| Inferno a întrebat:

Cum explica crestinismul existenta Flavobateriei, o bacterie ce sa hraneste cu Nailon? Poate explica existenta aceste creaturi?

40 răspunsuri:
| heyromania a răspuns:

Iti raspund la intrebare daca-mi raspunzi si tu la o intrebare: " Cum explica STIINTA minunea icoanei care a plans de la manastirea Nicula si cum a vindecat un om olog?"

| Inferno explică (pentru heyromania):

Eu am fost primul laughing

| WR104 a răspuns:

E ca si cum ai intreba cum explica crestinismul existenta tuturor vietuitoarelor.
nu are nici cea mai mica legatura cu religia, si iepurele se hraneste cu morcovi, nu stiu ce parere are crestinismul despre asta dar cred ca nu-i un pacat.

| Inferno explică (pentru WR104):

"E ca si cum ai intreba cum explica crestinismul existenta tuturor vietuitoarelor."
Total eronat.

"nu are nici cea mai mica legatura cu religia"
Din moment ce contrazice teoria creatiei, ARE LEGATURA CU RELIGIA:
"si iepurele se hraneste cu morcovi, "
Din cate stiu eu morcovii nu sunt sintetici.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Si oamenii mananca tot felul de nebunii, la fel si bacteria ta poate in trecut consuma atceva sau poate inca mai consuma.

| Inferno explică (pentru WR104):

Cum sau? Ignoranta ta ma socheaza.
" fel si bacteria ta poate in trecut consuma atceva "
Ce poate? De ce aberezi cand se stie exact ce consuma si faptul ca a suferit o mutatie. Au fost tinute bacterii intr-un mediu cu nailon si au suferit aceiasi mutatie. Nailonul era toxic pentru bacterii, deci cum iti explici ca acum e comestibil decat printr-o evolutie. Este evident ca aceasta bacterie a evoluat si a ajuns aici.
"Sau poate oamenii au creat-o ca sa scape de Nailon."
Nici-un sau, a fost descoperita in China si nu este o inventie a umanitatii.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Exact cum banuiam, oamenii le-au obligat sa consume nailon, foarte inteligent, bravo.
Deci bacteria respectiva a suferit o mutatie, acum hrana preferata este nailonul, iar planeta a fost salvata.
Traiasca evolutia, sau involutia.

| Inferno explică (pentru WR104):

Nu oamenii le-au obligat, bacteria a fost descoperita i nChina in mod intamplator, apoi s-au facut experimente cu alte bacterii tinute intr-un mediu cu nailon.

Si e imposibil sa le oblige oamenii sa manance nailon, pentru ca nailonul este toxic pentru bacterii, deci ar fi murit insantaneu.

| Inferno explică (pentru WR104):

Am crezut ca esti mai inteligent, dar acum vad ca m-am inselat.
Creationsimul sustine ca Dumnezeu a creat toate fiintele la inceput.
Imi explici si mie cum a aparut aceasta bacterie?

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Oamenii cand au fost creati nu mancau ce mananca azi si nici nu aratau fizic asa cum aratau pe atunci, sunt mici diferente care se datoreaza schimbarilor de orice fel din atmosfera, sol, etc.
Bacteria asta presupun ca nu a aparut o data cu descoperirea nailonului, este ilogic, a existat clar dinainte numai ca supravietuia cu alt gen de hrana.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Se pare ca nu este toxic pana la urma, daca oamenii de stiinta nu stiau ca aceste bacterii pot consuma nailon asta este o alta problema.
Si tu cand ai descoperit ca ciocolata este buna ai continuat sa mananci desi poate aveai multe alte posibilitati pentru a te hranii.

| Inferno explică (pentru WR104):

"Se pare ca nu este toxic pana la urma, daca oamenii de stiinta nu stiau ca aceste bacterii pot consuma nailon asta este o alta problema"
De ce nu este toxic? Nailonul era toxic pentru TOATE bacteriile. Deci de unde a aparut aceasta bacterie care este imuna la efectele lui.
"Si tu cand ai descoperit ca ciocolata este buna ai continuat sa mananci desi poate aveai multe alte posibilitati pentru a te hranii."
Nu intelegi chiar nimic. Ciocolata nu e toxica pentru mine, deci nu putem vorbi de o evolutie si in plus eu nu mananc numai ciocolata. Aceasta bacterie consuma NUMAI nailon, pana la inventarea nailonului ce a mancat?

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Se pare totusi ca nu e asa din moment ce o bacterie consuma nailon
Pana la inventarea nailonului a mancat cacao, zahar si celelelte ingredinte care se folosesc la confectionarea nailonului.
De un lucru sunt sigur de el ca bacteria a existat si inainte de aparitia nailonului.

| Inferno explică (pentru WR104):

Ce nu e asa?
Nailonul este toxic pentru bacterii, pentru ca este un material SINTETIC, nu natural.
Daca spui ca aceste bacterii existau de la inceput, atunci te intreb: Ce mancau?

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Asta poate sa-ti spuna oamenii de stiinta care se ocupa cu asa ceva, tu practic vrei sa cred ca aceste bacterii care consuma nailon au aparut dupa inventarea nailonului, lucru dupa mine cam ilogic.

| Inferno explică (pentru WR104):

Nu e ilogic, bacteriile s-au adaptat la mediul respectiv, daca le dai nailon se adapteaza in asa fel incat sa manance nailon, evolutie sau moarte.

| Pufuletica98 a răspuns:

Pai ce treaba are religia mea cu inventiile? Vai inferno m-am saturat de tine si de intreebarile tale prostesti? Tu gandesti inainte sa le pui? De ce nu pui intrebari la Casa si Gradina?

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

Ce inventii? Eu vorbesc de o bacterie ce s-a dezvoltat pe cale naturala.

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Inferno):

A nu e o baterie de reactor sau din astea?:I

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

E o bacterie biologica ca orice alta bacterie care se hraneste cu nailon.

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Inferno):

Cu nailon? Sa chem un exorcist de bacterii?

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

Sa inteleg ca (,) crestinismul nu are un raspuns la asta si este coplesit de situatie?

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Inferno):

Si tu esti coplesit de toate dovezile ca Dumnezeu exista.Si cand vei muri si vei fi in fata lui Dumnezeu vei zice:te rog Doamne nu ma duce in iad ca in fond in fond am crezut mereu in tine!

Mai bine pocaiestete cat mai ai timp si nu mai judeca si discuta cuvintul Domnului. Apropo cati ani ai? Eu 13.

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

Ma scutesti de aberatii?
Eu te-am intrebat ce spune crestinismul din moment ce asta ii da toate teoriile peste cap.

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Inferno):

Scutestema tu cu aberatiile tale.Du-te pe youtube si scrie Dovezile sustin Creatia - OMUL NU ESTE O MAIMUTA - Totul a fost creat de Dumnezeu - Isus Hristos. Uita-te la film si mananca o savarina ca te-ar indulci un pic!

| WR104 a răspuns (pentru Pufuletica98):

Sunt total de acord cu tine.

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

Aberatiile fiind?

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

Esti irelevant, eu am pus o intrebare nu am afirmat nimic ca sa le consideri aberatii.

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Inferno):

Pai pai....mai bine mananca o savarina maica si mai odihnesteti degetutele ca ai scris cam multe prostii!

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

Prostiile fiind?

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Inferno):

Incapatanarea ta de a dovedi inexistenta lui Dumnezeu.Cauta mult si bine ca nu o sa gasesti nimic.De fapt mari oameni de stiinta au dovedit ca pamantul nu are decat cateva mii de ani.Deci dragule renunta si PAPA SAVARINAAAA!

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

"Incapatanarea"
Care incapatanare?
"de a dovedi "
Sa dovedesc ce? Eu am pus o intrebare. O intrebare nu poate sa dovedeasca ceva.

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Inferno):

Acum iti voi raspunde la intrebarebig grinumnezeu a creat acea bacterie. Punct.

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

Si cum de nu a murit de foame, din moment ce nailonul a fost inventat pe 28 februarie 1935 de către Wallace Carothers, a supravietuit fara sa manance nimic?

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Inferno):

De ce? Dumnezeu nu are voi sa creeze specii noi si acum? Poate sa creeze ce vrea cand vrea. Poate s-a inspirat de la nailon.Compriende?

| WR104 a răspuns (pentru Pufuletica98):

Sau poate oamenii au creat-o ca sa scape de Nailon.

| Giuvaer a răspuns:

E doar o bacterie ce naiba.ce conteaza daca se hraneste cu NAILON sau cu senvishuri..nu conteaza.CE LEGATURA ARE ASTA CU VRUNA DIN RELIGII?
eu sunt religios dar asta nu ma impiedica sa cred in bacterii mancatoare nailonrolling on the floor) (app suna dubios rau), big bang sau ce mai intrebi tu.
Am si eu o intrebare pentru tine.tu in ce crezi? in iisus? in marele arhitect? in buda? in tine?

| Polomitreaci a răspuns:

O sustin pe fatafaracontpetpu 100%. Tu cum iti explici ca esti asa de stresat ca nu poti accepta ca te-a facut Dumnezeu?

| RaduRadu01 a răspuns:

Esti sigur ca acea bacterie nu se hraneste cu creierul tau?! Asta ar explica foarte multe...

| Inferno explică (pentru RaduRadu01):

Ai un raspuns sau nu?