| anonim_4396 a întrebat:

BIBLIA-verset cu verset—Ateii ataca, teistii se apara.Al doilea duel din aceasta categorie.

Paradox: Matei 10:37-39 vs Luca 14:26-27

Care e traducerea corecta?
Pe margine poate fi discutat si Marcu 12:30-31.

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Majoritatea trebuie citite in context, nu singure, caci altfel isi cam pierd din inteles.
Nu cred ca Dumnezeu ar vrea ca un crestin sa-si urasca semenii sau familia.Si cred ca e aproape imposibil sa-L iubesti mai mult pe El decat propriul copil( cei care au copii pot intelege asta)
Varianta lui Marcu pare cea mai rezonabila in aceasta situatie.

49 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Daca nu îți pui mintea la contributie, contraziceri gasesti si în matematica.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Contraziceri uneori, dar nu fracturi logice si aberatii ca in biblie.winking P.S. Legat de intrebare... no comment. Iubiti-ma deci cotizati, fraierilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai cu timpul vedem ce aberatii sunt si daca sunt.

Cat despre iubire, El zice: "Cine Ma iubeste, pazeste poruncile Mele"winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Poruncile... cui? Niste reguli excelente pentru a tine in friu sclavii Imperiului Roman. Si sclavii din ziua de azi. Baga imbecilii de popi in slujba vreo parte cu sa ne rugam pentru cei cazuti in mineriade, 1989, Colectiv? Nu, dar baga aia cu sa ne rugam pentru conducatori. Mai bine sa discutam despre mizantropie...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta e ca, nu cunosti poruncile Lui, bro.
Sunt doua porunci simple si care nu depind de ca$h, ci de inima ta.

Imperiul Roman e criticat până în măduva osoasa de Biblie, deci ma îndoiesc ca ar fi o musamalizare.
Iar popii mananca rahat, si bisericile e plin de el.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Care sunt alea simple? Sa iubesti o poveste? Sa iubesti aproapele? Sa nu ucizi? Sa nu te uiti dupa femeia altuia? Numa' porunci de tot c*catul, if you ask me. P.S. Nu e ca si cum miine ma duc cu toporul in multime, dar in unele cazuri e necesar sa ucizi. Si recomandat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

"Sa iubesti o poveste?"
Nu, sa iubesti un creator, un raspuns la toate aceste întrebari:nimicul, cauzalitatea, impulsul motor(vezi geneza univ. la Anaxagora), spatiul, timpul, design inteligent etc.
Daca zici ca acestea sunt povesti, atunci vorbeste cu un om de stiinta sa vezi ce îți zice.

"Sa iubesti aproapele"
E greu sa iubesti pe cineva?

"Sa nu ucizi?"
Ai dreptul sa strici un smartphone daca nu îți apartine?

"Sa nu te uiti dupa femeia altuia? "
Ai facut cumva legamant cu ea ca sa te uiti(sa o poftesti)?

Numa' porunci de tot c*catul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa il iubesti? A creat marea frectie in care ne gasim toti, ca vrem, ca nu vrem, acum nu mai poate fara dragostea noastra? Multa ***, ba creatorule, ba! Cancerul, covidul, sida, AVC-urile... pe astea le-ai facut la betie, nu? Da, e greu sa iubesc aproapele. Majoritatea "aproapilor" sunt niste mizerabili. Sa crape toti din partea mea. Ii iubesc si apreciez pe aia citiva care chiar merita. Ce legamint breh? Creatoru' ala de la punctul unu' a facut barbatii VINATORI. Din toate punctele de vedere. Inclusiv sexual. Si dupa aia vrea sa iti puna dop sa nu mai poftesti si chestii. Serios...
Eexact, numa' porunci de tot c*catul. Nu e nici una care sa zica explicit sa ai grija de copchii si sa nu le rupi oasele dupa cum ai avea tu chef sau, mai rau, sa faci din ei niste moluste indopate cu fantasmagorii. Nu ca le respecta careva prea mult...
P.S. Un om de stiinta nu va zice sa ma inchin la stele. Orice om - de stiinta sau nu - sanatos la cap si rational 100% va spune ca NU STIM CU SIGURANTA. INCA. Ca unii ALEG sa creada... sa fie sanatosi.

| Ineys a răspuns:

Pai n-au cum sa se apere teistii. Doar s-o dea pe vrajeala de aia, cum apar unii si scriu ceva total paralel cu subiectul pe care il propui tu. laughing O sa apara cineva curand si o sa-ti scrie o compunere de 300 de cuvinte in care te pierde cu tot felul de baliverne.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Crezi ca Lui i-a fost usor sa iubeasca oamenii dandu-se pe sine pentru ei?
Dar sa mori din mana celor pe care i-ai iubit?
"Iartă-i, Doamne, că nu știu ce fac!"
Daca te-a iubit pana la cruce, de ce sa nu îl iubesti si tu pana la moarte? Egoistule!winking

Vad ca ai multe frustrari, asa am avut si eu, dar nu le putem discuta pe toate aici. Daca vrei, da-mi mesaj în privat, si îmi voi face timp si pentru tine.
P.S. Cat timp exista moarte exista si boala. Daca n-ar exista boala, n-ar exista nici moarte dar nici pacat.
Cand o sa fii curat din toate punctele de vedere, atunci sa zici de ce boala, pana atunci ea exista ca ura ta si pacatul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

De ce Coronavirus?
Pai fiindca nu ascultam de porunca Lui care zice: "Nu mancati animale necurate!"(lilieci, porci, gorile, sobolani etc.)

https://www.biblegateway.com/......?/passage/

| anonimg a răspuns:

Ca orice educatie, Biblia trebuie citita si inteleasa in felul ei. De exemplu, daca citesti matematica precum limba romana, atunci nu doar ca nu ajungi sa intelegi nimic, ci chiar risti sa innebunesti.
De aceea lucrurile spirituale trebuiesc vazute si judecate spiritual.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca delirezi...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi nu stim cine a tras in noi dupa 22 dar sintem CONVINSI ca era un pletos barbos hippiot acum 2000 de ani care s-a intrupat dintr-o virgina care se imperechease cu o fantoma, si nu prin vecini ca aia erau fertili iar bosorogul ei, deh... nu era Viagra atunci. Si uite asa a ticluit fata o poveste absolut geniala cu sfintul fum. Hai mai, mai da-o in spanac de treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

"Si cred ca e aproape imposibil sa-L iubesti mai mult pe El decat propriul copil"

Aici vad înțelepciune mai mare.
Sa facem putin lumina.Ce e iubirea? Se împarte iubirea? Daca da, cum si în ce mod?
Ex. Daca ai avea de ales intre sotie/soț si mama, ce ai alege? Fara dar si poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Vezi ca citesti biblia pe dos într-un mod superficial?
Maria nu s-a culcat cu o fantoma, dar a primit în pantecele ei o fantoma pentru tine.Isus e fantoma ta, te sperii cand îți zice: "iubeste aproapele tau" si "nu te culca cu sotia lui", si nu îl omorâ ca să îi iei sotia. etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca e sa mai rasfoim putin "cartea asta veche" care e cea mai cumparata carte si citita din lume, atunci vom afla ca nu doar Maria a fost însărcinata de la Duhul Sfânt dar si Elisabeta, dar si mama lui Samson.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Da, doar ca unii neavizati se apuca de o meserie cand nu sunt de meserie.

Dacă nu înveţi, vei ajunge să speli vasele!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Se apara daca cunosc meserie.Sau ateii sunt avizati de fiecare data?

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici e greu.Caci nu sunt casatorit si nici intr-o relatie, deocamdata laughing
Nu stiu daca as putea alege.Sunt tipuri diferite de iubire, dar pot fi si foarte asemanatoare.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

In meseria care o am, nu de putine ori sunt solicitat sa dau jos ce au construit altii si sa construiesc la loc.
Si in cele biblice este cam acelasi lucru: fie ca un om, fie ca o religie sau chiar internetul -care au reusit sa contruiasca in minte si inima in mod gresit anumite idei si principii-, eu trebuie mai intai sa daram ce au construit altii si sa reconstruiesc la loc adevarurile biblice asa cum le-a lasat Dumnezeu.
Pentru ca un om care nu cunoaste pe Dumnezeu, caruia nu-I spune "Tata!", acel om nu vorbeste mai bine de Dumnezeu decat diavolul insasi, chiar daca intentiile lui sunt bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Rezultatul final=40.000 de culte cu mii de interpretari diferite. S-a taiat si s-a scos din context pana a ajuns biblia "subnutrita" pe tava ateilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

E greu, stiu, la fel cum e sa alegi între un om si un Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

De ce sa delirez? Stiinta zice ca liliacul e purtator de Co19, porcul e purtator de H1N1, gorila purtatoare de. sobolanul purtator de. toate boli pandemice mortale.

Gaina (animal curat) purtatoare de gripa aviara, decese 0.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

... sau poate rasa aia de extraterestri din care facea parte si pletosul barbos hippiot i-a implantat duduii un ovul gata fecundat prin operatie laparoscopica. Asta ca sa nu zic ca i l-a teleportat direct in uter, desi in vreo suta-doua de ani - daca nu ne ducem pe p*&a de prosti ce sintem pana atunci - va fi si asta posibil. Deci tu in 2020 imi vii cu "a primit în pantecele ei o fantoma" si vrei sa fii luat in serios? Pe bune!?!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca miliarde de muste maninca c&cat nu il transforma in caviar, faptul ca 5gang si alti mizerabili de genul fac milioane de views intr-o zi cu galagia aia a lor nu o transforma in muzica.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si despre cum biblia e "inspirata" din alte "carti sfinte", nimic?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Decese zero, ce bine suna pentru intreaga ta dezbatere aici. Doar ca nu e chiar zero... https://en.wikipedia.org/wiki/1997_avian_influenza_outbreak