| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cum comentati Geneza 3:15? Explicati.

17 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

N-am ce sa comentez, deci nu explic, etc.

| PorumbRodica1965 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Precis ca nu ai ce sa comentezi la o ora de varf, acu trebuie sa dormi. De ce ai si intrat pe cite?

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu comentez nimic, mi-e si lene sa caut pe internet sa vad despre ce e vorba

| PorumbRodica1965 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Haloo, trezeste-te din lene! Atunci de ce ai intrat? Nu vrei sa cunosti care este scopul lui Dumnezeu cu omul si cu pamantul? Viata noastra incotro?

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu exista niciun scop al lui Dumnezeu cu omul si cu pamantul, toata chestia cu Dumnezeu e o minciuna grosolana, inventata de oameni acum mii de ani, o minciuna foarte buna din cate se vede.
Nu stiu ce faceti voi cu viata voastra, dar eu vreau sa fiu prima femeie sefa a traficantilor de organe, atat din Romania cat si de peste hotare, si criminala in serie, desigur.

| PorumbRodica1965 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Noaa tucute, ca buna treaba vrei sa faci. Te-ai gandit mult cred, pan` ai luat decizia aceasta? Ai meditat profund, la persoana care sta in spatele tau, pentru a te ajuta sa iei o decizie potrivita, gandirii.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Tata zice mereu ca indiferet de ce decizie as lua in viata, el ma va sustine mereu. thinking
Simt ca asta e menirea mea in viata, treaficanta de organe si criminala in serie. laughing

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Ador femeile crestine, ele inteleg ca rolul lor este in bucatarie si ca sunt inferioare barbatului, imi place ca nu va deranjeaza deloc aceasta religie misogina

| PorumbRodica1965 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Desigur preadulce, numai la dulce ti-e gusa? Bine vazut ca femeea este egala cu barbatul si totusi supusa trebuie sa fie. Desigur si barbatul trebuie sa constientizeze ca el trebuie sa fie supus lui Cristos. Insa prin acest act de supunere nu inseamna, a asupri, a teroriza, a fi decizia doar a ta, fara colaborare."Femeia trebuie sa recunoasca autoritatea sotului, si sa-l respecte, iar el s-o aprecieze si s-o ingrijasca, ca pe un vas mai slab, si s-o iubeasca, ca pe el insusi. Iar impreuna sa-i slujasca lui Dumnezeu cu bucurie! Cat despre religie cand, afirmi ceva, trebuie sa cunosti mai intai! Sa te debarasezi de prejudecati, ca-i mai sanatos. Avem de dat socoteala in fata lui Dumnezeu, fiecare. (2 corinteni 4:3, 4,5.)

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ateii nu dau socoteala nimanui, amuzant nu e asa?

| PorumbRodica1965 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Asa cred ei. Dar daca ne gandim, pe cine a distrus Dumnezeu in Potop, in Sodoma si Gomora, in Marea Rosie,? Pe cei credinciosi? Astazi cei care se lupta cu Dumnezeu si-l sustin pe Satan, ce consecinte vor avea? Daca poti si vrei citeste Matei 24:20, 21; Tefania 2:1, 23; Tefania 1:17, 18!; 2Petru 2:2:2-10. (este important sa faci un efort si sa citesti cu atentie versetele biblice, daca vrei nu este greu ).

| ALGator a răspuns:

Da-mi textul, sau un rezumat si ti-l comentez eu :-)
Nu-l stiu pe dinafara.

| PorumbRodica1965 explică (pentru ALGator):

,,Voi pune dusmanie intre tine si femeie, intre samanta ta si samanta ei. El iti va zdrobi capul, si tu ii vei zdrobi calcaiul,"(Geneza 3:15)

| ALGator a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Aha, mersi pentru citat!

Hm, ce sa comentez... e complicat, vorba lui facebook.
Pare a fi o aberatie, putin zis, din care multi isi dedica vieti intregi sa extraga "intelesuri".
"dusmanie intre tine si femeie" - zau, nu e de bine, e de-a dreptul Califat Islamist (IS). Si e si rupt de realitate. De ce aceasta dusamanie?

| PorumbRodica1965 explică (pentru ALGator):

Daca poti sa admiti ca Biblia este o carte de profetii, si de aceea trebuie studiata, pentru a fi inteleasa. Studiul ei se face de catre membrii calificati sa faca acest lucru, si de comun acord cu, cursantii, care trebuie sa manifeste seriozitate si bine inteles interes. De Ex. in cazul versetului citat, trebuie sa gasesti la cine se refera subiectul, cine este,, femeia si samanta, si ce scop are profetia. Cu siguranta nu ne-am nascut invatati, nici sa ne iubim, semenii, dar trebuie sa invatam si sa ne recunoastem starea, cu umilinta. Caci altfel nu mergem nicaieri, uite cum merge natiunea, si altele, ce stari sunt in lume, ce raspunsuri pot sa dea unii indivizi, dupa capacitatea lor. Crestinii adevarati, sunt ca si pomii cultivati.

| ALGator a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

In primul rind cred ca e imposibil sa admiti ca Biblia (in totalitatea ei?) e o carte de profetii. Apropo, fraza dumeavoastra nu are predicat. Incepe cu "Daca..." si nu se mai termina.
Ca sa admit ca e o carte de profetii trebuie sa o studiez. Pina atunci nu am nicio pare.
In privinta studiului, imi aduceti la cunostinta ca de fapt nu amcum sa o studiez pentru ca nu sint calificat. O conditie aberanta. Tocmai acesta e scopul studiului, sa te califici.
Chiar nu vreti sa ne explicati ce e cu strivitul capului si al calcîiului? A venit vremea aceea cind s-a pus dusmania sau o asteptam inca?
Daca "cineva" a dorit ca norodul sa invete ceva din Biblie (s-o inteleaga prin studiu) nu credeti ca ar fi cazul, ca la orice manual, sa se actualizeze terminologia renuntind la arhaisme? De ex "saminta" inseamna altceva acum fata de mii de ani inainte.
Daca ar fi sa comentez Geneza 3:15 asa neinitiat cum sint, as spune cam asa.
Cineva (Dumnezeu probabil) a decis ca intre femeie si barbat sa existe o dusmanie (in ciuda faptului ca din motive tehnice sint nevoiti sa creeze un cuplu - tot D le-a poruncit "inmultiti-va" si nu ei doi au facut-o de capul lor).
Ii mai instiinteaza ca sotii se vor dusmani nu numai pe ei, ci si pe toti ascendentii lor (acea "saminta").
Barbatul are (va avea?) misiunea sa loveasca "capul semintei" adica pe parintii sotiei, nu? (aici sint de acord, soacrele niciodata nu au fost simpatizate). Sotia nu va fi nici ea in pierdere. Atentie, foarte interesant. Ea are privilegiul sa loveasca "calcîiul" sotului, adica descendentii barbatului, copiii, dar care copii sint si ei ei. Aici s-au incurcat lucrurile de tot. Impreunarea celor doi nu a adus nimic bun. Cine e capul, cine e calcîiul?
E posibila mai multa aberatie?
In plus, Biblia e scrisa de membrii unor triburi seminomade. Dar oameni ca dumneavoastra sint dispusi sa-si puna viata zalog sub o astfel de culegere de scrieri.

| PorumbRodica1965 explică (pentru ALGator):

Probabil ca-i fi invatat la scoli, ca in unele situatii ce implica gandirea, exista o,, ipoteza," dupa, o analiza, si o,, concluzie " cred.,, Atunci si numai atunci", se da, se cere,,, daca si numai daca " iata si o concluzie, ii fi invatat si despre camp lexical al cuvintelor? Dar, presupunem ca nu toata lumea poate sa invete gramatica si morfologia limbii, atunci sa spunem intr-un caz de pericol, un om pentru ai fi salvata viata, se agata de un fir, nu numai deo franghie, este importanta salvarea. Cunoasterea Cuvantului lui Dumnezeu, este necesara pentru salvarea vietii, noastre, infaptuind vointa lui Dumnezeu, avem posibilitatea salvarii, din pericolul in care ne aflam, si urmeaza in fata noastra o,, zi de mare necaz cum nu a mai fost pe pamant "(Matei 24:21)Asa, daca tu ai avea un piculet de interes ca sa gasesti un adevar,, salvator ", atunci, ce este important, gasesti, cine a luat initiativa sa scrie o scrisoare oamenilor aflati intr-un mare pericol, a avut si are un interes pentru ei,, autorul scrisorii, s-a folosit de,, oameni " pentru a scrie pentru oameni, nu pentru capre. Ce te deranjaza pe tine, cine a scris,? Sa fie chiar si nomazi, ce sange circula prin venele nomazilor, azi sau atunci, avea culoarea verde? happyEste important mesajul transmis de salvator,, caci asistentii, au fost si sunt oameni cu greseli. Toti gresim, este important sa avem dispozitia, de-a ne recunoaste greseala, si de-a ne corecta. Ei da, oameni ca mine, sunt dispusi, sa-si,, puna viata zalog " cum spui tu, sub scrierea divina, care este facuta in scopul, cunoasterii adevarului despre Dumnezeu, si scopul sau cu privire la om si pamant. Cu siguranta, ca cei mai multi nu primesc, nici mesajul, nici nu vor sa accepte realitatea. Se multumesc cu ceea ce au, vad, si traiesc, la fel ca si oamenii din zilele lui Noe, sunt batjocoritori, si umflati de mandrie, parca ei fac,, sa se coaca graul, sa poata manca paine". Nu este obligat nimeni, sa-l caute pe Dumnezeu, sau sa accepte Cuvantul Sau, Sfanta Scriptura, Dumnezeu le intinde mana, oamenii il resping >.