| Alphawolf a întrebat:

Cum explicati "inchinarea"? Ce presupune, cum o intelegeti, ce va indica ea?

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Imi indca existenta relatiei sclav-stapan.
90% din sclavii negri ce-si recuperau libertatea mureau de foame, pentru ca nu erau capabili sa faca nimic atat timp cat nu le poruncea cineva.
Cam asa se prezinta lucrurile, cand joci rolul de sclav in aceste povesti religioase devii dependent de Dumnezeu, chair daca exista sau nu.
Inchinarea o vad ca pe o dovada de incompetenta, eu te venerez, tu imi spui ce sa fac si toata lumea e fericita.

| sabin89 a răspuns:

Intr-un fel sau altul toti ne inchinam la ceva; si acel ceva s-ar putea numi idol. Fie ca e vorba de bani, de sex, de jocuri pe calculator, de un anumit gen de muzica...de orice.

| Alphawolf explică (pentru sabin89):

Eu ma refer la "inchinarea" propriu-zisa. Pentru tine gusturile sau dependenta de un lucru inseamna inchinare, hobby-urile, domeniile de activitate, inseamna inchinare? Totul este inchinare? Eu cred ca inchinarea nu este o dependenta, ea este un ritual, o forma de a omagia, cersi/ruga, de a-si varsa amarul, de a se umili, de a-si imagina.

| sabin89 a răspuns (pentru Alphawolf):

Bine zici. De fapt trebuia sa-mi dau seama la ce te referi, din moment ce ai postat la categoria asta. Ar fi multe de spus. Mi se pare ca Inferno a prins bine idea. Filu07 da copy-paste la greu. Sa vedem ce mai zic si altii.

| danay72 a răspuns:

Cuvântul grecesc tradus prin „a se închina" este proskynéo. Potrivit unui dicţionar, el a mai fost „folosit cu referire la obiceiul de a se prosterna în faţa unei persoane şi de a-i săruta picioarele, poala hainei sau pământul" (A Greek-English Lexicon of the New Testament and Other Early Christian Literature, de Bauer, Arndt, Gingrich, Danker, Chicago, 1979; ediţia a doua în engleză, p. 716). Acesta este termenul folosit în Matei 14:33 pentru a explica ce au făcut discipolii înaintea lui Isus; în Evrei 1:6 pentru a arăta ce trebuie să facă îngerii înaintea lui Isus; în Geneza 22:5 (Septuaginta) pentru a arăta ce a făcut Avraam înaintea lui Iehova; în Geneza 23:7 pentru a descrie gestul făcut de Avraam, conform obiceiului vremii, înaintea unor oameni de la care urma să cumpere ceva; în 1 Regi 1:23 (Septuaginta) pentru a descrie gestul pe care l-a făcut Natan când s-a prezentat înaintea regelui David.

| fllu07 a răspuns:

Aprobă Dumnezeu toate formele de închinare?
▪ Lui Isus i-a fost milă de oamenii care fuseseră înşelaţi de religia falsă. El a avertizat cu privire la „profeţii falşi, care vin. . . în haine de oi, dar care pe dinăuntru sunt lupi prădători" (Matei 7:15). Aţi observat că unii oameni se folosesc de religie în scopuri rele?
Isus i-a spus Tatălui său într-o rugăciune: „Cuvântul tău este adevărul" (Ioan 17:17). Prin urmare, Dumnezeu dezaprobă orice formă de închinare care nu este în armonie cu adevărul din Biblie. Din acest motiv, Isus a aplicat următoarele cuvinte ale lui Dumnezeu la unii conducători religioşi ipocriţi: „În zadar mi se închină ei, fiindcă îi învaţă pe oameni doctrine care sunt porunci omeneşti" (Matei 15:9).

cu alte cuvine o forma de inchinare este atunci cand iti dedici viata lui Iehova Dumnezeu. adica respecti poruncile sale in viata ta. sau te ghidezi dupa Cuvantul sau, Biblia.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Inchinarea Consta in : relatia cu Dumnezeu, mod de viata, studiul personal al bibliei, rugaciunea, marturia informala, despre Dumnezeu si scopul sau, depusa oamenilor de orce fel, participarea la programele spirituale cu regularitate, participarea la intretinerea si curatenia locului de inchinare, efectuarea altor servicii, necesare, congregatiei, neutralitatea politica, si supunerea fata de autoritati, pana unde nu contravine normelor lui Dumnezeu, si evrei 10 :24, 25.