| anonim_4396 a întrebat:

Cum comentati citatele lui Osho?

Despre religii: "Omul trebuie să se elibereze de biserici, de temple, de moschei, de sinagogi. El trebuie să fie doar el însuşi, şi să accepte provocarea vieţii oriunde îl conduce aceasta. Tu eşti singura ta călăuză. Eşti propriul tău stăpân."

Despre crestini: "Iisus a făcut ce îi şoptea inima, dar ce fac creştinii acum nu e ce le şopteşte inima. Ei imită, iar în clipa în care imiţi insulţi umanitatea, îl insulţi pe Dumnezeu. Nu imita niciodată, fii întotdeauna original. Nu fi o copie la indigo. Însă în toată lumea nu vezi decât copii la indigo."

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Un individ cu un adevarat patinoar in creier.

| doctorandus a răspuns:

Guru schizofren e pleonasm.

| ania a răspuns:

Inima îmi șoptește și mie și altora o grămadă de prostii pe care atunci când le urmăm îl insultăm pe Dumnezeu.Totalitarismele care au înrobit și ucis o grămadă de oameni au pornit tocmai de la ideea eliberării de ideea unui Creator, a punerii omului în centrul universului, a dorinței omului de a fi propiul stăpân al destinului său. Mi=aș dori din suflet ca să fiuu, pe plan moral, o copie la indigo a lui Iisus, atâți originali au produs mari catastrofe în istorie. IIsus n=a susținut despre el că ar fi foarte origineal/Adevărat, adevărat vă spun că Fiul nu poate face nimic de la Sine.El nu face decât ceea ce vede pe Tatăl făcând și tot ce face Tatăl, face și Fiul întocmai..Eu nu pot face nimic de la Mine însumi: judec după cum aud și judecata Mea este dreaptă pentru că nu caut să fac voia Mea ci vois Tatălui care M=a trimis * (Ioan 5 =19.30)
Lumea ar fi mult mai bună dacă ar fi plină de copii la indigo ale lui Iisus ( oameni altruiști, smeriți, curajoși, iubitori) decât cu originali egoiști, aroganți, indiferenți cum suntem noi.
Am vîzut deja cât de nefericită și fără sens a fost viața mea când am respins credința în DUmnezeu ca să fiu stăpâna propriei mele vieți. Nu mulțumeasc. Dumnezeu, Creatorul meu, e un stăpân infinit mai înțelept și mai bun pentru viața mea.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Imi pare rau, din evanghelii nu reiese ca Isus era umil.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acest Osho nu a scris niciodată nimic. Tot ce se spune despre el se pare că este cules de către adepți. Aceste afirmații li s-au părut minunate la adepți care îl consideră pe el un guru. Unii le consideră minunate și demne de urmat. Dta analizează dacă îți spun ceva deosebit și demn de urmat. Eu nu mă apuc să comentez pentru dta ceea ce consider că sunt niște prostioare, și să îți arăt de ce consider asta.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nici Isus nu a scris niciodata nimic dar e divinizat.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimeni nu te împiedecă să îl divinizezi pe Osho.

| CostinAlamariu a răspuns:

Foarte stupid. Nu da niciun argument. Spune doar niste imbecilitati personale fara fundament.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Bhahaha. In continuare niciun argument. Cica "constiinta noastra va migra pe alte planete". Omul asta e dus cu pluta rau

| Panamax a răspuns:

De orgiile organizate in templele lui nu spune nimic?
Dar despre cele 94 de Rolls Royce?
Original tipul.

| anonim_4396 explică (pentru Panamax):

Expunerea sexualitatii nu ar trebui sa fie o rusine -sexualitatea este un dar de la Divinitate, cat despre cele 94 de Rolls Royce pot sa spun ca a fost depasit de romanul Ion Tiriac, care are peste 340 de mașini de colecție, deci Osho era sarac la faza asta.

https://www.libertatea.ro/......ac-2482009

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Diferenta e ca Tiriac nu este un guru al prostiei. E un om de afaceri, nu incearca sa influenteze opinia publica prin afirmatii idioate.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ion Tiriac e Mormon
https://www.romaniatv.net/......15578.html

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

Expunerea sexualitatii este una, orgiile sunt altceva.
Tiriac nu vinde spiritualitate.
Se pare ca am dat de un yoghin retardat si pe TPU.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt ateu. Si?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru un lider religios despre care nu se știe din ce trăiește, nu are loc de muncă, si se presupune că trăiește din mila lui Dumnezeu. ohoohoooo 94 de Rols'uri. nu-s 94 de loganuri. Țiriac macar stii ca ii afacerist. el si când stă produce bani. Cat despre sexualitate, ai dreptate, este un dar dela Dumnezeu, dar tot el a si reglementat clar acest aspect în viața oamenilor. Nu poti sa iei cadoul dar sa ignori responsabilitățile care decurg din folosirea lui. Cum nu poti sa primesti o mașină cadou, si sa mergi, când vrei, cum vrei, pe unde vrei, cu ce viteză vrei, în ce condiții vrei. Asta e doar un exemplu.

| Irinel15123532 a răspuns:

In Corinteni Biblia spune ''Noi toţi privim cu faţa descoperită, ca intr-o oglindă, slava Domnului şi suntem schimbaţi în acelaşi chip al Lui, din slavă în slavă, prin Duhul Domnului, tot mai mult spre asemanarea cu Iisus Hristos''.
Dumnezeu vrea sa fim ca El, sfinti, nu sa comitem pacate ''originale''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În original nu scrie nimic de "căință", scrie "metanoia" ce se referă la schimbarea minții.
Când spui că ești pocăit înseamnă că ai înțeles care sunt lucrurile importante în raport cu învățătura Cuvântului și care sunt cele neimportante, iar valorile tale sunt schimbate în raport cu această schimbare de perspectivă.
Nu imiți pocăiții ci devii pocăit. Cel puțin așa ar trebui să fie, dacă cineva imită... problema lui.