| anonim_4396 a întrebat:

Cum e la spovedanie? Am emotii.Cum se face, ce fel e?

8 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

II poti spune tu preotului toate pacatele facute sau daca esti la prima spovedanie te va intreba preotul, ceva cen ai furat? ai fost invidios etc

| Mclaren12 a răspuns:

Prima si prima data te scoli cu noapteain cap ca un indoctrinat care nu poate dormi pentru ca-i arde de participat la ritualuri crestine inutile.
Dupa ce iti vine randul, prima data pui bani jos cum este traditia si apoi te intreaba popa ce ai facut de parca ar fi grija lui ce ai facut tu si apoi ca un indoctrinat cuminte ii spui pretinsele pacate care in realitate nu exista si apoi iti pune sutana aia pe cap sau cum s-o chema si apoi gata. Sufletul tau este salvat de la iadul vesnic.
Religie de 2 bani

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu-ti face spovedanie ci marturisetei pacatele Lui D-zeu, caci doar el te poate ierta. Nu-mi zi ca nu sti sa te rogi. Dupa mine rugaciunea trebuie sa fie sincera nu memorat, eu ma rog Lui D-zeu gandindu-ma ca-i marturisesc ce am pe inima celui mai bun prieten. Recunosc ca am gresit fata de El si ma impac. Chiar daca pare usor asa fiindca nu-L poti vedea, la mine e altfel caci il simt cand ma rog xca e langa mine si chiar ma asculta iar cand nu simt asta inteleg ca am facut ceva foarte rau. A nu-ti mai baga "prietenul in seama este si asta un pacat caci mereu trebuie sa ne amintim de el si cate a facut pentru noi.

| Făgăraş a răspuns:

Foarte buna intrebare ai pus, deoarece multi dintre noi vad Taina Spovedaniei ca pe ceva formal. In Taina Spovedaniei te duci in fata lui Hristos! Tu, prin intermediul preotului, te deschizi in fata lui Hristos. Bineinteles ca Dumnezeu stie ceea ce ai facut dar asteapta pasul tau. Sa nu te duci ca la un judecator, ci ca la un Prieten! Sa te ajute Dumnezeu si Maica Domnului sa ai pace dupa ce te marturisesti happy

| RoxanaY a răspuns (pentru Făgăraş):

Dar, cu tot respectul, nu cumva popa se considera mijlocitorul dintre oameni si Dumnezeu? Nu cumva popa aspira la locul Domnului Hristos?

Asta este o blasfemie!

| RoxanaY a răspuns:

In primul rand iti recomand sa nu te duci.

Spovedania nu este un luru ok din punct de vedere Biblic.
Daca nu stiai, Isus te invata sa te rogi singur, tu si Dumnezeu.
Adica, cu alte cuvinte, sa ai o conversatie personala.

E mai importatnt sa stie un om secretele tale, sau Dumnezeu?
Si, oricum, oamenii nu pot ierta pacatele.

| CatalinAlexandru1989 a răspuns:

Prin spovedanie se împacă omul cu Dumnezeu.sufletul se curăță și se înalță către Dumnezeu.trebuie să mergi relaxat și să cauți o discuție deschisă cu părintele unde te spovedești.te gândești că vorbești cu un prieten și că îi spui chestii din viața ta ce ai făcut.

| mihaita78 a răspuns:

Pai e simplu
Mergi la preot si trebuie sa ii spui toate pacatele savarsite, fara sa minti pentru ca el iti vrea binele
Si de regula nu va spune nimanui anumite pacate pe care le ai facut
Succes, sper ca te-am ajutat?