| StrongHeart a întrebat:

Cum au stiut cei trei magi de la rasarit ca steaua reprezinta venirea Lui Mesia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@StrongHeart
Dacă aveți timp pentru Adevăr citiți asta:

Trebuie să înțelegeți că magii erau un trib prezent încă din vremea lui Avraam...
Erau un trib cu o influență extraordinară în orientul mijlociu, și asta pentru că magii reprezentau aspectul fundamental în regalitatea imperiului babilonian și ulterior al mezilor și perșilor. Erau practic senatul sau curtea magistraților superiori care reglementau regalitatea în orientul mijlociu. Ei aveau un rol fundamental în stat, acela de a menține balanța în ceea ce privea regalitatea. Ei instalau și decădeau din putere împărații vremii. Erau ca un for superior de conducere care reglementau împărăția. (ca o paranteză, nouă ni se trage de acolo cuvântul magistrat) Magii erau făuritorii legilor.
Un rege nu putea fi pus în funcție decât dacă era bine întemeiat în aceste legi ale magilor.

Magii erau matematicienii vremii, astronomii de renume. Noi încă le folosim sistemul de calcul: sextazecimal/sexagesimal. Ei au fost și fundamentul pe care s-a construit astronomia modernă.

În cazul de față ei nu au fost nici 3, nici călare pe cămile și nici în "rochii" sau mai știu eu ce haine de femei...
Magii au câteva particularități fabuloase: în primul rând ei erau o linie EREDITARĂ de preoți din orientul mijlociu(magistrații vremii). Această linie ereditară era cel mai puternic ansamblu judiciar al imperiului parților. Aveau gardă PROPRIE formată de câteva mii de soldați antrenați, iar magii erau de ordinul sutelor. Călătoreau întotdeauna împreună împărțiți pe cete urmați de întreg alaiul lor, veneau cu opulență, servitori, armată... grupul ce-i urma număra undeva la zeci de mii de oameni. Acolo unde mergeau se instala instantaneu rumoare, teamă și respect pentru că ROLUL LOR era acela de a pune în putere un împărat sau de al scoate din serviciu. Acolo unde erau prezenți magii era "iz" de aspect electoral, cum am spune astăzi.

Interesant este însă că(și voi explica apoi de ce) istoric găsim câteva asemănări fundamentale cu iudaismul: aveau credință în monoteism(deși în zona din care proveneau era nu numai zoroastrismul, ci era politesim), aveau credință în demoni și îngeri, aveau credință într-un viitor Mesia care avea să-și instaleze după o bătălie finală propriul regat final pe pământ care nu avea să fie distrus ne nimeni altcineva(așadar după un război apocaliptic), credeau în preoție ca și mediator între Dumnezeu și om prin sacrificiu de sânge, aveau o preoție bazată pe conectarea la un Dumnezeu din afara sferei de spațiu și timp, pe divinație.

Irod, împărat la Ierusalim pus de către conducerea romană(de fapt a cerșit să fie rege al Israelului), era, evident, în conflict direct cu magii, vârful ierarhiei parților. Iar când magii au venit și au spus "„Unde* este Împăratul de curând născut al iudeilor? Fiindcă I-am văzut steaua** în Răsărit și am venit să ne închinăm Lui." (Matei 2:2), evident că Irod s-a "tulburat mult"(Matei 2:3), el știa cine sunt magii, care era rolul lor, știa de ce sunt prezenți și anume să înscăuneze un rege care nu se încadra în profilul lui Irod. El s-a tulburat pentru că a știut că magii au venit cu un scop precis și cu această forță sociopolitică nu puteai să te joci.
Să nu credeți așadar că erau trei călăreți singuratici pe cămile care să vorbească cu Irod de așa manieră și să rămână nepedepsiți atâta vreme cât el nu a pregetat să-și omoare mama, trei copii, cumnatul și toți nobilii ce-i ridicau măcar un deget împotrivă(un împărat paranoic și dornic de putere).

Ok, acum că avem o idee despre cine și ce erau magii... cum știau aceștia de Mesia?
În primul rând steaua aceea, un subiect pe care nu voi insista dar poate-l voi dezvolta cu altă ocazie. Nu era o stea, ca Alfa Centauri de exemplu, sau Jupiter sau mai știu eu ce, ci o strălucire a cerului, a atmosferei, a materiei pentru că slava lui Dumnezeu tocmai intrase în contact cu particulele. Ca un "bliț" pe tot cerul.
Ok, dar de unde știau de semn și de timpul respectiv, în care avea să vină Mesia, Împăratul?
Dacă veți citi Daniel 5:11 vei vedea că Daniel a fost pus CĂPETENIA MAGILOR! Îți dai seama? Un evreu să devină șeful liniei EREDITARE de preoție a magilor care era cea mai mare autoritate, peste cea a împăraților mezilor și perșilor.
Acum știi, Daniel este cel ce le-a spus magilor când are să vină Mesia, iar Daniel știe de la îngerul lui Dumnezeu, de la Dumnezeu(Daniel 9:23-27) și pentru că, repet, magii sunt o linie ereditară, această informație s-a transmis până la momentul potrivit(Matei 2:2). Tot din cauza aceasta și toate acele asemănări între culturi(cu iudaismul).

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Au fost inselati de diavolul.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu au stiut. Tot ce stiau ei e ca o stea ca aceea reprezinta nasterea unui împarat. De aia au si venit sa se inchine. Nici nu cred ca erau evrei deci nu prea asteptau niciun Messia

| iurii75 a răspuns:

Pe lângă faptul că nu e precizat numărul lor, ei nu știau că este "mesia" ci doar că e o persoană proeminentă. Când s-au dus la Irod au întrebat de regele Israelului.
Cine e cauza apariției acelei stele și de ce ia condus inițial nu direct la Isus ci la Irod e deja altă întrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu scrie că erau trei. happy Dar e o întrebare bună.

| DLO a răspuns (pentru anonim_4396):

Acest răspuns nu poate să vina decât de la bunul nostru prieten Florin A

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

@StrongHeart
Dacă aveți timp pentru Adevăr citiți asta:

Trebuie să înțelegeți că magii erau un trib prezent încă din vremea lui Avraam...
Erau un trib cu o influență extraordinară în orientul mijlociu, și asta pentru că magii reprezentau aspectul fundamental în regalitatea imperiului babilonian și ulterior al mezilor și perșilor. Erau practic senatul sau curtea magistraților superiori care reglementau regalitatea în orientul mijlociu. Ei aveau un rol fundamental în stat, acela de a menține balanța în ceea ce privea regalitatea. Ei instalau și decădeau din putere împărații vremii. Erau ca un for superior de conducere care reglementau împărăția. (ca o paranteză, nouă ni se trage de acolo cuvântul magistrat) Magii erau făuritorii legilor.
Un rege nu putea fi pus în funcție decât dacă era bine întemeiat în aceste legi ale magilor.

Magii erau matematicienii vremii, astronomii de renume. Noi încă le folosim sistemul de calcul: sextazecimal/sexagesimal. Ei au fost și fundamentul pe care s-a construit astronomia modernă.

În cazul de față ei nu au fost nici 3, nici călare pe cămile și nici în "rochii" sau mai știu eu ce haine de femei...
Magii au câteva particularități fabuloase: în primul rând ei erau o linie EREDITARĂ de preoți din orientul mijlociu(magistrații vremii). Această linie ereditară era cel mai puternic ansamblu judiciar al imperiului parților. Aveau gardă PROPRIE formată de câteva mii de soldați antrenați, iar magii erau de ordinul sutelor. Călătoreau întotdeauna împreună împărțiți pe cete urmați de întreg alaiul lor, veneau cu opulență, servitori, armată... grupul ce-i urma număra undeva la zeci de mii de oameni. Acolo unde mergeau se instala instantaneu rumoare, teamă și respect pentru că ROLUL LOR era acela de a pune în putere un împărat sau de al scoate din serviciu. Acolo unde erau prezenți magii era "iz" de aspect electoral, cum am spune astăzi.

Interesant este însă că(și voi explica apoi de ce) istoric găsim câteva asemănări fundamentale cu iudaismul: aveau credință în monoteism(deși în zona din care proveneau era nu numai zoroastrismul, ci era politesim), aveau credință în demoni și îngeri, aveau credință într-un viitor Mesia care avea să-și instaleze după o bătălie finală propriul regat final pe pământ care nu avea să fie distrus ne nimeni altcineva(așadar după un război apocaliptic), credeau în preoție ca și mediator între Dumnezeu și om prin sacrificiu de sânge, aveau o preoție bazată pe conectarea la un Dumnezeu din afara sferei de spațiu și timp, pe divinație.

Irod, împărat la Ierusalim pus de către conducerea romană(de fapt a cerșit să fie rege al Israelului), era, evident, în conflict direct cu magii, vârful ierarhiei parților. Iar când magii au venit și au spus "„Unde* este Împăratul de curând născut al iudeilor? Fiindcă I-am văzut steaua** în Răsărit și am venit să ne închinăm Lui." (Matei 2:2), evident că Irod s-a "tulburat mult"(Matei 2:3), el știa cine sunt magii, care era rolul lor, știa de ce sunt prezenți și anume să înscăuneze un rege care nu se încadra în profilul lui Irod. El s-a tulburat pentru că a știut că magii au venit cu un scop precis și cu această forță sociopolitică nu puteai să te joci.
Să nu credeți așadar că erau trei călăreți singuratici pe cămile care să vorbească cu Irod de așa manieră și să rămână nepedepsiți atâta vreme cât el nu a pregetat să-și omoare mama, trei copii, cumnatul și toți nobilii ce-i ridicau măcar un deget împotrivă(un împărat paranoic și dornic de putere).

Ok, acum că avem o idee despre cine și ce erau magii... cum știau aceștia de Mesia?
În primul rând steaua aceea, un subiect pe care nu voi insista dar poate-l voi dezvolta cu altă ocazie. Nu era o stea, ca Alfa Centauri de exemplu, sau Jupiter sau mai știu eu ce, ci o strălucire a cerului, a atmosferei, a materiei pentru că slava lui Dumnezeu tocmai intrase în contact cu particulele. Ca un "bliț" pe tot cerul.
Ok, dar de unde știau de semn și de timpul respectiv, în care avea să vină Mesia, Împăratul?
Dacă veți citi Daniel 5:11 vei vedea că Daniel a fost pus CĂPETENIA MAGILOR! Îți dai seama? Un evreu să devină șeful liniei EREDITARE de preoție a magilor care era cea mai mare autoritate, peste cea a împăraților mezilor și perșilor.
Acum știi, Daniel este cel ce le-a spus magilor când are să vină Mesia, iar Daniel știe de la îngerul lui Dumnezeu, de la Dumnezeu(Daniel 9:23-27) și pentru că, repet, magii sunt o linie ereditară, această informație s-a transmis până la momentul potrivit(Matei 2:2). Tot din cauza aceasta și toate acele asemănări între culturi(cu iudaismul).

| psihoactiv a răspuns:

Biblia nu specifică numărul magilor...
Există un răspuns care, de fapt, pare să găsească o soluţie la ceea ce afirmă Biblia despre Steaua de la Bethleem. Astronomul David Hughes a abordat o teorie care se bazează pe o presupunere interesantă: nu a fost un singur eveniment cosmic, ci trei.
Explicația evidentă, spune Hughes, este o conjuncție triplă incredibil de rară a planetelor Saturn și Jupiter. În anul 7 î.Hr., cele mai mari două planete din sistemul nostru solar s-ar fi aliniat perfect nu o dată, nu de două ori, ci de trei ori – pe 29 mai, 29 septembrie și pe 4 decembrie. Această aliniere se întâmplă aproximativ la 900 de ani, deci ar fi fost un eveniment rar, greu de ignorat.

Magii știau deja de profeţia naşterii unui rege în Israel. Și când priveau cerul în orașul lor natal (probabil din Babilon), ei ar fi văzut acest pâlpâire strălucitoare ca un semn divin. Cea de-a doua conjuncție s-ar fi putut produce când părăseau Ierusalimul, ca un mesaj că se aflau pe calea cea bună. Iar cea de-a conjuncţie i-ar fi convins încă o dată că au dreptate…