| BlacKommando a întrebat:

Am fost chemat de niste prieteni sa merg cu steaua, dar nu stiu ce spun cei trei magi (stiu ca se spune colinda trei magi de la rasarit, dupa care se intra in casa si fiecare spune ceva), ce spune fiecare?

6 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

Codul bunelor maniere: ''Primiti cu steaua''?

A, si referitor, nu se cheama ''trei magi de la rasarit'' si ''trei crai de la rasarit''.
Adica vine cam asa:'' Trei crai de la raaaaasaaaariiiiit/Spre stea au ca-la-to-riiit...''
Sanatate si o seara buna!

| BlacKommando explică (pentru CryChristiAN):

Dupa ce intra mai trebuie sa zica fiecare ceva. ce zice gaspar, baltazar si celalalt?

| CryChristiAN a răspuns (pentru BlacKommando):

Fii te rog mai explicit fiindca eu sunt mai ''redus'' happy.
Deci, de cate ori ma duc sa colind, eu intreb ''primit cu colindul?'', iar oamenii deschis sau nu.Si ma apuc sa cant, Dom-Dom, Steaua sus rasare, treci crai de la rasarit etc.
Nu stiu ce vrei sa spui?
Ai putea fi mai explicit, caci cum am mai spus. Sunt unpic cam ''redus''hee hee

| BlacKommando explică (pentru CryChristiAN):

Cu steaua merg 3 baieti si zic "primiti cu steaua?", apoi incep si canta "trei crai de la rasarit", dupa aceea intra in casa si zic ceva de genu" eu sunt gaspar si aduc daruri de tamaie" altul "eu sunt baltaza si aduc daruri de aur" etc. doresc sa stiu exact ce spune fiecare dupa intrarea in casa. Intelegi?

| CryChristiAN a răspuns (pentru BlacKommando):

AAAA. Da. Te referi la darurile celor 3 magi care, in Sfanta Scriptura spune ca au adus urmatoarele: aur, smirna si tamaie.

http://www.calendarcatolic.ro/......-magi.aspx

| BlacKommando explică:

Fiecare adica: Gaspar, Baltazar, si celalalt (nu mai stiu numele).