| dany1988122 a întrebat:

Cum e Iisus acum? Materie sau spirit?

16 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nici una, nici alta ci ceva ca un spirit ce nu putem concepe noi...

| dany1988122 explică (pentru lpavel):

Nu afirmati voi ca s-a suit la cer cu corpul fizic?

| dany1988122 explică (pentru lpavel):

De ce nu scot popii moastele lui Jesus la ''piata''?

| dany1988122 explică (pentru lpavel):

Ete ca eu sunt Toma necredinciosul. Sa se arate Jesus, asa cum s-a aratat lui Toma.

| Davyd2001 a răspuns (pentru dany1988122):

Nu știu dacă ai observat dar de foarte multe ori când Domnul Isus a vindecat și a mântuit. a spus " Credința ta te-a vindecat, sau credința ta te -a mântuit, in alt verset spune că fără credință este cu neputință să îi fim plăcuți lui Dumnezeu, și. ce vreau sa iti mai spun. este că, niciodată creatura nu ii poate spune Creatorului că a greșit., El te a creat cu iubire. și vrea să fi al Lui. Isus. ca tu sa afli vestea bună adicăsad avem salvare prin jertfa Lui. ) a suferit foarte mult. Biblia spune că nu a fost frumos la chip., oamenii îi întorceau spatele. era disprețuit și părăsit de oameni. om al durerii și obișnuit cu suferinta., ești obișnuit ca oamenii să te înjosească? sa ști că Domnul Isus te înțelege. pentru că mai întâi de toate El. Dumnezeul tău si al meu. a trecut pe acolo, El știe ce înseamnă să fi batjocorit. înjosit. părăsit. disprețuit. de aceea. nu merita. sa ii întorci spatele. El este mângâierea celor întristați. El este fericirea celor ce se încred în El. El este Tatăl orfanilor. El este cel care te așteaptă cu o îndelungă răbdare. nu te mai împotrivi. si nu mai caută motive sa fi necredincios. smereste te înaintea Lui si ai sa întelegi totul. te rog. caută o adunare și du-te măcar o dată acolo. dar mult mai important. trebuie sa ai o relatie personală cu El că Domnul te iubește!

| dany1988122 explică (pentru Davyd2001):

Dovezi?

| halogen001 a răspuns:

A fost, este și va fi întotdeauna o fantezie.

| CostinAlamariu a răspuns:

100% om și 100% Dumnezeu

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

100% om si 0 % divin.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci 100% divin? Deci zeul moare?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

100% divin și 100% uman. Adică omul moare, nu divinitatea

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

E ilogic. Dar logica la voi?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu e ilogic. Nici macar nu ai facut ore de logica in viata ta. Nici nu ma astept sa stii ca e aia logică

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci daca eu zic ca inorogul meu a desenat un cerc patrat, ce e? E logica sau nu? rolling on the floor

| andreisergiu123456789 a răspuns:

In mintea crestiniilor-fiul lui Dumnezeu.
In mintea musulmaniilor doar un profet.
In mintea evreiilor un impostor.
In mintea budistiilor un strain.
In mintea satanistiilor-ala de i arunca n ghena
Iar in mintea mea un simplu personaj imaginar, de altfel mai bun decat taicasu.

| dany1988122 explică (pentru andreisergiu123456789):

Evreii zic ca Jesus a fost facut cu Panteras, sodat roman rolling on the floor