| EugeNNio a întrebat:

Nu cumva joseph din vechiul testament este prototipul lui isus din noul testament?

12 răspunsuri:
| lifeForJesus a răspuns:

Sunt multe asemănări, e interesant ce spui!

| Maidanezul a răspuns:

Asa este, poate ar trebui sa propui sa fie modificata Biblia dar trebuie sa stai la rind la OSIM.Nu dispera ca gasesti acolo o legiune numai de la TPU. Puteti sa faceti si niste afise unii cu un carton batut in cuie pe par.Altii incearca de 2000 de ani sa schimbe cite ceva dar cam nu.Mai sunt unii care vor sa breveteze chestia "crede si nu cerceta"dar este pus pe afis ca Stalin este autorul si pleaca fluierind a paguba.

| Raquella a răspuns:

Nu cred. De ce intrebi, tu crezi acest lucru?

| EugeNNio explică (pentru Raquella):

Pai se cam aseamana, joseph a aparut printr-o nastre miraculoasa, isus de asemenea.Joseph a avut 12 frati, isus a avut 12 discipoli, joseph a fost vandut pentru 20 arginti.isus pentru 30, fratele iuda sugereaza drumul lui joseph, discipolul iuda sugereaza drumul lui isus.Joseph isi incepe activitatea la 30 ani, isus de asemenea,happy

| lifeForJesus a răspuns (pentru EugeNNio):

Pentru uni e prea grea întrebarea asta!
Au buletin, dar ei sunt morți...

| Raquella a răspuns (pentru EugeNNio):

Interesant,nu m-am gandit la aceste asemanari.Mersi.

| ndc a răspuns:

Ba da. "Joseph"? Te-ai uitat la Zeitgeist recent?

| romichete a răspuns (pentru ndc):

Chiar nu cred ca se referea la ellaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil.devreme ce v.t este umbra.si cele trecute, adica vechiul testament, arata spre cele viitoare; noul testament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda... Imi miroase a "remake" laughing Urasc piesele preluatewinking

| EugeNNio explică (pentru anonim_4396):

Cam asa ceva winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru EugeNNio):

Nimic nu este mai usor, decat sa dai vina pe ceva/cineva care nu te poate contrazice pentru esecurile tale, nu-i asa?winking
Eugennio, creierul ne este dat pentru logica si aviditate/procesare de informatie, nu pentru cultivarea tampeniei!