| bleakk a întrebat:

Cum considera ateii ca a aparut viata pe pamant? Care este explicatia lor?

32 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu ştiu! Nu-mi dau cu părerea. Ştiinţa nu a oferit încă un răspuns convingător acestei întrebări. La stadiul actual de evoluţie, nu poţi demonstra că vreun fel de "zeu" există sau că nu există. Dar ştiinţa e în continuă evoluţie. Poate, cândva, vom afla răspunsul. SIngurul lucru pe care-l pot arăta e că religiile sunt baliverne şi nu au nicio treabă cu un presupus creator.

Religiile sunt doar modul în care oamenii văd un zeu, cum îl interpretează ei. Religiile sunt doar nişte ferestre prin care încercăm să vedem şi să explicăm ceva ce nu putem vedea, explica sau afirma că e real sau nu. Problema mea e cu religiile, nu cu ideea de bază care, repet, e inutil să o dezbatem momentan, la evoluţia noastră actuală. Religiile sunt periculoase şi coruptibile. Pentru că-s create de oameni cu aceleaşi slăbiciuni ca noi doi.

| Purec a răspuns:

Primul om, o fost facut de Mos Craciun. Apoi nu avea o muiere, ca sa se inmulteasca, si a intrat in scena Mos Gerila, care a batut in masa de trei ori cu falusul si a aparut o femeie. SI asa s-au inmultit si au populat Pamantul. Unii oameni s-au inegrit, altii au prins o nuanta de galben, dar in rest "e" toti la fel".

| bleakk explică (pentru Purec):

Te asemeni din ce in ce mai mult cu Gaia, chiar daca te consideri "rivalul" lui.Un Gaia putin mai sarcastic si ironic, se pare.

| Purec a răspuns (pentru bleakk):

Eu ma consider rival cu Gaia? Dar ce suntem samurai?laughing) Bine hai sa zicem ca viata a aparut ca uramre a caderii pe Pamant a numeroase comete, care aua dus apa si aminoacizii esentiali. Stiu suna ca naiba.

Momentan nu stim cum a aparut viata, si nici daca a fost un eveniment singular. Citisem acum ceva timp, ca exista niste bacterii, care au o evolutie total diferita fata de noi, nu sunt bazate pe carbon, deci creatia, s-ar parea ca nu este un eveniment singular.

Ai pus intrebarea gresit, si de aceea ti-am raspuns pe masura.

Nu ateii considera un anumit lucru, ateii nu au o comunitate a lor ca sa le atribui lor lucruri.

| bleakk explică (pentru Purec):

Am inteles unde am gresit. Vream doar o serie de raspunsuri sa vad ce gandesc unii,chiar daca nimic nu e sigur, ci relativ.App, tu ce credinta ai? Ateu, panteist, deist?

| Purec a răspuns (pentru bleakk):

Eu nu am credinta, de niciun fel. Nu ma consider nici ateu, nici deist, nici nimic altceva. Pur si simplu nu ma intereseaza divinitatea, nici daca ea exista, nici daca nu exista, si nici nu emit judecati despre existenta sau inexistenta divinitatii! Pur si simplu nu ma intereseaza, si nu vreau sa apartin niciunei comunitati care are ca obiect credinta.

Nu o sa poti afla ce gandesc unii, exista doar doua variante in momentul asta:

1. O fiinta supranaturala a creat omul si tot ce exista ( fiinta de nicaieri, eterna, atotputernica si perfecta, te poti intreba lejer care este originea acestei finite si de unde a aparut, faza cu "a existat din totdeauna" nu prea tine si chiar daca o luam de buna, tot ne intrebam de ce naiba a facut lumea sau ce facea inainte de a face lumea laughing
2. Un mare boom, a aparut material ( nu se stie cum), S-au format galaxii sub influenta gravitatie ( nu se stie cum a aparut gravitatia, si chair si asa, daca era la nivelul de acum, nu ar fi fost sufficient) apoi introducem energia si material intunecata ca sa explicam golurile din logica, mai introducem si niste particule ipotetice, si cu toate astea, viata nu are o origine stabilita ( chiar si daca aminoacizii ar fi fost adusi de comete si asteroizi, tot o sa te intrebi de unde existau ei pe comete, plus ca la impactul cu solul nu cred ca ar rezista aminoacizii respective, desi cica a demonstrate un nene ca se poate)

Ai doua posibilitati la fel de bune happy Oricare ai allege, mai mult ca sigur ca gresesti laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Purec):

"Dar ce suntem samurai?'... "draws sword"... huaaaaaa.

| Purec a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dar ce suntem samurai?'... "draws sword"... huaaaaaa.

Tu citesti toate raspunsurile, la toate intrebarile? Cum de ai gasit asa repede raspunsul?laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Purec):

Mi-a comentat fullofs...beans la un raspuns si cand am dat click pe TPU la religie, am vazut o noua postare de la el. Am vrut sa vad ce raspunsuri primeste / da.

Te tai sa moara calu. Huaaaa.

| Purec a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai ca acum scot palosul la tine, daca te inving, spui de 3 ori "tatal nostru" si mergi in fiecare duminica la biserica laughing)

| bleakk explică (pentru Purec):

Nu stiu, eu dintotdeanu am fost o fire religioasa.Sambata de sambata am mers si inca merg la Biserica. "Obiectul" nostru de studiu este Dumnezeu(Dumnezeul Biblic). Probabil voi merge in continuare pe calea aceasta, daca nu va aparea ceva ce sa-mi schimbe clar pozitia.

| relian a răspuns:

Viata pe Pamint a aparut odata cu aparitia vietii in univers. Dupa mine in univers aparu 2 chestii.Materia si energia.Materia asta a fost de 2 tipuri -moarta si vie.Cam asta e tot.Deci acest viu, viata cum numim noi aparu de fapt odata cu aparitia universului cind aparu toate. Apoi viata a evoluat ca si materia moarta, ca si energia si asa mai departe, toate evoluiaza din ceva in altceva.Si uite asa vedem ce este astazi. Dincolo de chestia asta nu sint explicatii sau de ce asa, cum etc? Dar pin in pctul asta e logic si explicabil.Religia are acelasi pct ca si stiinta, Neexplicabil.Cum aparu toate.Nici religia nici stiinta nu poate face nimic in acest caz.Restul ce s-a intamplat cu aceste chestii aparute in cazul religiei n-are nici o logica, nici o explicatie.

| M?d?0611 a răspuns:

Ar trebui neaparat sa am/avem o explicatie? Eu n-am. Stiu ca diversitatea formelor de viata se datoreaza adaptarii lor conditiilor de mediu, cum a aparut viata, nu, si nu ma deranjeaza, prima parte e suficienta pentru excluderea credintei in zeii creati de oameni.

| bleakk explică (pentru M?d?0611):

Urmareste si tu primele 2 videoclipuri.Sunt mai mult existentiale decat religie. Poate te ajuta cu ceva.
P.s: Nu sunt inutile, chiar interesante.
Acelasi om, Lucian Cristescu.

| M?d?0611 a răspuns (pentru bleakk):

Ce videoclipuri? raised eyebrows

| bleakk explică (pentru M?d?0611):

Am uitat linkul:)) Dar probabil ca nu te vei uita si-mi vei zice ca sunt pierdere de timp.Hai te rog, activeaza-ti empatia fata de semeni si urmareste primul si al doilea video de aici cand ai timp.
http://www.altamedicina.com/lucian-cristescu-incepe-sa-traiesti/

| M?d?0611 a răspuns (pentru bleakk):

Doo ore? Pfff. Pierdere de timp, si de maine o sa fiu ocupata. Hai te rog, fa un rezumat, scurt. :dbatting eyelashes

| bleakk explică (pentru M?d?0611):

Nu fi pufy ca te umfly, ce inseamna 2 ore.Macar incearca unul din ele.Sau uita-te cand ai timp.In rezumat nu are aceeasi valoare big grin Oricum e bun omul, trebuie sa-l asculti cum vorbeste, chiar daca in anumite privinte nu esti de acord cu el.

| M?d?0611 a răspuns (pentru bleakk):

Paaai 3 episoade din House, 3 din Cosmos (nici asta nu l-am terminat), 2 din Life on Earth (1979), sau vreun film pe care il am in pc, ca cele enumerate, si pe care nu le pot sterge daca nu le vad, iar cu cat am mai putine chestii in pc, cu atat se misca mai fain.
Am citit pe sarite si am vazut ca un nene a inceput sa creada intr-un dumnezeu, care culmea, e fix cel in jurul caruia s-a creat religia in care probabil a crescut, fiind american. Nu bate la ochi chiar deloc. Deloc, deloc. Nici un strop.

| Felys a răspuns:

Eu sunt atee si m-am tot gandit la cum a aparut viata pe pamant si mi-am dat cu presupusul, ma gandesc ca am putea fi un experiment al unei civilizatii mult superioare noua de pe alta planeta sau a unei greseli cauzate de extraterestrii prin aducerea pe Terra a unor microorganisme neintentionat care au prins momentul si s-au dezvoltat

| PedoBarbie a răspuns:

O maimuță s-a iubit cu un extraterestru și au dat naștere unui om.

| PedoBarbie a răspuns (pentru PedoBarbie):

Asta e părerea mea ca ateu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PedoBarbie):

Interesanta teorie rolling on the floor. si alea de unde au aparut? sper ca nu o dai pe partea religiei cu nu au inceput laughing

| Alphawolf a răspuns:

Nu stiu, dar sunt sigur de un lucru, viata a aparut in mod natural, nu fictiv, pocnind din degete sau prin cuvinte magice(hocus-pocus preparatus) de catre o presupusa entitate.

| Dorugar a răspuns:

Majoritatea ateilor accepta explicatiile stiintifice privind aparitia vietii pe pamant. Asa ca intrebarea ta nu are sens!

| KhludCiprian a răspuns:

Uite o hartie stiintifica ce arata ca se pot genera toate componentele ARN printr-un impact meteoric:
http://www.pnas.org/content/early/2014/12/05/1412072111

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A aparut de undeva din multitudinea de lucruri pe care le cuprinde vidul happy

| DarkAndDreary a răspuns:

Sincer nu stiu cum a aparut viata si nu prea imi pasa.

| Cine_Oare_1997 a răspuns:

Pai ateii nu cred in nimic deci asta inseamna ca nu au o explicatie pentru asta ci ca pur si simplu s-a intamplat

| MskDesign a răspuns (pentru Cine_Oare_1997):

Nu este adevarat!
Ateii nu cred in divinitati dar cred in puterea stiintei, care nu este o divinitate.
A spune ca "ateii nu cred in nimic deci asta inseamna ca nu au o explicatie pentru asta ci ca pur si simplu s-a intamplat" este gresit pentru ca explicatia plauzibila inca nu exista.

| diana_2273 a răspuns:

Daca vor mai exista oameni pe pământ in viitoarele milenii(e puțin probabil având in vedere suprapopularea) urmasii tai vor afla răspunsul happy nimeni nu a spus ca știința sau religia are toate răspunsurile, doar ca una are mai multe ca cealaltă..chiar daca esti un crestin convins, unele lucruri din Biblie pur si simplu sunt fabule. povesti si legende... Acum..si știința are minciunile sale, stai calm, geniile care se vor naște le vor descoperi. Einstein a redus universul la O ecuatie...cum religia nu știe cine e D-zeu, cum e el,(oamenii din toate timpurile divinizau o forța superioară lor, tine de natura umană sa se agate de oputere buna si atotputernica laughing)).)nici știința nu știe ce a fost înainte de big bang...sunt presupuneri, nu uitata, Papa Francisc a imbratisat teoria big bang(mai era un papa înaintea lui care o susținere dar nu i-am reținut numele.) Majoriatea ateiilor caută răspunsurile in știința, altora lli sa întâmplat ceva grav in viața astfel ca nu cred într-o divinitate milostiva si atotputernica..fiecare are motivele lui(o mareeee parte din narcisisti nu cred in d-zeu pentru ca nu accepta sa le dirijeze viața altcineva in afara de ei)si fiecare interpreteaza cum vrea răspunsul la întrebarea ta..si religia e universala..am auzit teorii de genul. microorganisme care eu evoluat.dar nu exista un răspuns clar.Va exista unul atunci când se va descoperi ce a fost înainte de big bang...dar fiindcă omul nu accepta ca nu are răspunsul la anumite întrebări, se agata de zei si minuni. părerea mea.