| suntcuriossastii a întrebat:

Cum ii este aleasa parohia unui preot? Prin pile sau examen sau cum?

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Se arunca in balanta absolut tot: meritele tatalui (adesea este tot preot), toate relatiile de orice tip, bani daca exista sume relevante, produse agricole daca sunt de calitate premium, rezultatele scolare, marturia unor duhovnici, ceva inregistrari video cu episcopul, daca exista (vezi episcopul de Husi, toti care voiau sa ceara ceva ii aratau acelasi film, pana s-a saturat omul); toate astea pe un taler, iar pe celalalt taler cea mai grea parohie pe care o pot ridica aceste ''greutati''. Asta acum. Dar in urma cu 200 de ani, daca erai taran bogat si stiai sa scrii, dadeai bani episcopului direct, pe persoana fizica, iti dadea Canon si te facea preot chiar in satul tau, fara alte complicatii.

| Holiday a răspuns:

In primul rand trebuie spaga pentru a ti se acorda o parohie, ca iti dai seama ca la ce fabrica de popi au astia nu sunt suficiente parohii disponibile pentru toti. Apoi cine are pile si/sau da spaga mai mare isi poate alege una mai convenabila.
Cautate sunt cele din orasele mari unde numarul de enoriasi cotizatori e mai mare si de asemenea unii tintesc catre cele din localitatile de unde provin.

| Steregoi a răspuns:

Daca il aleg enoriasii ramane in parohie. Unii nu sunt vruti. Daca nu le respecta traditiile e alungat din sat chiar daca Daniel l-ar vrea acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand prin dos, ca se pare ca e obligatoriu acest examen. Apoi bani si altele. inainte si dupa parohie, evident. de ce crezi ca popiii iau bani la oameni? Ca trebuie sa-si plateasca parohiile! Mai ales ca se dau de la 20.000 euro in sus!

| Mihai4455 a răspuns:

Șpagă, pile și mizerii din astea.

| Alin3690 a răspuns:

In biserica catolica, preotul dobândește o parohie după un anumit timp de activitate pastorala. Episcopia îl repartizează, nu da niciun examen și nici șpagă. De obicei preoții parohi se schimba la 10/12 ani.