| OOOLEOOO a întrebat:

Dumnezeu ar trebuie sa invete ce este diverstitatea si sa o accepte? asta din punct de vedere cultural si religios.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu iubeste diversitatea. Fapte10:34,35

| RAY a răspuns:

Mihai are dreptate, nu trebuie sa-i dam in cap cuiva ca e ateu, e alegera lui sa fie asa, dar vezi tu cuvantul ateu pentru inseamna numa lucruri rele,

| M25M a răspuns:

Oamenii ar trebui sa invete diversitatea si eventual sa o accepte.

| Chαяtreux a răspuns:

Oamenii trebuie sa accepte diversitatea. Dumnezeu stie el ce are de facut, nu trebuie sa judecam noi pentru el. De exemplu, sa vorbim despre persoanele care sunt atrase de alte persoane care au acelasi sex.
Nu pot spune ca trebuie sa incurajam sau sa sustinem homosexualitatea, insa sunt de parere ca nu suntem perfecti in cat sa-i criticam si sa-i ranim pe cei din jurul nostru. O fi bine, o fi rau, Dumnezeu stie el ce are de facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te-ai intrebat ce e diversitatea? de ce sant atatea culori de oameni? de pasari? de animale? de caractere? De planete?

| OOOLEOOO explică (pentru anonim_4396):

Diversitatea din punct de vedere religios si cultural nu din punct de vedere fizic, data viitoare evita cuvintele jignitoare iti multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand spui cultural si religios.le exclude asta pe celelalte? nu voi intrebati daca Dumnezeu e alb ori negru, ori brun, ori galben? daca e femeie ori barbat? daca e catolic ortodox, ori adventist, ori musulman? ori orice ganditi voi? Dupa cum singur iti dai seama ca esti destept. Dumnezeu doar este.si atat.iar noi santem creati. baga bine de sama, CREATI dupa chipul si asemanarea lui.asa cum este scris; sa facem om dupa chipul si asemanarea NOASTRA.intalegi badie? a NOASTRA.tatal.fiul si duhul sfant, asta e chipul si asemanarea noastra infiderent de culoare santem o unitate spirituala.nu le lua drept jigniri.ci doar un apel la trezire spirituala.

| OOOLEOOO explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de culoare sau forma, inca odata repet din punct de vedere cultural si religios nu din punct de vedere fizic, asta insemnand oameni care aleg alta religie cultura sau non religie. Teoretic este incapabil sa accepte persoane care nu vreau sa-l slujeasca aceste fiind pedepsite, o pedeapsa care nu isi are rostul.

| Qinz a răspuns (pentru OOOLEOOO):

OOLEOO hai sa-ti explic, Biblia a fost tradusa in traducerea libera hai sa-ti zichappy
Sa zicem in engleza:Skyni Niggas Runing Shit in traducerea libera:Cioara neagra alearga ****, in intelesu ei:Negri conduc afaceri murdare sau ceva de genul.
Bun, focul, iadul, si toate alea in Ebraica in intelegerea ei nu se refera la durere, si la moarte, la inexistenta, deci o sa mergi la judecata si cand mergi in iad, iad inseamna moarte, inexistenta, focu este reprezentat ca iubirea lu Dumnezeu pentru om, si toate celelalte suferinta, suferinta sufleteasca.
Ti-am zis aceste lucruri ca am vazut ca ai zis undeva: Dumnezeu o sa-i chinuie pe vesniciehappy
Si acum gandeste-te tu sa fi zeul, si sa vezi ca alti se roaga la altceva in afara de tine tiar convenihappy?, acum sa nu te superi ca ti-am spus chestiile astea, am vrut doar sa intelegi chestia cu Iadul PACE!

| OOOLEOOO explică (pentru Qinz):

Sincer imi place teoria ta, este foarte interesanta si cu mai mult sens decat cea cu pedeapsa ''vesnica''.
Iar daca ca om pot sa accept ca altii sa faca parte din alta religie, sunt destul de sigur ca as putea si ca o divinitate.

| 3xfemeie a răspuns:

El a creeat diversitatea si clar o accepta atata timp cat o permite.

| sara2523 a răspuns:

Nu.mai bine sa-ti dau un exemplu:gandeste-te ce ar fi daca la scoala, la ora de matematica, fiecare ar avea propria opunie cu privire la...sa zicem...aria cercului. ala zice ca e asa,altul ca e asa. daca s-ar intampla asta, ar fi haos, nu-i asa? asta se ntamla si in cazul nostru, daca fiecare are propria opinie, ce ar mai fi omenirea asta. dumnezeu vrea sa ajungem cu totii la adevarata cunostina. sper ca te-am ajutat. funda?