| mentholinks a întrebat:

Cum de au aparut dracii odata cu venirea lui Isus? In vechiul testament nu se pomeneste nimic de existenta lor.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Ba da, in Geneza capitolul 6 inainte de potop cand se imperecheau cu femeile pamantene. Si acum s-ar imperechea cu femei dar nu-i mai lasa Dumnezeu.

| Golyat18 a răspuns (pentru flixbuster):

Bine frate! Dar de unde se intelege ca Satan ar fi fost rau?

| tannoysound a răspuns (pentru flixbuster):

Cauta in surse de incredere nu la ortodocsi.
Ei au inventat diavolii si tu tot la ei cauti dovezi?
Intreaba un evreu si o sa te lamureasca.
Evreii stiau sa citeasca de mici in cartile sfinte, primii patriarhi ortodocsi erau analfabeti.
O natie de prosti.
Au tradus dupa ureche satana in diavol, lucifer in diavol etc.
Total gresit.

| flixbuster a răspuns (pentru Golyat18):

Din citirea cu atentie a aliniatelor 6. - 12.

| Golyat18 a răspuns (pentru flixbuster):

Da, din asta ce? Ce rezulta?

| Golyat18 a răspuns:

Dracii erau vazuti din totdeauna ca spirite rele. Faptul ca VT nu ne vorbeste despre aceste entitati nu inseamna ca poporul evreu nu credea in asemenea entitati.
Dovada: Mat.12:24 Când* au auzit fariseii lucrul acesta, au zis: „Omul acesta nu scoate dracii decât cu Beelzebul, domnul dracilor!"
Deci putem intelege ca in VT nu se vorbeste despre aceste entitati doar pentru porunca lui dzeu: exod.20:13 Să păziţi* tot ce v-am spus şi să nu rostiţi numele** altor dumnezei: numele lor să nu se audă ieşind din gura voastră.

Deci oficial nu se putea vorbi de draci dar poporul credea ce credea...

| Golyat18 a răspuns (pentru Golyat18):

Funda?

| tannoysound a răspuns (pentru Golyat18):

Acelea sunt minciuni crestine.
Evreii stiau cine este Baal Zebub.Era elohim la fel YHWH, fiind elohimul Ecronului.
Era la fel de dumnezeu ca el.
Deci unde sunt demonii?