune-mi ce greutate crezi ca ar fi putut suporta acea barcuta.
Spune-mi cum ramane cu pestii si cu plantele.
Spune-mi cum de s-au inteles animalele intre ele, mai ales prada cu pradatorul.

Indiferent cum vrei s-o intorci, e clar ca asa ceva nu s-a intamplat si nu exista dovezi pentru povestea aia iar barcuta nu ar fi putut suporta o asemenea greutate.

| martzian a răspuns (pentru al3xutzu):

"Dinozaurii nu au existat in aceeasi perioada cu oamenii... Oamenii au aparut la milioane de ani dupa dinozauri, ar fi trebuit sa stii asta." - Stiinta confirma ca te inseli. Nu ma acuza pe mine, nu sunt studiile mele. Sunt informatii proaspete, care chiar daca nu iti plac, confirma faptul ca te inseli.
http://kgov.com/dinosaur-soft-tissue
http://kgov.com/rsf-list-of-not-so-old-things

"Cat despre greutatea suportata de barca, normal ca nu poate suporta sute de tone (zeci de mii de animale)." - Te-ai uitat prea mult la King-Kong si la filmele cu dinozauri. Nu toate animalele sunt cat ai vazut tu acolo...

| martzian a răspuns (pentru Dandanache):

O pun pe seama nestiintei. Nu faci deosebirea intre teorie si "dovada"? happy

"Nice try kid, but it looks like you brought a knife to a gunfight." - Nici macar cutit. Sunt pe terenul vostru de joaca iar armele sunt niste parodii dupa cele reale. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Ok, iti dau si eu un link.

http://www.skepdic.com/noahsark.html

Cel mai corect pentru tine ar fi sa accepti ca acea poveste nu s-a intamplat pe bune ci a fost fix atat... o poveste.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Gaia, te rog sa te recitesti. Si sa intelegi singur de ce, in incercarea jenanta de a demonstra ca ai dreptate, te faci de ras. Simplul fapt ca numesti "barcuta" o constructie de asemenea magnitutine spune multe. Imi scapa mie, sau iar te-ai specializat in ceva, in timpul de tacere?

"E mult mai greu sa ai grija de pui decat de niste adulti." - Pe bune? Eu am avut in brate un pui de leu. Un adult din aceeasi soi nu as fi putut manevra la fel de usor.

"Ba mai mult, in biblie nu scrie ca ar fi luat doar pui deci e doar o interpretare a ta." - Spune "perechi", de parte barbateasca si de parte femeiasca. Ce e inconsistent cu ceea ce spun eu? De fapt cate animale au fost atat de mari ca sa fie nevoie de pui? Cati dinozauri sunt cat T-Rex? De fapt, de cate soiuri de dinozauri ai tu cunostinta ca au existat overall?

"Totusi, presupunand ca ar fi fost toate animalele pui, greutatea suportata de acea barcuta ar fi fost trecuta de mult atat de animale cat si de mancarea pentru ele." - E suficient sa cauti informatia. Sunt curiosi care au facut calculele.

"Totusi, presupunand ca ar fi fost toate animalele pui," - Nici nu am spus asta. Ma refeream doar la visurile tale cu dinozauri cat Intercontinentalul... happy

"Spune-mi cum de s-au inteles animalele intre ele, mai ales prada cu pradatorul." - Stii care e problema cu cele mai multe din intrebarile de acest gen? Iau in calcul doar natura nu si pe Creatorul ei.winking

"Indiferent cum vrei s-o intorci, e clar ca asa ceva nu s-a intamplat si nu exista dovezi pentru povestea aia iar barcuta nu ar fi putut suporta o asemenea greutate." - Stii mai bine decat mine ca daca credeai asta cu adevarat, dormeai la ora asta, nu mai erai la sectiunea "religie". happy

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

In momentul in care articolul incepe cu o aparenta "contradictie" asta indica limitarile autorilor. Daca vrei o discutam, sa nu te mai lasi pacalit si pe viitor de snapani care au impresia ca le stiu pe toate. Vei gasi mii de pagini similare, bine documentate, scrise in sens invers. Diferenta este ca Biblia ramane la fel, in timp ce stiinta afla in fiecare an ca ii mai lipseste cate ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

"Iau in calcul doar natura nu si pe Creatorul ei"... daca bagam "magia" in calcul, totul e posibil si automat greutatea suportata, cantitatea, metoda folosita pentru a aduna animalele si multe alte probleme devin chestii irelevante. Dar principala problema e ca trebuie sa demonstrezi existenta "magiei" respective.

"nu mai erai la sectiunea "religie"."... de fapt am fost la alte sectiuni dar am vazut ca mi-ai lasat un comentariu si ti-am raspuns. De dormit oricum nu dorm, ma uit la un serial.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dar principala problema e ca trebuie sa demonstrezi existenta "magiei" respective." - Eu nu "trebuie" sa demonstrez nimic. Cu atat mai mult cu cat nu vorbim de "magie". Intrebarile tale existentiale isi pot gasi raspunsul doar beneficiind de propria sinceritate (in care eu cred, dincolo de diferente de opinie).

"De dormit oricum nu dorm, ma uit la un serial." - Eu ma retrag, trebuie sa dorm - unii mai si muncesc. tongue

Glumesc. Noapte buna!

| Dandanache a răspuns (pentru martzian):

Ma asteptam un raspuns, nu la o besteleala. Nici macar nu stiu de ce ai impresia ca nu stiu care e diferenta intre dovada si teorie. "Terenul vostru de joaca"? Ti-am explicat ca nu sunt ateu, de altfel ma simt si eu strain la rubrica asta. Dar te-a ajutat sa iei din start un ton de superioritate si sa fii expeditiv, nu? happyLa urma urmei, cred ca iti dai si tu seama ca raspunsul tau nu e, de fapt, niciun raspuns.

| Dandanache a răspuns (pentru martzian):

Ai dreptate, Biblia e neschimbata. Creationismul insa, mai ales dupa ce si-a tras stiintificul ca atributiv, a trecut si el in tabara stiintei. Unde a descoperit aceleasi probleme: lipsa raspunsurilor.

| martzian a răspuns (pentru Dandanache):

Prietene, daca te asteptai sa ma apuc sa iti fac educatie pe TPU, incep sa ma las de sportul asta. Am incercat si te rog sa verifici faptul ca nu s-a ajuns nicaieri. "Ton de superioritate"? - Poate parea asa, mai ales de la cineva care nu a inteles. Imi cer scuze daca asa pare. Raspunsul meu nu este nici un raspuns? Orice raspuns este un raspuns. Doar ca nu te multumeste pe tine. Iar "dovezile" si "argumentele"tale nu prea lasa loc de dubiu in ceea ce priveste calitatea unei polemici, fie ea si subacademice...

| martzian a răspuns (pentru Dandanache):

Daca numesti "creationism" absolut orice manifestare apologetica a teistilor, poti spune si asta. Doar ca exemplele de informatii oferite de Biblie inaintea stintei, unele cu multe sute de ani avans, sunt tot acolo, indiferent ca vrem sau nu sa le intelegem ori sa le acceptam. Daca si raspunsul asta ti se pare ca nu este raspuns, mergi te rog la raspunsurile mele din trecut. Am dat exemple, le-am si argumentat, iar carcotasii au renuntat la a le combate...Intre timp stiinta isi anuleaza constant propriile principii, legi si teorii, si nu mai are pe ce se baza (vezi principiul intai al termodinamicii, parodia de teorie Bing-Bang).Nu spun ca nu avem nevoie de stiinta (Doamne fereste). Un crestin adevarat stie ca Biblia indeamna la a cerceta. Spun doar ca nu e nevoie sa fii om de stiinta pentru a intelege ca lumea se indreapta cu pasi mari spre autodistrugere, exact asa cum oricine poate afla in Biblie. Si ca solutiile la aceasta este tot mai putin probabil sa se gaseasca. Ne mutam pe o alta planeta? Normal ca nu. SF-ul se amesteca cu stiinta uneori.

| Dandanache a răspuns (pentru martzian):

Usurel, stimabile, vina e la mine; asteptam un raspuns pe subiect, nu o replica taioasa. Ti-am apreciat mereu raspunsurile, le-am si votat pozitiv, ceea m-a facut sa cred ca imi vei raspunde asa cum ne obisnuisei. Problema tine de asteptarile mele, nu de raspunsul tau. Nu e vorba de nicio polemica, de la tine chiar voiam lamuriri, mai ales ca inca nu am auzit o opinie consistenta din tabara crestina de pe TPU la problema ridicata.

| martzian a răspuns (pentru Dandanache):

Imi pare rau daca am esuat la a percepe ironia ta din prima abordare ca pe un gest de prietenie si ca pe o invitatie la dialog. Te rog sa ma ierti si pentru tonul taios.

Totusi, continui sa cred ca nu putem discuta atunci cand teorii ramase in urma si nedemonstrate judicios sunt ridicate la rangul de dovezi.

| Dandanache a răspuns (pentru martzian):

E in regula, ma bucur ca am reusit sa imi fac, in final, cunoscute intentiile. Imi devine tot mai clar ca replica de film pe care am dat-o in primul raspuns nu m-a ajutat prea mult.

Nu ader cu convingere nici la teoria creationista, nici la cea evolutionista. Sunt intr-o perioada de cautare in care vreau sa aud deschis opinii din ambele parti, fara a fi nevoit sa refuz spontan orice parere contrara convingerilor mele. Chiar daca agnostic, ma simt crestin, sustin valorile crestine si sper ca, in cautarile mele, sa descopar adevarul, asa cum crestinismul il propune.

Nu neg existenta potopului biblic, doar ca am dubii in privinta relatarii lui. Stiintific vorbind, aceste dubii privesc magnitudinea (nu cred ca a fost global) si momentul (nu cred ca a fost cu doar 4, 5 milenii in urma). Incertitudinea pleaca nu din acceptarea unor teorii, ci din lipsa unor raspunsuri.

Recunosc ca am niste dubii si in privinta unor explicatii la care ai apelat anterior. Din punct de vedere logic, descoperirea colagenului in ramasitele de T-Rex si ale altor cateva animale nu cred ca duce la concluzia indubitabila ca acele specimene inca traiau acum cateva mii de ani. Concluzia vine la capatul unui silogism in care pasul 2 e oferit de faptul ca tesutul moale nu poate persista pentru mai mult de cateva mii de ani (premisa nesigura, din moment ce tot in articolele mentionate de tine descoperim ca cel mai vechi tesut de acest tip are 300. 000 de ani). Rationamentul nu poate duce la o concluzie atat de sigura, ci de fapt ar trebui sa duca la reformularea unor idei. Poate persista tesutul moale timp de cateva milioane de ani? Daca da, care sunt conditiile in care acesta poate persista atat de mult? Inversand logica, de ce anume nu ar putea animalele respective sa fii trait in timpuri antediluviene, se pune si aici o intrebare: Daca speciile au disparut in urma cu cateva milenii, de ce descoperirile de asemenea tip sunt rare?

Singurul fapt care imi este clar este ca fenotipul si conditiile de conservare naturala ale acelor indivizi au fost diferite fata de restul speciei. Recunosc ca ipoteza ca o specie intreaga sa nu isi fi pastrat tesutul moale cateva mii de ani, mai putin unul sau doi indivizi, imi pare mai putin probabila decat ipoteza ca o specie intreaga sa isi fi pierdut tesutul moale, in zeci de milioane de ani, mai putin unul sau doi indivizi.

Rolul acestor descoperiri nu poate duce inca la formularea unor concluzii. Fara indoiala, ele pun la indoiala extinderea erelor geologice, si o reaproximare a acestora nu ar trebui exlusa. In acelasi timp, aceste descoperiri nu aduc certitudine creationistilor, si nu statueaza ca dinozaurii au murit cu doar cateva mii de ani in urma. Stiinta mai are de rezolvat aceste aspecte, si ar fi bine daca ar face-o in mod dezinteresat, fara a raspunde unor nevoi de factura religioasa sau antireligioasa.

| rexiomaria a răspuns (pentru martzian):

Si pui, tot nu incap acolo.

| martzian a răspuns (pentru rexiomaria):

Baga si tu un search pe google. Oamenii au facut calculele...winking

| WhatheWow a răspuns:

Martzian asta, nu numai ca nu are minte da-i lipseste si capul; cred ca gindeste cu gitul!

| al3xutzu explică (pentru WhatheWow):

Da,stiu.

| martzian a răspuns (pentru al3xutzu):

Ce stii, ma? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e sa ne luam dupa ceea ce ai postat tu azi nu mai existau animale deoarece nu se putea imperechea maimuta cu elefantul, Noe a luat cate o pereche de animale din fiecare specie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai esti destept ca porcul cu teleanca.de ce ne intrebi? eu am o explicatie ce frizeaza absurdul.cred in varianta mea, si sant convins ca e adevarata, de cand sfantul francisc de ansisi a tinut o predica pasarilor intr-un copac, fericindu-le ca la potop li s-a acordat sansa salvarii in arca.muuult timp dupa potop. dinozaurilor nu li s-a dat cuvantul. erau rai si recalcitrosi.da porunghelul a gasit maslinul.si ramura pacii.eh.povesti.tine-o pe a ta.nu te lasa manipulat.

| Th3Unknown a răspuns:

In cazul in care ar fi existat presupusa "Arca", este foarte simplu cum a decurs totul. Acea arca a fost construita de extraterestrii, care pot fi chiar oameni. Ca sa incapa toate acele specii, e nevoie doar de ADN si NU SA LE TRANSPORTE PE TOATE IN VIATA LA UN LOC. Dupa structura ADNului aceste vietati puteau apoi fi reconstituite oricand intr-un laborator mai sofisticat. Tocmai de-asta, acea nava nu cerea dimensiuni imense. Tehnologia. Tehnologia poate schimba radical perceptia oamenilor asupra minunilor si asupra vietii. Un bastinas acum 1000 de ani, ca sa fiu sigur, daca ar fi vazut pe cer asemenea "care cu foc" (elicoptere, avioane, etc, ceva comun azi) ar fi afirmat fara dubiu ca e ceva divin! Toate miracolele, toate hiperbolele din mitologie, din Biblie, mai stiu eu de unde. Pot fi explicate foarte usor daca luam in calcul tehnologia. De la cine? De la alte fiinte din exteriorul planetei care au avut anumite intentii, folosindu-se de uriasa diferenta tehnologica intre civilizatiile lor si ale noastre. Ganditi-va. Totusi traim in secolul 21, un pic de creier n-ar strica, si un pic de gandire proprie. Nu va mai lasati indobitociti de toti si de toate. Eu sunt oarecum ateu, fiindca nu cred 100% in nicio religie, dar cred intr-o entitate, intr-o forta atotputernica ce este responsabila pentru EXISTENTA noastra. Atat big grin

| DaVinci29 a răspuns:

Aceasta informatie e tinuta sub semnul rozei... deoarece mai marii crestinatatii nu au putut gasi inca un/o motiv/scuza destul de plauzibil/a care sa fie cat de cat pe aceeasi lungime de unda cu povestile SF din biblie.

| catalino200 a răspuns (pentru DaVinci29):

Dupa pararea voastra obserb ca vreti sa ajungeti la faptul ca Dumnezeu nu exista, cu parere de rau pentru voi vreau sa spun ca gresiti amarnic. Dumnezeu exista, voi il comparati cu basmele, filmele SF, si uni dintr-e voi ca un criminal.Cand Dumnezeu a fost crucificat, putea doar sa pocneasca din degete, si prea mult doar prin simpla idee putea sa omoare toti necredinciosii, dar nu a facut-o.Auzi acolo, pai ma, Biblia e un basm?
Biblia e creata de cuvintele Mantuitorului nostru.

| DaVinci29 a răspuns (pentru catalino200):

Hai sa ne prefacem ca, intr-un univers paralel, total absurd, povestea cu potopul ar fi adevarat. Si la fel si toate povestile din Biblie. De ce Dumnezeu a omorat toti oamenii? Credinciosii si necredinciosii deopotriva? Daca e asa de "minunat" cum spui tu, de ce nu a pocnit pur si simplu din degete ca sa dispara toti necredinciosii? De ce a dat liber-arbitru daca oricum i-ar fi inecat pe cei care nu credeau in el? De ce nu le-a bagat credinta pe gat de la inceput? Si ce, credinciosii meritau sa moara? Ca doar ei aveau credinta. Nu crezi ca toate povestile din biblie sunt putin cam trase de par? Ma rog, revenind in universul nostru normal unde poti face diferenta intre fictiune si realitate, toate, dar absolut toate lucrurile/ideile legate de crestinismn sunt porcarii.

| al3xutzu explică:

Gaia,la asta nu ma gandisemhappy
EmaS astept un raspuns si de la tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru al3xutzu):

"la asta nu ma gandisem"... glad to help laughing

Si ca o completare, din moment ce sunt unii dinozauri extrem de mari si extrem de grei, sunt curios ce greutate putea sa suporte barcuta respectiva.

Sunt curios cum ramane cu pestii si mai ales cu plantele.

| al3xutzu explică:

As mai dori ceva pareri big grin Inca te astept, EmaS